Maffiaállam. Posztkommunista átmenet vagy végállomás?
A mai Naprakészben a posztkommunizmus anatómiáját járjuk körbe, arról beszélgetünk, hogy a kommunista diktatúra romjain létrehozott országok lehetnének másmilyenek? Vagy másképp fogalmazva, bármilyen rezsim létrehozható a kommunista diktatúra romjain? Miért nem vezetett „egyenes út” a kommunista diktatúrából a liberális demokráciába mindenhol? És az, amit most látunk, átmenet vagy végállomás?
De egy Erdélyben fölöttébb érzékeny téma is terítkre kerül. Arról is szó lesz, hogy az Orbán-kormányok, pontosabban a 2010-es hatalomrakerülés után, hogyan építették ki Magyarországon azt a hatalmi struktúrát, amely nem a Nyugatra jellemző, hanem Oroszországra, illetve a közép-ázsiai országokra. Az állami intézmények átvétele, a média bekebelezése, a civil szervezetek működésének ellehetetlenítése, révén monopolhatalomra tett szert egy politikai család köré szerveződő hálózat.
Magyar Bálint, szociológus, a CEU demokrácia intézetének kutatója a vendégem, a jelenlegi tisztségei mellé gyorsan hozzáteszem, hogy a rendszerváltás előtt a Demokratikus Ellenzék aktivistája volt, 1990-től 2010-ig országgyűlési képviselő, 1996 és 1998, illetve 2002 és 2006 között oktatási miniszter volt.