Ugyanolyan díjazást a paralimpiai aranyérmesnek, mint az olimpiai bajnoknak!
R: – Szerdán (aug. 29.) kezdődik a Paralimpia Londonban, ahol Romániát egy népes delegáció képviseli, ha 6 sportolót népes küldöttségnek lehet nevezni. Hogyan látja a fogyatékkal élő sportolók helyzetét Romániában?
Carmen Tocala (a Román Sport és Ifjúsági Hatóság elnöke): – Teljesen őszintén? Semmit sem tettek ilyen irányban.. Amikor azt mondom, hogy semmit, akkor arról beszélek, hogy kínlódunk, mikor keressük, hogy a fogyatékkal élők számára, milyen felszereltsége van számukra a hazai sportcsarnokoknak. Innen kezdődik a tisztelet. Ha hozzá is férhetnek a sporttermekhez, előbb be kell jutniuk oda. Hiába van nemzetközi törvénykezés az akadálymentesítésre, mi most próbáljuk rendezni ezt. A törvénykezésről… Az a tény, hogy egy olimpiai bajnok díjazása nagymértékben különbözika paralimpiai bajnokétól, megint a szemléletkülönbséget mutatja, pedig a parasportoló is rengeteget dolgozik, nem is tudjuk mennyit, mert nem tudjuk értékelni. Nem is tudom mennyivel többet, miknt egészséges társaik. Nem jelennek meg a médiában, vagy csak nagyon ritkán, ők a saját lelki megnyugvásukért csinálják, de most Romániáért is versenyeznek Londonban. Éremért utaztak, például a kerékpársportban.
Enyhén szégyellem magam, mert egy olyan sportból, a kosárlabdából érkezem, ahol rengetek karitatív és szociális eseményt szervezünk, többek között kerekesszékes kosárlabdát. És én nem tudtam, hogy országos szinten nem tesznek semmit ezért.
De lépjünk át az állalndó csodálkozáson, mert én is egyfolytában elképedek, és jussunk el oda, hogy valamit tegyünk ezekért az emberekért: azaz elsősorban egyenlítsük ki a díjazást: egy paralimpiai bajnokot ugyanúgy kell díjazni, mint egy olimpiai bajnokot, és remélem, hogy ezt megértjük.
– R: – Ezt már a most kezdődő Paralimpiától?
– C.T.: Igen, már a szerdán rajtoló eseménytől kezdődően, ugyanúgy kell támogatnunk őket, mint az olimpikonokat, mert ők is országunk büszkeségei. kiváló, hogy 6 sportolónk szerzett indulási jogot.