Módosítás előtt az oktatási törvények – alapjaiban változhat a tanügyi rendszer
2011 óta van érvényben a jelenlegi tanügyi törvény, amely az elmúlt több mint egy évtizedben számos változtatáson, foltozgatáson ment át, ráncfelvarrásnak is szokás nevezni az ilyet, de ennek kapcsán az esetek többségében inkább csak fércelésről beszélünk, amely lassan-lassan használhatatlanná tette a nagy egészet.
A 2011 óta eltelt időszakban a jelenlegivel együtt 16 oktatási minisztere volt Romániának, hárommal több, mint a rendszerváltás és 2011 között, de ez már csak statisztikatörténeti szempontból fontos. A lényeg, hogy az utóbbi években szinte mindenik miniszter nekifutott a tanügyi törvény módosításának, de vagy nem gondolta elég komolyan, vagy a mandátum volt túl rövid, vagy egész egyszerűen a politikai ellenszélben nem tudott haladni és maradt minden a régiben, a már említett fércelt állapotban. A jelenlegi hárompárti koalíció tanügyminisztere, Sorin Cîmpeanu hat nappal ezelőtt bejelentette: Közzétették az oktatási minisztérium honlapján a közoktatást, illetve a felsőoktatást szabályozó törvények tervezetét. Ha elmélyülünk a bonyolult jogi szakszövegekben, megállapíthatjuk, hogy számos újdonságot rejtenek, többnyire olyanokat, amelyek látszólag lényegtelenek, de alapjaiban változtatják meg a tanügyi rendszert. Hosszú évek után azt érezhetjük, hogy akár jó irányt is vehet az oly sokszor emlegetett reformtörekvés mind a közoktatásban, mind pedig a felsőoktatásban. Feltéve, ha a végrehajtási módszertan megfelelő lesz. Ellenkező esetben. …. Nos marad a fércelt jelleg, amely tovább mélyíti azt a bizonyos szakadékot amely a jelenlegi oktatási rendszer és egy ideális, vágyott rendszer között tátong.
Erről volt szó a Naprakészben, Szabó Ödön parlamenti képviselő, az alsóház oktatási szakbizottságának az alelnöke volt a vendégünk.