GAZDAÉLET – Kertésznap, Balogh Gy, Bíró J, Hegedűs L,
A 2015 március 3-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. A hétvégén XIII. alkalommal szervezték meg Nyárádszeredában a Kertésznapot. A Gazdaélet mikrofonjával mi is ott voltunk. Egyre ismertebb a Kis-Küküllő menti bor. A borturizmus fellendülőben van Kelementelkén. Balogh Gyulával készült interjúnk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Hargita megyében kedvező feltételek mellett lehet termeszteni a mustármagot. Bíró Jolán küküllőkeményfalvi üzletasszony válaszol kérdéseinkre. Sikertörténetünkben a magyarzsákodi Hegedűs Lőrincz fiatal juhtenyésztőt ismerhetik meg. Háromnegyed egy után lesz nyereményjáték, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.
Gazdahírek:
Módosította az erdészeti tevékenység és a fakitermelés keretszabályozását a képviselőház. A módosítások rendszerszintű változtatásokat vezetnek be az erdészeti szakterületen és korszerűsítik az erdők védelmét, a kitermelési szabályokat, valamint támogatják a hazai faipart. Az új erdészeti törvény előkészítése több hónapot tartott, és számos egyeztetés, konzultáció előzte meg a végleges forma kialakítását. Az új erdészeti törvény jelenlegi formájában megkönnyíti az erdőgazdálkodást és kitermelést a kis területek tulajdonosainak, ugyanakkor szigorú védelmi intézkedéseket vezet be az erdők őrzésének területén. Szintén a faipari visszaélések elleni új szabályozáshoz tartozik az úgynevezett „erdő-radar”, amelyet a törvény elfogadása előtt már életbe ültettek. (maszol.ro/Gazdaélet)
Egy uniós rendelkezés hazai törvénykezésbe való átültetése miatt cégbejegyzésre kényszerülnek azok a gazdák, akik évente 5000 eurónál több támogatásban részesülnek. Bevezetik az „aktív farmer” fogalmát, vagyis csak az tud szubvenciót igényelni, aki bizonyítani tudja, hogy fő tevékenysége a mezőgazdaság. A jogszabály pánikot keltett az érintettekben, mert nem voltak felkészülve, de Bukarestben is belátták, hogy idén májusig lehetetlen teljesíteni a feltételeket, ezért egy évvel halasztották az életbe ültetést. (Kovács Zsolt/Gazdaélet)
Termelői szövetkezetek létrehozását szorgalmazzák a háromszéki mezőgazdasági szakemberek, a gazdák egyelőre óvakodnak összefogni, mert rossz emlékeket idéz a szövetkezet megnevezés, holott ennek semmi köze a régi kollektív gazdaságokhoz. A termelői szövetkezetek létrehozását előbb-utóbb meg kell lépni, hiszen egyre nagyobb kihívásokkal kell megküzdjenek a gazdák. A hazai tejtermelőket érzékenyen érintette az Európai Unió Oroszországgal szembeni embargója, hiszen a nyugat-európai országok Romániában olcsón értékesítik tejtermékeiket, ehhez még hozzájárul az is, hogy idéntől megszűnt a tejkvóta is. (Kovács Zsolt/Gazdaélet)
Érezhetően fokozódik a konfliktus a medvék és a lakosság között Hargita megyében, a vadkárok száma is megtöbbszöröződött az elmúlt időszakban – derült ki egy jelentésből, amelyet Hargita Megye Tanácsának Elemző Csoportja készített. A medvék élelemkeresési útjaik során gyakran merészkednek lakott övezetbe, és nemcsak anyagi károkat okoznak, hanem egyre nagyobb veszélyt jelentenek az emberekre is. A vadkárok száma mellett az emberéletet veszélyeztető támadások száma is növekedett. A jelentés készítői az összegzésben javaslatot fogalmaznak meg a helyzet orvoslására. Hargita Megye Tanácsa arra ösztönzi a gazdákat, hogy jelentsenek bármilyen tapasztalt vadkárt az illetékes vadásztársulatoknál és polgármesteri hivataloknál. (Híradó/Közlemény)
