• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9759 RON
  • USD4.7742 RON
  • GBP5.9774 RON
  • HUF1.2104 RON

GAZDAÉLET – Sztrátya J, Benedek M, Lőrincz Gy, Ferenczi B, Brassai V

A 2014 november 11-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. A minőségi zöldségnek mindig van piaca. Sztrátya József teremeújfalusi zöldségtermesztővel beszélgetünk. A homoródkarácsonyfalvi Benedek Mihály családjában hagyománynak számít a bivalytenyésztés. Vele készült interjúnk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. A moldvai Csíkfaluban is elöregedőben van a gazdatársadalom. A fiatalok külföldön próbálkoznak. Lőrinc Györgynél és feleségénél Márisnál jártunk a Gazdaélet mikrofonjával. A harasztkereki Ferenczi Barna savanyúság készítésre adta a fejét és úgy tűnik, bejöttek a számítások. A jó kovácsra manapság is szükség van. A gyergyóremetei Brassai Vilmos kovácsmester avat be a szakma kulisszatitkaiba. Háromnegyed egy után lesz nyereményjáték, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

Udvarhelyszéken is megjelent a kérődzőket sújtó kéknyelv betegség. A megyében ötödikként egy homoródalmási gazdaságban található szarvasmarhánál mutatták ki a fertőzést. A korábbi esetekhez hasonlóan enyhébb tüneteket mutat az állat. A megyei főállatorvos szerint a 7-10 napos lappangási idő miatt elképzelhető, hogy a következő időszakban még lesznek igazolt fertőzések a megyében. Hargita megyében először Csík térségében regisztráltak ilyen megbetegedést. A fertőzési gócpontok 20 kilométeres körzetében tilos az állatmozgás és a vásár is. Az 50 kilométeres körzeten belül, illetve megyék között már szállíthatóak az állatok hatósági engedéllyel. (Príma Rádió)

Az orosz szövetségi fogyasztóvédelmi hivatal, a Németországban kimutatott lépfenével fertőzött marhahústermékekre hivatkozva felfüggesztette egyes marhahústermékek importját tíz európai országból. A lépfene fertőzést először egy szlovákiai marhatelepen mutatták ki szeptemberben, majd később Lengyelországban. A fertőzött marhahús és a belőle készült termékek az Európai Bizottság élelmiszerbiztonsági sürgősségi riasztórendszere szerint Belgiumba, Dániába, Szlovákiába, Franciaországba, Olaszországba, Hollandiába, Portugáliába, Spanyolországba, Lengyelországba és Németországba jutottak el. (MTI/Gazdaélet)

Közel egy hónapja élesben is működik az ellenőrző rendszer, mely révén országszerte követhető a kitermelt faanyag útja. Bár a nyár folyamán tesztelték, a mindennapi használatban adódnak gondok, a felhasználók úgy vélik, van még javítanivaló az online rendszeren. Kezde¬ményezője, Doina Pană szaktárcavezető nemrégiben jelezte, az erdőradar beüzemelése következtében csupán egy hét alatt annyi fát koboztak el és annyi pénzbírságot szabtak ki, mint korábban közel egy év alatt. A törvénytelen favágások visszaszorítását célzó program elindítása óta Brassó megyében jegyezték a legtöbb illegális rakományt. A 112-es egységes hívószámon Három¬szé¬ken négy esetben kérték szállítmányok ellenőrzését – Nicoleta Marin rendőrségi szóvivő szerint azonban rendellenességet nem tapasztaltak, így bírságolniuk sem kellett. (Háromszék/Gazdaélet)

Súlyos károkat okozhat a romániai tejtermelőknek és feldolgozóknak az orosz importtilalom. A romániai piacot már elárasztották a külföldi termékek, a hazai árut pedig emiatt egyre nehezebben, egyre kevesebb pénzért tudják értékesíteni. A romániai termelőket továbbá a tejkvótarendszer 2015-ös eltörlése is veszélyezteti. Dorin Cojocaru, a romániai tejfeldolgozók szövetségének az elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a Romániában előállított tejtermékek fogyasztása január óta mintegy 25 százalékkal csökkent az elmúlt év azonos időszakához képest. (Krónika/Gazdaélet)

Harminc százalékkal több cukorrépa termett Kovászna megyében, mint az elmúlt évben. A Háromszéken termesztett cukorrépát 1.500 hektárról betakarították. Hátravan még a termés hatvan százalékának a betakarítása mintegy 1.900 hektárról. A munkálatok feltételezhetően 3-4 hét alatt befejeződnek. A gazdáknak egyébként közel a teljes mennyiségre van szerződésük a cukorgyárakkal. A terménylopások megakadályozhatók lennének, ha a termelők érdekszövetségekbe tömörülnének, és egyesült erővel megfigyelőszolgálatot biztosítanának. Háromszéken a gazdák több településen a helyi rendőrséggel működnek együtt a termény védelme érdekében. (Krónika)

