
Remélem, egész másként ítélkeznek rólam
Újabb, a kommunista múltat, kegyetlenségeket és megtorlásokat bemutató kötet jelent meg, amely leleplezi azt, hogy hogyan bélyegezték meg egy életre azokat, akiket többnyire ártatlanul hurcoltak el, és börtönöztek be az ötvenes évek végén Romániában.
A legszigorúbb börtönökbe kerültek, haláltáborokba a Duna vagy Brăila mellé, azért, mert értelmiségiek lévén, másképp gondolkodtak, vagy az akkori hatalom gondolta úgy, hogy veszélyesek lehetnek majd a későbbiekben, így egész egyszerűen letartóztatta és eltüntette őket a föld színéről. Sokukat végleg. Sokan koholt vádak, hamis besúgások révén váltak egy rendszer áldozatává.
Kelemen Csongor: Életem 56 árnyékában című önéletírása egy olyan életet mutat be, amely korán, alig 18 éves korában tört ketté amiatt, hogy két suhanc hamis vádjai alapján hat évre munkatáborokba majd a szamosújvári börtönbe került. Kelemen Csongor a Protestáns Teológiáról került börtönbe, édesapja a szószékről, unitárius papként. Majdnem egyszerre szabadultak, életüket azonban ott, ahol megszakadt, már nem tudták folytatni. Kelemen Csongor végül technikumot végzett, villanyszerelő-mester, remek szakember lett, Oklánd után Lupényban, Déván élt, majd Csíkszeredában telepedett le. A politikai fogoly bélyeg, amit ráaggattak, egész életét megkeserítette. Ezt az életet írja le a most megjelent kötetben, amelyet a Polis Kiadó és a Csíkszereda Kiadóhivatal adott ki.
A kötet bemutatója Baróton lesz, október 23-án, majd novemberben Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában és Szentegyházán. Riporter: Szuszámi Zsuzsa