Szepessy Béla: Vonz a linómetszet szűkszavúsága
Beszélgetés Szepessy Béla nyíregyházi grafikusművésszel.
Izgalmas időutazásra sarkall Szepessy Béla: Magyar Simplicissimus címet viselő tárlata Marosvásárhelyen, a Bernády Galériában. Egy 16. századi szerző és utazó, valamint egy 21. századi művész közös alkotását látjuk. Szepessy Béla nyíregyházi grafikusművészt egy 1669-ben megjelent kötet inspirálta, bizonyos Daniel Speer út- és korleírása felvidéki és erdélyi városokról, településekről, az akkori magyar kulturális élet fontos helyszíneiről.
Szepessy Béla grafikusművész kezébe négy évszázad elteltével került ez a kötet, annak egy újranyomott kiadása, és olyannyira megihlette, hogy az útleírások alapján létrehozta saját, rajzos város-bemutatóját. 12 város és település elevenedik meg, sajátos, zászlószerű hordozókon, amelyekre városok képe, jellegzetességek, történetek kerültek. Szepessy Béla a hagyományos és a számítógépes grafika ötvözése révén teremti meg sajátos világát.
A metszetkészítés minden műfaját szereti és uralja, de a linómetszet az, amelyet főképpen készít. A grafikai műfajok határait könnyedén feszegeti, tágítja és alkalmazza saját igényei és mondanivalója szerint. Az apró, szokványos méretű metszetek óriási, kétméteres nyomatokká terebélyesedtek az évek folyamán, a fekete-fehér árnyalatainak váltakozása, egymásba olvadása, egymásból alakulása mesteri módon alakul Szepessy Béla vésője nyomán.
Szepessy Béla grafikusművésszel beszélgetünk a Magyar Simplicissimus sorozatról.
Szerkesztő: Szuszámi Zsuzsa.