Maros megyében az utóbbi időben a hideg idő ellenére többször is megtörtént, hogy száraz növényi maradványokat gyújtottak meg felelőtlen személyek, s ezzel tűzveszélyt idéztek elő. A hivatásos meg az önkéntes tűzoltó-alakulatok minden alkalommal eloltották a lángokat, ám a kár bekövetkeztét nem mindig sikerült megakadályozni. A tűzoltóság felhívja a lakosság figyelmét az ezzel kapcsolatos tűzrendészeti szabályok betartására. Tüzet gyújtani csak a lakóházaktól és melléképületektől legkevesebb 50, takarmánytároló épületektől 100, erdőszélektől 200 méterre szabad. Száraz növényi maradványokat elégetni csak nappal szabad, s olyankor is engedélyt kell kérni ehhez. Engedélyt a település polgármestere, illetve a helybeli önkéntes tűzoltó-alakulat parancsnoka adhat. Egy 2007-ben kiadott kormányrendelet értelmében az engedély nélkül gyújtott bozóttüzek miatt keletkezett tűzesetek okozóit 1.000-től 2.500 lejig bírságolhatják. (Vásárhelyi Hírlap/Gazdaélet)
A magyar mezőgazdaság mentessége a génmanipulált szervezetektől (GMO) komoly előnyt jelent a biotermékek piacán. Magyarország GMO-mentes státusa hosszabb távon piaci előnyt jelent a hazai ökogazdálkodásnak, lehetőséget ad a pozíciók megerősítésére a minőségi, prémium kategóriás termékek területén. Ehhez azonban fejlesztésekre van szükség a többnyire exportra termelő ágazatban, elsősorban a feldolgozói oldalon. Az ágazatot a nemzetközi szabványoknak mindenben megfelelő minősítői rendszer felügyeli, és keresettek a magyar biotermékek a nemzetközi piacon, de a feldolgozás túlnyomórészt külföldön történik, így a hozzáadott érték nem Magyarországon realizálódik, a magyar fogyasztóhoz pedig a hazai termesztésű alapanyag „jóval drágább áru formájában kerül vissza”. Magyarországon 130 ezer hektáron folytatnak biogazdálkodást, az ágazatban 2000 vállalkozás tevékenykedik. (MTI/Gazdaélet)
Megvonná a mezőgazdasági támogatásokat a farmoktól a mezőgazdaságért felelős uniós biztos, ha azok működtetői balesetveszélyes helyzetnek teszik ki alkalmazottaikat. Évente mintegy 500 mezőgazdasági dolgozó hal meg munkabaleset következtében az Európai Unió területén. A legtöbb esetet az EU nyugati tagállamaiban jegyzik: 2012-ben Nagy-Britanniában 42, Olaszországban 97, Németországban 95, Írországban pedig 26 mezőgazdasági dolgozó vesztette életét munkavégzés közben. (7határ/Gazdaélet)
A Felcsík Kistérségi Társulás és a Csíkdánfalvi Nőszervezet viselet varrótanfolyamot indít Csíkdánfalván. A tanfolyamra várják mindazok jelentkezését helyi szinten, illetve a szomszédos településekről, akik szeretnék elsajátítani a viseletvarrás mikéntjét. Az oktatás heti egy találkozót igényel, a részvétel díjmentes. A helyek száma korlátozott. Jelentkezni holnapig, március 4.-ig lehet a 0746-030-608-as telefonszámon. (Facebook)
