Önző vagyok, azokat írom meg akiket szeretek
Nyáry Krisztiánnal festői szerelmekről és egyéb történetekről.
Nyáry Krisztián az Így szerettek ők két kötetének hatalmas sikere után írta meg a következő könyvet, Igazi hősök címmel. Írók és költők szerelmi élete után tudósok, felfedezők, sportolók következtek, majd a képzőművészek.
A Festői szerelmek tavaly jött ki a nyomdából, és ugyanolyan elsöprő sikernek örvend, mint a korábbi kötetek. Nyáry Krisztián nem titkolja, hogy önző módon, csak azokról ír, akiket szeret, akik kedvencei. És természetesen a hosszas kutatómunka odavezet, hogy egyre több művészt, írót, költőt kedvel meg. Hisz régvolt embereink, azt is mondhatnánk, hogy kézről kézre adják az irodalomtörténészt a könyvtárban. Mert elolvasni levelezéseket, naplókat, különféle dokumentumokat, megteremteni az összefüggéseket – könyvtárban, levéltárban kell. Nyáry Krisztián nem irodalom- és művészettörténetet ír, hanem élettörténeteket rekonstruál. Íróinkat, művészeinket, kutatóinkat, sportolóinkat mutatja be gyarló emberi oldalukról. Vagy rejtett életüknek egy-egy szeletét tárja a közönség elé.
Pár évvel ezelőtt, az irodalmi szereplők szerelmi élete könnyed szórakozásként indult és terjedt a Facebookon. Azóta meghódította a magyar nyelvterület olvasóit. A fiatalokat is bekebelezte, iskolákban olvasták hatalmas lelkesedéssel a történeteket. Nyáry Krisztiánnak sikerült megfognia a fiatalokat és felkeltenie érdeklődésüket az irodalom és a költészet iránt. És most következtek a képzőművészek. Nem mindenki olvas önéletrajzot, egy-egy történet pedig olyan információkat tartalmaz, amelyek bárkinek az érdeklődését felkelthetik egy-egy életmű iránt. Nyáry Krisztiánt a ember érdekli minden egyes történetben, mégis olyan jól helyezi el szereplőit, hogy a korról, környezetükről és természetesen művészetükről is képet kapunk ezekben az írásokban.
Nyáry Krisztiánnal beszélget Szuszámi Zsuzsa arról, hogy milyen mértékben vonja egyik történet maga a után a másikat, mennyire generálják egymást a levéltári adatok.