Régi almafajták megmentése
A Kertbarátok a Szilágy megyei Kispetribe látogatott, ahol a két éve megalakult Humus Egyesület ezúttal a régi almafajok megmentését tűzte ki célul.
A Létfenntartó vetőmagok projekt folytatásaként, a hagyományos zöldségfajták megőrzése mellett a tagok elkötelezték magukat az öreg, hagyományos gyümölcsfajták megőrzése mellett is. A már működő magbank mellett faoltási tanfolyamot is szerveztek, hiszen a régi almafajokat csak eképpen lehet visszatelepíteni. A régi gyümölcsfákból sok kihalt vagy kiöregedett. Ezzel együtt a szaktudás is megcsappant. Kevés az a szakember aki azonosítani tudja a régi fajokat illetve tud fákat oltani.
A Humus egyesület tagjai azt is elmesélték, hogy Nagy-Tóth Ferenc a régi erdélyi almák kutatója Kalotaszegen is járt és sok régi gyümölcsfát fedezett fel. Kispetriben is gyűjtött adatokat, helyileg talált Arany almát, Citrom almát, Kormos almát és még más fajtákat is. A régi almafajták különlegesek, Mátyás király kedvenc almája a Kormos alma volt, udvarába szállíttatott is belőle rendesen. Bolyai Farkas is többek között gyümölcsöst ápolt. Neki a kedvence a Pónyik alma volt. Sírjánál Marosvásárhelyen a református temetőben kérése szerint ma is ott áll a Pónyik almafa.
A nyári és a lédús almákat érdemes szedés után nemsokára felhasználni, a téli almák hűvös pincében ládákban vagy polcon egy rétegben tavaszig is megmaradnak. Van olyan fajta például az arany pármen ami akár egy évig is el tud állni megfelelő körülmények biztosításával.
A Humus egyesület tagjával, Gyalai Korpos Ágnessel, Tasnádi Asztalos János Kispetri lakóssal és a Zsobokról érkező Gergely Irénnel beszélgetett Szász Edit.