
Szent Miklós ünnepétől az új év köszöntéséig
December a Gergely-naptárban az év tizenkettedik, 31 napos hónapja. Neve a latin „tíz” szóból származik, utalva arra, hogy eredetileg ez volt a tizedik hónap a római naptárban, mielőtt a január és február hónapokat hozzáadták az évhez. A magyar népi kalendárium „karácsony havá”-nak nevezi.
Mürai Szent Miklós püspök, a katolikus egyház szentje, a tengerészek, kereskedők, a gyógyszerészek, és többek között a gyermekek védőszentje. Életéről több legenda ismert, ezekből alakult ki a Mikulás személye is. A karácsony az egyik legnagyobb keresztény ünnep, teológiailag a húsvét ünnepe után a legnagyobb, amellyel Jézus Krisztus születésére emlékeznek. Assisi Szent Ferenc az ünnepek ünnepének tartotta.
A szilveszter a Gergely-naptár szerinti naptári év utolsó napja, Újév előestéje, a karácsonyi időszak hetedik napja. Sok országban családi összejövetelekkel, evéssel-ivással, különféle rendezvényekkel és tűzijátékokkal ünneplik.
Ha már ezekben a pillanatokban – mögöttünk van Szent Miklós ünnepe, erre az évre elfogytak már Advent napjai, és a Karácsony is már csak emlék, mégis itt van még körülöttünk az Újév előestéje, mely a karácsonyi időszak hetedik napjának meghitt hangulata.
Dr. Ábrám Zoltán egyetemi tanár, közíróval, a Kőbe Zárt Múltunk szerkesztője, Nagy-Bodó Tibor beszélgetett.