Jó cukorrépa termést gyüjthetnek be a Maros megyei termelők is. A tavalyi 4.500 hektárhoz képest a gazdák idén 6.000 hektáron termesztették a növényt. A terméshozam is javult az elmúlt évhez képest. 2013-ban 42 tonnás átlagtermés volt hektáronként, idén ez körül-belül 57 tonnára tehető. A répa cukortartalma 18,6 százalék ami nagyon jó értéknek számít. A termelőknek tonnánként 38 eurót fizet a marosludasi cukorgyár. Akinek 40 tonna fölötti hozama van, 50 százalékos profitot ér el. Vannak olyan gazdák, akiknek hektáronként 80 tonnás termésük van. De vannak olyan termelők is, akik alig haladják meg a 40 tonnás termelést. A cukorrépa-termesztő gazdák jelentős támogatásban részesülnek, más kultúrákhoz képest 480 eurós plusztámogatást kapnak. Ez is kedvezően befolyásolja a cukorrépa-termelési kedvet. A marosludasi cukorgyár jelenleg 580 termelővel van szerződéses viszonyban. (Népújság/Gazdaélet)

Egy éve, hogy felavatták a barátság parkját a Marosvásárhelyi Rádió udvarán. Pénteken november 14-én délelőtt 10 órától újabb rózsákkal gazdagodik ez a park egy közönségtalálkozó keretében. A Nemlátók Szövetsége Maros megyei szervezete és a Rózsabarátok Egyesülete a Părerea ta című műsorral közösen szervezi a pénteki találkozót. Önökre is számít Luminiţa Avram a műsor szerkesztője. (Gazdaélet)

Az Erdélyi Múzeum Egyesület Agrártudományi Szakosztálya, a Sapientia EMTE Kertészmérnöki Tanszékének társszervezésében, 2014. november 15-én (szombaton) a Messze látó tudomány: felelős kérdések és válaszok a jövőnek témájú Magyar Tudomány Napja Erdélyben rendezvénysorozathoz kapcsolódóan megtartja a már hagyományossá vált éves szakmai konferenciáját, amelynek a Sapientia EMTE, Műszaki és Humántudományok Kar főépülete ad otthont Marosvásárhelyen. A szakosztály X. konferenciáján bemutatásra kerülő dolgozatok a tág értelemben vett agrártudományok különböző ágazataihoz tartoznak, illetve más tudományterületek ezekhez kapcsolódó témáját dolgozzák fel. A dolgozatok szerzői felsőfokú tanintézetek, kutatóközpontok, illetve szakmai intézmények aktív vagy nyugalmazott tanárai, kutatói vagy hallgatói. (Gazdaélet)

Szombaton, november 15-én állatvásárt és gazdanapot tartanak Szépvízen. A rendezvényen az adás-vételen kívül szakmai előadások, állatfajtánként vásár szépe, állattartási felszerelések kiállítása és vására, mezőgazdasági gépek kiállítása és kulturális programok is lesznek. (Gazdaélet)

Piaci árak Marosvásárhelyről:

Az akácméz kilója 27 és 30 lej, a vegyes mézzé 20 és 22 lej, a káposzta kilója 90 bani és 1 lej, a burgonyáé 1 lej és 2 lej, a fehér hagymáé 2 lej és 3 lej, a vörös hagymáé 3 és 4 lej, a fokhagyma kilója 12 lej. A kápia és a paradicsompaprika kilója 8 lej és 9 lej, a töltenivaló paprikáé 3 lej 50 bani és 5 lej, a paradicsomé 6 lej és 7 lej, az uborkáé 3 lej és 4 lej, a csípős paprika kilója 8 lej, a gomba kilójáért 10 és 12 lejt kérnek. A zeller darabja 1 lej 50 bani és 2 lej, a petrezselyem kilójáért viszont 3 és 4 lejt kell fizetni. A petrezselyemzöld, kapor és zellerzöld kötése 50 bani, a tárkony kötése 1 lej, a cékla kilója 3 lej, a spenóté 5 lej, a jégcsapreteké és a fekete reteké 3 és 4 lej, a főzőtök kilóját pedig 1 lej és 1 lej 50 baniért vásárolhatjuk meg. A szemes paszuly litere 9 és 10 lej, a murok kilójáért 3 lejt kérnek, a karalábé darabjáért 2 és 3 lejt, a brokkoli kilója 7 lej, a karfiolé 4 és 5 lej, a tojás darabja ezen a héten 50 bani. Egy fej saláta 2 lej 50 bani és 3 lej, a padlizsán kilóját 2 és 3 lejért kínálják. Az alma kilója 2 lej és 3 lej 50 bani, a körtéé 3 lej és 5 lej 50 bani, a birsalma kilója 7 lej, a szilváé 3 és 4 lej, a dióbélé 30 lej, a szőlő kilója 2 lej 50 bani és 5 lej, a sajté és az ordáé 18 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej. (Dobos Levente-Szilveszter)

Játékunk kérdése:

Összesen hány bivalyról kell gondoskodjon naponta a homoródkarácsonyfalvi Benedek Mihály?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2014 november 17-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro