
NATO-találkozó Bukarestben: Kozma Klementina elemez
Románia 2004-es Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez való csatlakozása óta, és a 2008-as csúcstalálkozó után a második hivatalos NATO-találkozó zajlik Bukarestben. Előbb a müncheni vezetők találkozója zajlott, majd a NATO-tagállamok külügyminiszterei egyeztettek a fővárosban.
Egyébként ez az első olyan magas szintű NATO-találkozó, amelyet a keleti szárnyhoz tartozó államban tartanak azóta, hogy 2022. február 24-én Oroszország támadást indított Ukrajna ellen. A harminc tagállam külügyminiszterei, a NATO-főtitkár és az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének más magas rangú politikai és katonai tisztviselői mellett a szervezethez való csatlakozásra meghívott Finnország és Svédország külügyminisztere is jelen lesz a bukaresti értekezleten.
A találkozó Románia, különösen kül- és biztonságpolitikai téren aktív, nemzetközi szerepvállalása miatt bír rendkívüli jelentőséggel, és egyik legnagyobb kérdése, hogy milyen választ ad a február 24-e óta zajló háborúra. Azaz a békéhez vagy a további harcokhoz visz közelebb. És a Bukarestben meghozandó döntések milyen mértékben befolyásolhatják majd a térség biztonságának alakulását? Ugyanakkor annak a fokmérője is a találkozó, hogy mennyivel egységesebb és erősebb a NATO, mint volt február 24-e előtt.
Kozma Klementina nemzetközi biztonság és védelempolitikai szakértő, a budapesti Nemzeti Közszolgálati Egyetem doktorjelöltje a Naprakész vendége.
Kövesse a Naprakészt a Spotifyon is.