GAZDAÉLET – Szép R, Tánczos B, Szentpáli G,
A 2015 január 13-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. Szaktudással és kitartó munkával az állattenyésztés is lehet jövedelmező. Szép Róbert csíkszentsimoni farmer válaszol kérdéseinkre. Megszűnik az uniós tejkvóta. Milyen megoldások lehetnek a jelentkező problémák kivédésére? – kérdezzük Tánczos Barna szenátort. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. A homoródkarácsonyfalvi közbirtokosság próbál hatékonyan gazdálkodni a visszakapott területeken. Szentpáli Géza titkárhelyettest kérdezzük. Méhészkedő hallgatóinkat a januári tennivalókra emlékeztetjük. Háromnegyed egy után lesz nyereményjáték, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.
Gazdahírek:
Súlyos problémákkal szembesülnek a gazdák a tej felvásárlási árának folyamatos csökkenése miatt. Az utóbbi hónapokban az ország minden megyéjében közel húsz százalékkal csökkent a nyers tej ára, ezzel a tejtermelő farmok fenntarthatósága is megkérdőjeleződött. Az elmúlt év végén a Kovászna Megyei Szarvasmarha-tenyésztők Egyesületének képviselői Daniel Constantin agrárminiszterrel is tudatták az áldatlan helyzetet. Ötvös Mózes egyesületi elnök személyesen tárgyalt a miniszterrel, aki ígéretet tett arra, hogy megtalálják a módját a tejtermelők támogatásának, a tejár kiegészítésének, de írásbeli válasz még nem érkezett az agrártárcától. Ötvös kijelentette: ha nem rendeződik a helyzet, országos tüntetésekre lehet számítani. (Háromszék/Gazdaélet)
Tavaly bezárt a romániai tejgyárak csaknem 30 százaléka annak következtében, hogy a román termelők egyre nehezebben tudják eladni termékeiket, a termelési költségek pedig évről évre nőnek. 2014 elején 183 tejgyár működött Romániában, áprilisban számuk 152-re csökkent, az év végére pedig 130 maradt. A hipermarketek előnyben részesítik saját termékeiket, amelyeket Lengyelországban, Magyarországon, Németországban, Ausztriában vagy Szlovákiában állítanak elő. Az onnan érkező tej olcsóbb, miután az Oroszországgal szemben bevezetett gazdasági büntetőintézkedések következtében nagy mennyiségű tej maradt raktáron. (MTI/Gazdaélet)
A román statisztikai hivatal adatai szerint a tejtermékek fogyasztása Romániában 6 százalékkal nőtt tavaly, de a behozatal még nagyobb arányban emelkedett. Romániában sok közepes és nagyméretű farm zárt be a tejimport növekedése miatt, és fennáll a veszély, hogy a tehénállomány is drasztikusan csökkenni fog. Áprilistól megszűnik az uniós tejkvóta, így minden tagállam annyit termel, amennyit akar, és arra számítanak, hogy tovább fog nőni a behozott tej aránya. A szakemberek szerint a jelenleg működő 130 tejgyár közül 70 marad talpon a következő év végéig. A tejtermékek piacát Romániában 900 millió euróra becsülik. (MTI)
Gyergyószentmiklóson ismeretlen állatok tartják rettegésbe a felszegi gazdákat. Korábban 14 juhot öltek meg, majd három kutyát találtak szétmarcangolva. A Tölgyfa utcában nő a félelem és a lakók egyre felháborodottabbak. A szakértők szerint kicsi a valószínűsége, hogy kutyák okoznák, bár nem zárják ki annak a lehetőségét sem, hogy éhségtől elvadult ebek lehetnek. Egyesek farkas támadást sejtenek, de a hiúz és sakál is szóba jött. A polgármesteri hivatal a helyi rendőrség és a Vitalissima Kft. bevonásával igyekszik befogni a gazdátlan ebeket. A közelben lévő elhagyott fatelepen tanyázhatnak a kártevők, amelyek beetetésével próbálkoznak, annak érdekében, hogy aztán altatólövedékkel elszállíthassák. A lakósok inkább tetten érni, kilesni és lefilmezni szeretnék az eseményeket, hogy valóban megbizonyosodjanak mi oltotta ki házőrzőik, malacaik és juhaik életét. (Vince Csilla/Gazdaélet)
Sepsiszentgyörgyön két negyedben is rókát láttak. Sikó Barabási Sándor főállatorvos nem tartja valószínűnek, hogy veszett rókák tévedtek be a városba, inkább arról van szó, hogy a fagyban és a hóban nehezebben találnak élelmet, így bemerészkednek a településekre, ahol tyúkot lopnak, a háztartási hulladék között keresgélnek. A sepsiszentgyörgyiek megnyugtatására azonban a köztisztasági vállalat alkalmazottai ketreccsapdákat állítottak fel a kórházkertben és a Templom utcában, ahol a leggyakrabban láttak felbukkanni rókát. Figyelmeztetnek, hogy nem szabad közel menni a rókákhoz. Tavaly tavasszal több rókacsalád költözött be a városba, akkor leginkább az okozott gondot, hogy óvodák, iskolák és játszóterek környékén ástak kotorékot. Sepsiszentgyörgyön az utóbbi időben a nyestek is elszaporodtak, tavalyelőtt pedig egy medve sétált végig a városon. (Kovacs Zsolt/Gazdaélet)
Idén is komposzt lesz a Székelyudvarhelyen kidobott karácsonyfákból. Évente mintegy 20-30 tonna fa gyűl össze ilyenkor, melynek elszállításáról a Polgármesteri Hivatal gondoskodik közösen a köztisztasági vállalattal. A kidobott örökzöldeket idén is bedarálják, és komposzt készül belőle a Cekend tetői lerakatnál. A helyi köztisztasági vállalat külön autókkal szállítja el a kirakott fákat, mindenféle többletdíjszabás nélkül. Éppen ezért arra kérik a lakókat, hogy ne a kukákba tegyék, hanem a lerakók mellé helyezzék a fenyőfákat. A fákat a Polgármesteri Hivatal megbízásából a lakosság számára szállítják el. A bedarált növényekből jó minőségű komposztot kapnak, melyet például füvesítésnél használhatnak fel. (Asztalos Ágnes)
Piaci árak Marosvásárhelyről:
Az akácméz kilója 27 és 30 lej, a vegyes mézzé 20 és 22 lej, a káposzta kilója 1 lej és 1 lej 50 bani, a sóskáposztáé 4 és 5 lej, a burgonyáé 1 lej és 2 lej, a fehér hagymáé 2 lej és 3 lej, a vörös hagymáé 3 és 4 lej, a fokhagyma kilója 12 lej. A kápia és a paradicsompaprika kilója 9 lej, a töltenivaló paprikáé 5 lej és 6 lej, a paradicsomé 6 lej és 7 lej, az uborkáé 3 lej és 4 lej, a csípős paprika kilója 8 lej, a gomba kilójáért 10 és 11 lejt kérnek. A zeller darabja 1 lej 50 bani és 2 lej, a petrezselyem kilójáért viszont 3 és 4 lejt kell fizetni. A petrezselyemzöld, kapor és zellerzöld kötése 50 bani, a tárkony kötése 1 lej, a cékla kilója 4 lej, a jégcsapreteké és a fekete reteké 3 és 4 lej, a főzőtök kilóját pedig 1 lej és 1 lej 50 baniért vásárolhatjuk meg. A szemes paszuly litere 9 és 10 lej, a murok kilójáért 3 lejt kérnek, a karalábé darabjáért 2 és 3 lejt, a brokkoli kilója 7 lej, a tojás darabja ezen a héten 50 bani. Egy fej saláta 2 lej 50 bani és 3 lej. Az alma kilója 2 lej és 3 lej 50 bani, a körtéé 3 lej és 5 lej 50 bani, a birsalma kilója 7 lej, a dióbélé 30 lej, a szőlő kilója 5 lej, a sajté és az ordáé 18 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej. (Dobos Levente-Szilveszter)
Játékunk kérdése:
Hogy nevezik a homoródkarácsonyfalvi fürdőt?
Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2015 január 19-ig:
540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro