Lords of the Organ – Rákász Gergely koncertorgonista vadonatúj műsorával jön Erdélybe
Kotkodácsolni is tudott Vivaldi, az akkori rocksztár, nemcsak tojni… – mondta a népszerű orgonista, aki Vivaldi és Bach versengéséről is mesélni fog a vetítéssel megerősített koncerssorozaton.
Vivaldi ez a klasszikus zenei szupersztár fényes csillagként ragyogott a korabeli európa egén, bár közelebbről megnézve üstököst láttunk volna egyik jövedelmező megbízástól a másikig száguldani, mindenkit inspirálva aki csak hallotta. Egocentrikus volt, hencegő, élvezte a sikert, a pénzt, ahol lehetett kibújt a köznapi szabályok alól, ám ne legyünk ezért haragosak rá! Isten beszélt belőle, de mégiscsak ember volt. Bach viszont ritkán mozdult ki otthonról, szeretett a saját közegében dolgozni, mégis beolvasztott a stílusába minden értékes zenei gondolatot, amivel találkozott. Nehéz elképzelni két jobban különböző életutat és életvitelt.
Erdély nyolc városába érkezik a produkció, a turné április 20-án Nagyszebenben veszi kezdetét és április 28-án Segesváron ér véget érintve Brassót, Sepsiszentgyörgyöt, Gyergyószentmiklóst, Csíkszeredát, Kézdivásárhelyt és Marosvásárhelyt is.
A turné kézdivásárhelyi állomása április 26-án lesz csütörtökön este 18 órától.
A Lords of the Organ sorozat a hangszer legnagyobb szerzőit és örök életű műalkotásaikat állítja színpadra a következő években. Az Orgona Lordjai olyanok a hangszer történetében, mint egy-egy bíbor színű könyvjelző az örökkévalóság enciklopédiájában. A kötet Bachnál természetesen minden évben kinyílik, majd jobban és kevésbé ismert mesterművek között lapozgatunk, a bravúros orgona átiratok pedig mindig más, nem orgona szerzőt emelnek a Lordok közé. A koncert tehát egyszerre kínál jól ismert klasszikus muzsikákat, friss érdekességeket, és meglepő élményeket a hangszerek királyának udvartartásából.
Rákász Gergely röviden így nyilatkozik az új műsorról: „Tudom, hogy az emberiség sok szempontból menthetetlen, elbutulásától szenvedünk nap, mint nap. Legalábbis, aki egy ilyen cikket a kezébe vesz, az biztosan. De mégis érdemes egy olyan utópiáért dolgozni, amelyben az emberek a buszmegállóban könyvekről és koncertekről beszélgetnek. Micsoda világ volna! Persze ebben nekünk klasszikus zenét játszókak is feladatunk van. Úgy kell vonzóvá tennünk a műfajt, hogy széles közönség által befogadható legyen, de közben ne váljon csinnadrattává. Erre az én válaszom a látványkoncert műfaja, amelyben a zenetörténeti kalandozás, a vetítés mind azt segíti elő, hogy bárki közel tudjon kerülni a klasszikusokhoz. A Lords of the Organ sorozat is ezzel a szemlélettel született. Megmutatni az orgona show hangszer arcát. Ezt a hangszert már a rómaiak is használták nagy fesztiváljaikon, szekéren húzták és tömegeket kápráztatott el egy-egy gladiátor viadalon. Királyok és császárok hallgatták, ott volt Hollywood hőskorában a moziban, és ott tud lenni a ma emberének a kikapcsolódás palettáján is, ha a művész bátran használja.”
Hallgassa meg 1 órás összeállításunkat Rákász Gergely orgonaművésszel a KULTÚRPRESSZÓban Kányádi Orsolya és Kiss Dénes szerkesztésében: