Mindörökké hatalom
Ismét az emberi természetet irányító örökös hatalmi harcok kerülnek színre Marosvásárhelyen, a Tompa Miklós Társulat legújabb előadásában. Friedrich Dürrenmatt: János király című groteszk drámáját Keresztes Attila rendezésében láthatjuk.
A 12. század történelmi eseményeit, a Plantagenet dinasztia hatalmi törekvéseit már Shakespeare is megírta annak idején, ő is kora feszültségeire, a társadalmi problémák visszásságaira koncentrált, akárcsak Dürrenmatt, aki viszont a groteszk helyzetektől sem riadt vissza. Keresztes Attila rendezése pedig igazán napjaink drámájává tette ezt a produkciót. Az ember mit sem változott az ezer esztendő alatt, a hatalom ugyanolyan kecsegtető és szédítő, mint egykoron, csupán annak gyakorlásának módja, az eszközök változtak.
A dráma szerint Európa és a kereszténység alakulásának időszakát éljük, a Plantagenet dinasztia hatalomra törő harcainak vagyunk tanúi. Az angol és a francia király, János és Fülöp torzsalkodásai, hol egymás vállára boruló barátsága, hol pedig vérre menő viszálykodása villog a szemünk előtt színpadon. A sajátos humorral fűszerezett szövegnek köszönhetően remekül szórakozunk, közben pedig nagyon is tisztában vagyunk azzal, hogy infantilizmusba hajló hatalmi harcok dúlnak a háttérben.
Anglia királyának, Jánosnak szerepében Bartha László Zsoltot látjuk, Fülöp francia királyt László Csaba alakítja. János anyjának, a mindenható Eleonóra királynőnek szerepében Ördög Miklós Leventét látjuk. Az alábbi összeállításban velük beszélgetünk, valamint Keresztes Attila rendezővel.
Szerkesztő: Szuszámi Zsuzsa.