• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9759 RON
  • USD4.7742 RON
  • GBP5.9774 RON
  • HUF1.2104 RON

GAZDAÉLET – Ferencz T, Zöldi G, Nagy Z, Vrencsa J, Péterffy Á

A 2014 december 9-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. A jó minőségű árunak mindig van piaca. A Gazdaélet mikrofonjával Ferencz Tibor szépvízi polgármesternél jártunk. A méhészek nehéz évet zártak. Ha maguk értékesítik a mézet, nagyobb jövedelemre tesznek szert. Zöldi Gellért csíkszentmiklósi méhésszel beszélgetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Lenne hol gazdálkodni, de kiöregedőben a gazdatársadalom Homoródkarácsonyfalván. Barabás Károly válaszol kérdéseinkre. A torboszlói gazdáknak idén a medvetámadások jelentették a legnagyobb gondot. Nagy Zoltán erdészt kerestük fel. A moldvai Kosteleken a fiatalok is próbálnak megélni a földből. Kevesen keresik külföldön a megélhetést. Vrencsa Jenő gazdálkodót kérdezzük. Sok a melléktermék a malomiparban, amit jól lehet hasznosítani az állattenyésztésben. Péterffy Ákos a Harmopan képviselője nyilatkozik. Háromnegyed egy után lesz nyereményjáték, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

Betilthatják a génmódosított növények termesztését. Az Európai Parlament és az Európai Tanács tárgyalói megállapodást kötöttek: az új szabályok értelmében a tagállamok korlátozhatnák, illetve megtilthatnák a génmódosított növények termesztését a területükön azokban az esetekben is, ha a termesztés egyébként európai uniós szinten engedélyezett. Az informális megállapodást december 10-én az Állandó Képviselők Bizottságában is megvitatják, és azt jóvá kell még hagynia az Európai Parlament Környezetvédelmi Bizottságának is. A parlamenti végső szavazás a 2015. januári plenáris ülésen várható. (Kolozsvári Rádió)

Több mint egymillió juhot utasítottak vissza exportból az utóbbi két hónapban. Az így keletkezett kár 80 millió eurón felüli – állítja a juhtenyésztők föderációjának vezetősége. Nicolae Cioran, a Romovis föderáció alelnöke szerint október eleje óta megszűnt a kivitel Jordánia, Líbia és Libanon felé, ezek az országok eddig komoly kereskedelmi partnernek számítottak. Még az olyan államok is visszamondták rendeléseiket, ahol a kéknyelvűség szintén jelen van – mint például Törökország. Romániában becslések szerint több mint kilencmillió juhot tartanak, az éves kivitel eddig meghaladta az ötmillió egyedet. A föderáció most a mezőgazdasági minisztérium vezetőségéhez fordult, hogy valamilyen módon enyhítsék az őket ért veszteségeket, és segítséget kértek az új piac felkutatásában. (Háromszék/Gazdaélet)

Feketén árusítják a hús felét Romániában. Emiatt a napokban figyelmeztető sztrájkot tartottak a húsipari szakszervezet tagjai a fővárosban, a pénzügyminisztérium épülete előtt. A szakszervezet elégedetlen azzal, hogy a kormány és a Nemzetközi Valutaalap nem hajlandó 24 százalékról 5 százalékra csökkenteni az általános forgalmi adót január elsejétől. Az orosz húsra elrendelt embargó miatt az uniós hústermékek elárasztották a román piacot. A helyzet a többi ágazatban is hasonló. A tej- és söriparban dolgozók is szeretnék, ha csökkentenék a forgalmi adót. A kormány szerint az áfát egyetlen határozattal nem lehet valamennyi élelmiszeripari terméknél csökkenteni, de a jövő évi költségvetés-tervezetben azt javasolják, hogy a biotermékek esetében mérsékeljék 24 százalékról 9 százalékra. (Híradó/Gazdaélet)

Súlyosan büntetik a karácsonyfatolvajokat. Az engedély nélkül kivágott fenyőfákért akár négy évnyi börtönbüntetést is kaphatnak a tettesek – figyelmeztetett a Brassó Megyei Rendőrség szóvivője. A rendőrök már most figyelik a városszéli utakat és esetenként ellenőrzik a számukra gyanúsnak tűnő autókat. Az engedéllyel kivágott vagy faiskolákból származó fenyőfákat pecséttel látják el az erdészeti hivatalok. A törvény emberei azt javasolják, hogy csakis ilyen, pecséttel rendelkező karácsonyfát vásároljunk. A tiltott fák fuvarozását és eladását is büntetik 2.000 és 5.000 lej közötti összeggel. (Híradó)

Várhatóan mintegy tízezer sertést vágnak le decemberben Hargita megyében, az állatok többségét háztáji körülmények között, hagyományos módszerekkel. A megyei állat-egészségügyi hatóság szakemberei a trichinózisvizsgálat fontosságára hívják fel a figyelmet. A gazdák a levágott állatok többségének húsát már bevizsgáltatják, de ez az arány településenként is változik, illetve előfordul az is, hogy csak egy trichinelloszkóppal rendelkező technikussal vizsgáltatják be a húsmintát, így ezek a vágások sehol sem kerülnek feljegyzésre. A hatóság kirendeltségein egyébként szombaton és vasárnap is dolgoznak a körorvosok, így hétvégén 9 és 11 óra között is elvégzik a húsminták bevizsgálását. A vizsgálat 11 lej 16 baniba kerül, és nagyon fontos, hogy a húsminta mellett a gazda vigye magával személyazonossági igazolványát, valamint az állat fülszámát. (Krónika/Gazdaélet)

Hargita megyében élő állatot mindössze két csíkszéki állatpiacon – Csíkkozmáson és Csíkszentmártonban – lehet vásárolni szabályos körülmények között. Udvarhelyszéken csak közvetlenül a sertéstartó gazdáktól lehet a disznót beszerezni a megfelelő állat-egészségügyi bizonylatok és a hatósági kísérőlevél megléte mellett. Az ünnepi időszak előtt a megyei állat-egészségügyi hatóság szakemberei fokozott húsellenőrzést végeznek. A húsfeldolgozó egységeket, a húsforgalmazókat, állatpiacokat ellenőrzik majd, de a rendőrség munkatársaival közösen a közutakon is végeznek ellenőrzéseket. (Krónika/Gazdaélet)

Romániában is minden címkét le kell cserélni annak az uniós rendeletnek a szellemében, amely szigorúbb feltételeket szab az EU tagállamaiban a fogyasztók élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatásának. Sorin Minea, a Romalimenta élelmiszeripari munkáltatói szövetség elnöke azt mondta, a hazai termelők és forgalmazók fél éves haladékot kértek az Európai Bizottságtól, ugyanis jelentős veszteséget okozna számukra, ha azonnali hatállyal alkalmaznák a rendeletet. Sorin Minea azt ígérte, az átcímkézés miatt nem drágulnak az élelmiszerek. Az uniós rendelet szerint a címkék nem közölhetnek megtévesztő információkat a termék tulajdonságairól, és tilos lesz azt sugallniuk, hogy az élelmiszer betegségek megelőzésére és kezelésére alkalmas. (Gazdaélet)

Nagyobb területre költözött a székelyudvarhelyi barompiac. A régi barompiac mögötti területet vásárolta meg a polgármesteri hivatal erre a célra, mivel a piacnak eddig helyet adó terület tulajdonosa nem hosszabbította meg a bérleti szerződést. Így az állatvásárok mellett a vasárnapi autó- és bolhapiac is több mint 6.600 négyzetméteren terjeszkedhet. A területet közművesítették, vizet és villanyt vezettek oda, illetve egy bekötő út is épült a régi terület bal oldalán. A hivatal azt tervezi, hogy a következő évben egy adminisztrációs épülettel egészüljön ki a vásártér. (Prima Rádió/Gazdaélet)

A Maros megyei kistermelőknek nem kell attól tartaniuk, hogy a jövő év magasabb piaci illetékekkel köszönt majd rájuk. A marosvásárhelyi zöldségpiacokon a tavalyihoz hasonló díjakat alkalmaznak jövőre is. Amint Pavel Dumitru vezető felügyelő elmondta, céljuk a Marosvásárhely környékén élő kistermelők támogatása annak érdekében, hogy helyben értékesítsék terményeiket. A város hat zöldségpiacán a mezőgazdasági termékeket értékesítők számára hozzávetőleg 80-90 %-ban biztosítanak árusító felületet. A Cuza Vodă utcai napipiacon 211 asztal, a Kövesdombon 136, a Gyémántpiacon 104, a Dacia piacon 40, a volt November 7 negyedi zöldségpiacon pedig 96 asztal a kistermelők számára van fenntartva. (Népújság/Gazdaélet)

Piaci árak Marosvásárhelyről:

Az akácméz kilója 27 és 30 lej, a vegyes mézzé 20 és 22 lej, a káposzta kilója 1 lej és 1 lej 50 bani, a burgonyáé 1 lej 20 bani és 2 lej, a fehér hagymáé 2 lej és 3 lej, a vörös hagymáé 3 és 4 lej, a fokhagyma kilója 12 lej. A kápia és a paradicsompaprika kilója 8 lej és 9 lej, a töltenivaló paprikáé 3 lej 50 bani és 5 lej, a paradicsomé 6 lej és 7 lej, az uborkáé 3 lej és 4 lej, a csípős paprika kilója 8 lej, a gomba kilójáért 9 és 10 lejt kérnek. A zeller darabja 1 lej 50 bani és 2 lej, a petrezselyem kilójáért viszont 3 és 4 lejt kell fizetni. A petrezselyemzöld, kapor és zellerzöld kötése 50 bani, a tárkony kötése 1 lej, a cékla kilója 3 lej, a spenóté 5 lej, a jégcsapreteké és a fekete reteké 3 és 4 lej, a főzőtök kilóját pedig 1 lej és 1 lej 50 baniért vásárolhatjuk meg. A szemes paszuly litere 9 és 10 lej, a murok kilójáért 3 lejt kérnek, a karalábé darabjáért 2 és 3 lejt, a brokkoli kilója 7 lej, a karfiolé 4 és 5 lej, a tojás darabja ezen a héten 50 bani, egy fej saláta 2 lej 50 bani és 3 lej. Az alma kilója 2 lej és 3 lej 50 bani, a körtéé 3 lej és 5 lej 50 bani, a birsalma kilója 7 lej, a szilváé 3 és 4 lej, a dióbélé 30 lej, a szőlő kilója 5 és 6 lej, a sajté és az ordáé 18 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej. (Dobos Levente-Szilveszter)

Játékunk kérdése:

Hány család méhe van a csíkszentmiklósi Zöldi Gellért méhésznek?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2014 december 15-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro