Termés az aszály évében. Van kiút a mezőgazdaság válságából? Könczei Csaba válaszol
Ezekben a napokban az energiaválságtól hangos a közbeszéd, attól, hogy míg az idei esztendő első felében pörgött a fogyasztás, az emberek megpróbáltak úgy élni, mintha nem lenne holnap, a trend egyik napról a másikra megváltozott. A hazai lakosság is spórolni kezdett, egyre többet gondol a nehezebb napokra, ami nem csoda, hisz Nyugat-Európát is fojtogatja az egyre növekvő infláció. És ár jelentősen emelkedett a gáz és a villany ára, ennél súlyosabb lesz az élelmiszerpiacon az áremelkedés. Ennek előszelét már érezni, jelentős mértékben drágult a krumpli, a liszt, a cukor és az étolaj. Ágazati szereplők szerint ez még csak a kezdet és nagyon messze még a vége.
Nyár elején beszélgettünk itt a Marosvásárhelyi Rádióban is arról, hogy a klímaváltozás érezteti nálunk is a hatását és botorság azt állítani, hogy természetes folyamatnak vagyunk a szemtanúi, majd jobb lesz. Mert nem lesz jobb – az ország déli részén évtizedek óta nem volt olyan rossz a termés. Azt mondják, hogy az idei nyár már kis ízelítőt adott abból, milyen lesz a jövőnk. A mezőgazdaság bajban van, a gazdákat az üzemanyag és a műtrágyák árának az emelkedése mellett a rossz időjárás is sújtja – az eső nélküli hetek rányomták bélyegüket a termésre, van ahol több hektár kukoricát, napraforgót kellett levágni mielőtt beért volna.
De nemcsak a növénytermesztés, az állattenyésztés is bajban, hisz nincs megfelelő takarmány. … És nem egyedi jelenségről beszélünk, Európa-szerte gond van és még nagyobb lesz. Az elmúlt időszakban többször is elhangzott az, hogy a elkövetkező években a gazdáknak az új éghajlati feltételekhez kell alkalmazkodniuk, ami alacsonyabb terméshozamot és magasabb árakat jelenthet. Van kiút a jelenlegi helyzetből? A mai Naprakészben igyekszünk a jövőbe tekinteni. Vendégem Könczei Csaba parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus.