
Németh András: hosszú ideig fog még háborogni Oroszország
Vlagyimir Putyin 1999 őszén gyakorlatilag ismeretlenként – a Szövetségi Biztonsági Szolgálat egykori vezetőjeként – Borisz Jelcin miniszterelnöknek nevezte ki, megindította a második csecsen háborút, majd 2000 tavaszán már az első körben megnyerte az orosz elnökválasztást. A szürke végrehajtóból önjáró lett, leszámolt Jelcin oligarcháival és befolyásossá tette saját embereit. 2012-től pedig már azon dolgozott, hogy élete végéig a hatalomban maradhasson. A Kreml számára azonban most komoly problémát jelent, hogy a legismertebb ellenzéki, Alekszej Navalnij túlélte a valószínűleg a hatalom emberei által végrehajtott augusztusi novicsokos merényletet és most, bár előzetes letartóztatásban van, Putyin hatalmát igyekszik gyengíteni. Oroszország, Vlagyimir Putyin és Alekszej Navalnij. Róluk fog szólni a mai Naprakész. Németh András, az MTI volt belgrádi és a HVG korábbi moszkvai tudósítója, a lap külpolitikai újságírója a Naprakész vendége.
- Miben különbözik a hatalom szemében egymástól a 2015-ben meggyilkolt Borisz Nyemcov és Alekszej Navalnij?
- Milyen szankciókat kaphat az Európai Uniótól Oroszország? Egy ilyen döntés kiterjesztését mind a 27 uniós tagállam egyhangúlag kell támogasson – azt látjuk, hogy a Nyugat hogyan viszonyul Moszkvához. De mi van a kisebb, Moszkva-barát országokkal? És többet ér-e Németországnak az orosz gáz, mint Alekszej Navalnij?
- Vlagyimir Putyin orosz elnök érinthetetlenségének a bebiztosítása a hatalommegtartás vagy a hatalomátadás előkészítésének bizonyítékaként értelmezhető?
- Hogyan illeszkedik ebbe a történetbe Fehéroroszország? Az ország, amelyet egyesek szerint biztonságpolitikai megfontolásokból nem érdemes megtartani, ugyanis aránytalanul költséges.