• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9759 RON
  • USD4.7742 RON
  • GBP5.9774 RON
  • HUF1.2104 RON
Kádár János forrás: Fortepan / Rádió és Televízió Újság

Semmiféle diktatúra nem ment fel a disznóságaink alól. Spiró György 75 éves

“Nincs olyan, hogy a rendszer felelős. Mindig mindenki személyesen felelős azért, amit csinál. Az összes megalkuvásért, az összes jóért az összes gyávaságért” – Spiró György ezzel a következtetéssel tekint vissza történelmi korokat, helyzeteket összefoglaló műveire 75 éves születésnapi beszélgetésünkben.

Tavaly jelent meg Malaccal teljes éveink című esszékötete az 1969-1989-2019-es évek párhuzamosságairól. Lehet-e bármiféle konszenzusra jutni azokban a társadalomban, amelyben élünk? Megegyezni arról, hogyan működött a Kádár-rendszer, milyen folyamat zajlott 1989-ben?

“Nem tudom, mi az a nemzeti egység, nem tudom miért kéne bármiféle nemzeti egységet létrehozni. Vagy van demokrácia, vagy nincsen. Miért kell mindenkinek ugyanazt gondolnia? Nem kell ugyanazt gondolnia!” – hangzik el az alábbi hanganyagban.

“Semmi szükség az egységes emlékezetre, adják ki az ilyen-olyan műveket erről-arról a korszakról, és akkor meg lehet nézni ebből a szemszögből, meg abból a szemszögből is- figyelmeztet az író és drámaíró, aki a Tavaszi tárlat című regényében az 1956 utáni időszakról, a Sajnálatos események című kötetében Kádár János alakjáról, alakoskodásáról, szerepvállalásáról, felelősségéről írt.

“Nem árt, ha az embernek drámaíró gondolkodása van, és tudja, hogy a konfliktusok nem arra valók, hogy feloldjuk azokat. Nem lehet eltüntetni a konfliktusokat, de tudni, hogy mifélék, és kezelni kell őket. A konfliktusokkal nem lehet semmit csinálni, hanem együtt kell velük élni. Nem lehet radikális megoldásokat alkalmazni, mert azzal csak növeljük a bajt.” – magyarázza Spiró György, aki most a menekültválságról és a bosnyák menekültek történetéről ír drámát.

“Elképesztő az a mérhetetlen cinizmus ahogy világszerte a menekültek problémáját kezelik, illetve cinikus módon nem kezelik.” – foglal állást vendégünk, aki akkor úgy vállalkozik a következő dráma megírására, hogy a magyar színházak a világjárvány és a politikai konfliktusok miatt válságban vannak. “Úgy látom, hogy a színházak nagy részébe tulajdonképpen proletkultos vezetők kapták meg a hatalmat. Bizonyos értelemben a proletárdiktatúra jelei tapasztalhatók” – hangzik el az interjú végén a következtetés. A teljes beszélgetés az alábbi linken hallgatható vissza

A hanganyagunkat illusztráló fénykép forrása: Fortepan / Rádió és Televízió Újság. A fotón Kádár János ad interjút Szepesi Györgynek az Ötvenhatosok terén (Felvonulási tér). Spiró György és Rainer M. János beszélgetését a Kádár drámákról  itt foglalták össze