Hogyan növelhető a szakoktatás presztízse? Szabó Ödön válaszol
Bármennyire is hihetetlennek hangzik, Romániában hiány van a jól képzett munkaerőből, jelenleg is több mint 10 ezer szabad állást kínálnak olyanoknak, akik fel tudnak mutatni egy szakdiplomát. Ennek ellenére a szakiskola a hazai oktatási rendszer mostohagyereke, a diákok, illetve a szüleik – kevés kivételtől eltekintve – csak a végső esetben fordulnak a szakmák felé.
Óriási méreteket ölt a szakmunkáshiány, a szakiskolai hálózat pedig nem felel meg az elvárásoknak állapítjuk meg évről-évre, ahogy azt is ki kell mondani, hogy természetesnek ható jelenséggel állunk szembe, egyrészt a szülők és nyomukban a gyerekek vonakodnak a kétkezi munkától, biztosabbnak és egyszerűbbnek tűnik az elméleti képzés, másrészt el kell ismerni azt is, hogy néhány pozitív példától eltekintve, a szakoktatás képtelen megfelelni az elvárásoknak.
Nincs megfelelő szakoktatói gárda, didaktikai felszerelés, mondjuk ki, nincs korszerű szakoktatási hálózat. A szakoktatás presztízsének a megerősítéséhez mentalitásváltásra van szükség, minden szinten. A szakoktatás nagybetűs jövőjének a megteremtésére. Erre kísérletet tesz az új tanügyi törvény, amely a duális oktatásújjáélesztésére tesz kísérletet, az országos helyreállítási alapból pedig szintén a szakoktatás jövőjének a megalapozásához szükséges programokat finanszíroznak. Hogy mekkora lesz ezek sikere, a következő évek döntik el. Most annyit jelenthetünk ki biztosra, hogy valós szándék mutatkozik arra, hogy összehangolják az oktatás a munkaerőpiac igényeivel. Szabó Ödön parlamenti képviselő, az RMDSZ oktatásügyi szakpolitikusa a Naprakész vendége.