Jelenlévő múltunk, amely válaszokat követel
Nosztalgiázásra, kérdések felvetésére, válaszok keresésére is alkalmas a Marosvásárhelyre érkezett Elmúlt jelen címet viselő kiállítás a Kultúrpalota előcsarnokában. A tárlat a romániai magyarság szempontjából mutatja be a kommunizmus éveit, a 89-es fordulatot és a szabadság első évét. Nosztalgiázhatunk, mert valamilyen módon sokan emlékszünk még a diktatúra éveire. Az, aki élete nagy részét leélte már mire elérkezett a várva várt fordulat másképp emlékezik, mint az, aki kamasz volt és pályaválasztására mindenképpen pozitívan hatott a változás. Akárhogy is vesszük, a kelet-európai diktatúrák bukása hatalmas változást hozott.
A Kultúrpalotába lépve fokozatosan kerülünk vissza a harminc-negyven évvel ezelőtti világba. Az origó, a kiindulópont, természetesen a rendszerváltás, a főképpen a televízióban nézett forradalom. Majd fokozatosan kerülünk bele az emlékezés szakaszaiba. A kiállítás felépítésének köszönhetően jól irányítnak a a fotók, korabeli felvételek, kisfilmek, de tárgyi emlékek is. Az asztalok között bolyongva, megnézve minden egyes fotót és felvételt, elolvasva az odaillő sorokat, érezzük a letűnt korszak levegőjét, a kilencvenes év várakozását, mert a szervező, a kurátorok, elsősorban arra törekedtek, hogy az akkori érzések visszaadásával állítsák össze ezt a kiállítást, hogy ne harminc év tudásával tekintsünk vissza, hanem a lehetőségek szerint, akkori önmagunkat fedezzük fel.
A következőkben a négy kurátorral, Blos-Jáni Melindával, Molnár Beátával, Fodor Jánossal és Miklósi Dénessel beszélgetünk. A kiállítás az Eurotrans Alapítvány szervezésében jött létre.
szereksztő: Szuszámi Zsuzsa