Életképes megoldást kínál a zöldhulladék-gazdálkodás terén Hargita megye hátrányos helyzetű vidéki településein a Lókodi Ifjúsági Alapítvány. A 18 hónapig tartó projektet tavaly nyáron indította a civilszervezet, a Norvég Kormány támogatásával. A 250 ezer eurós nagyságú projekt része egy biomasszával működő fűtési rendszer kialakítása a Lókodi Ifjúsági Alapítvány műhelyeiben, zöldhulladékgyűjtő szolgáltatás kialakítása valamint fahulladékból származó termékek előállítása és értékesítése. A Fenntartható zöldhulladék-gazdálkodás elnevezésű projekt keretében, a minél hatékonyabb és ésszerűbb zöldhulladék-gazdálkodás érdekében most szakmai képzést indítanak. A képzés alkalmával olyan témákba nyerhetnek mélyebb betekintést az érdeklődők, mint például megfelelő legelő- és erdőtakarítás, az élő világ, legelők, erdők és talaj védelme, vagy a zöldhulladék felhasználása energiatermelésre. Az ingyenes képzésre az udvarhelyszéki (elsősorban homoródmenti) közbirtokosságok és erdőtulajdonosi társulatok tagjait, erdészeket, illetve a témában érdekelteket várnak. Jelentkezni március 13-ig lehet a 0748-096-863-as telefonszámon. (Asztalos Ágnes/Gazdaélet)
Az utóbbi időben egyre több rejtett kamerás felvétel bizonyítja, hogy – esetenként – a kifüggesztett árnál többet kénytelenek fizetni a vásárlók egyes hazai szupermarketekben. A felvételen látszik, hogy a szupermarket alkalmazottjai azzal próbáltak védekezni, hogy a polcokra a termelői ár kerül fel. Mikor a becsapott vásárló megkérdezte, hogy a címkét miért nem cserélik le saját árucímkéikre a válasz az volt, hogy nem kötelesek az összes terméket átcímkézni. Legyünk óvatosak. (Kolozsvaros.ro)
Harmadik alkalommal szerveznek Magbörzét Csíkszeredában. A 7határ – erdélyi gazdaportál ezúttal március 7-én, szombaton 9 órától tartja az eseményt a Nagy István Művészeti Líceumban. A korábbi évekhez hasonlóan a magok csereberéje mellett, több előadást hallgathatnak az érdeklődők. Ezúttal szó lesz a tájfajta magok vetés előtti kezeléséről, de a palántanevelésről is saját bevált módszereiket osztják meg az érdeklődőkkel az előadók. A Magbörzén Ferencz Lehel kertészmérnök, Máthé Emma, a Székelyföldi Bio Egyesület elnöke, Tamás László, valamint Sólyom Andrea tartanak előadást. A szombaton 9 órától tartott Magbörzére a belépés díjtalan. (7 határ)
Piaci árak Marosvásárhelyről:
Az akácméz kilója 27 és 30 lej, a vegyes mézzé 20 és 22 lej, a káposzta és a burgonya kilója 1 lej és 1 lej 50 bani, a fehér hagymáé 2 lej és 3 lej, a vörös hagymáé 3 és 4 lej, a fokhagyma kilója 10 és 11 lej. A kápia kilója 9 és 10 lej, a töltenivaló paprikáé 5 lej és 6 lej, a paradicsomé 5 lej és 7 lej, az uborkáé 3 lej és 4 lej, a csípős paprika kilója 8 lej, a gomba kilójáért 10 és 12 lejt kérnek. A zeller darabja 1 lej 50 bani és 2 lej, a petrezselyem kilójáért viszont 3 és 4 lejt kell fizetni. A petrezselyemzöld, kapor és zellerzöld kötése 50 bani, a tárkony kötése 1 lej, a cékla kilója 4 lej, a jégcsapreteké és a fekete reteké 3 és 4 lej, a főzőtök kilóját pedig 1 lej és 1 lej 50 baniért vásárolhatjuk meg. A szemes paszuly litere 9 és 10 lej, a murok kilójáért 3 lejt kérnek, a karalábé darabjáért 2 és 3 lejt, a brokkoli kilója 6 és 7 lej, a tojás darabja ezen a héten 55 bani. Egy fej saláta 2 lej 50 bani és 3 lej. Az alma kilója 1 lej 80 bani és 3 lej, a körtéé 4 lej 50 bani és 5 lej, a dióbélé 30 lej, a szőlő kilója 6 lej és 8 lej, a sajté és az ordáé 18 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej.
Játékunk kérdése:
Hányadik alkalommal szerveztek idén Kertésznapot Nyárádszeredában?
Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2015 március 9-ig:
540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro