
Nagypéntek keresztje
A szenvedés nemcsak jelen van a világunkban, hanem egyre hangosabb is, a közösségi média, a folyamatosan pörgő hírek valóságában.
Háborúk dúlnak a határainkhoz közel, a klímaváltozás nyomában járó katasztrófák emberek millióinak életét forgatják fel, társadalmi és egyéni krízisek rázkódtatják meg a világot – és benne minket is. Ott van a szenvedés az utcán, az ismerőseink életében, bennünk.
A kereszt nemcsak Jézus halálának helye, hanem az isteni együttérzés végső jele – az, hogy Krisztus nem csak értünk, hanem velünk is szenved.
De mit jelent ez ma? Mit jelent hinni a feltámadásban egy olyan világban, amely sokszor inkább a nagypéntek sötétségét hordozza, mint a húsvét világosságát? Mit jelent keresztényként jelen lenni a világ fájdalmában, amikor a szenvedés sok esetben messzinek tűnik – földrajzilag, kulturálisan vagy akár érzelmileg?
Tudunk-e prófétai módon megszólalni, ott lenni, részt venni? Tudunk-e különbséget tenni az üres sajnálkozás és a valódi keresztény szolidaritás között? Mit jelent ma keresztet hordozni – és kinek a keresztjét nem látjuk, nem akarjuk meglátni? Erről szól a Naprakész, nagypénteken. Dr. Holló László teológus, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Római Katolikus Teológia Karának tanára a vendégem.