Székely Csaba: Próbáltam azt írni, amit én is szeretnék olvasni
Igazi helyi produkciót láthat a közönség Marosvásárhelyen, a Tompa Miklós Társulat előadásában: Székely Csaba Az igazság gyertyái című történelmi drámáját Sebestyén Aba vitte színre.
Helyi darab, mert olyan közösségről szól, amelynek történetét sokan már alig ismerik: a bözödújfalusi szombatosokról, akik az 1940-es években már beolvadtak a helyi székely közösségbe, de zsidó identitásukat még őrizték. Nincs is ezzel senkinek gondja, a faluban együtt élnek vallások, identitások, felekezetek. Gond lesz viszont akkor, amikor a második világháború alatt Észak Erdélyt Magyarországhoz csatolják. A budapesti politika buzgó helytartói pedig összeírják a deportálandó zsidókat. És el is viszik őket.
Székely Csaba ennek állít emléket Az igazság gyertyáival, a maga jól ismert módján, amely követi a történelmű hűséget, de a cselekményességre is koncentrál, nem mellőzve azt a nagyon finoman rejtőzködő humort, amely Székely Csaba minden egyes drámájának sajátja. Székely Csaba drámája ismét úgy mutatja meg világunkat, annak minden tartozékával, múltjával együtt, hogy miközben elénk tárt életünket nézzük, örök felelősséget is érzünk.
Az alábbiakban Sebestyén Aba rendezővel és Székely Csaba drámaíróval beszélgetünk illetve a Sárikát alakító Kiss Borával.
Szerkesztő: Szuszámi Zsuzsa.