
Nagy érzelmek és töltések vannak Szárhegyen
Idén 50 éves a szárhegyi Művésztelep és Alkotótábor. Az 1974-ben létrehozott alkotótábor jelentősége és varázsa hatalmas, hiszen a Márton Árpád-Gáll András-Zöld Lajos triász által létrehozott tábor valóban a szabadságot, a szabad alkotás jelképezte a kommunizmus kellős közepén.
A hazai művész legnagyobbjai fordult meg itt az 50 év alatt. Ez a fél évszázados jelenléte Szárhegyen egy ilyen alkotótábornak az erdélyi képzőművészet történetének is egy szeletét jelenti. Vannak olyan személyek, művészek, akik már a régi rendszerben is megfordultak Szárhegyen, akkoriban még gyerekként, ifjúként, mert valahogyan, a szerencse folytán, odakerültek, majd azután művészekké váltak és ma már alkotókként vannak jelen a táborokban.
Ilyen Siklódy Ferenc grafikusművész is, aki Gyergyószárhegyen született, és már gyerekkorában az alkotótáborban dolgozó művészek közé került. Véletlenek valószínűleg nincsenek, a környezet és a művészet megfertőzte. Ő még a legnagyobbakat is látta alkotás közben, sokukról azt is tudja, hogyan keverték a színeket és vitték fel a vászonra azokat.
Később útja Marosvásárhelyre hozta, a Művészeti Líceumba, majd Kolozsvárra, a Ion Andreescu Képzőművészeti Egyetemre. Nem a színek, hanem a fekete-fehér kerítette végül hatalmába: grafikus lett. A Szárhegyi Alkotótáborba mind a mai napig rendszeresen jár, úgy, hogy közben haza is jár. Az otthont és az alkotást azonban nehezen tudja egyeztetni.
Szerkesztő: Szuszámi Zsuzsa