• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9759 RON
  • USD4.7742 RON
  • GBP5.9774 RON
  • HUF1.2104 RON

GAZDAÉLET

A 2013 október 8-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. A gondos háziasszony a talpalatnyi kertben is megtermeli a konyhára valót. Szentgyörgyi Emma magyarhermányi gazdasszonynál jártunk. Ezt követően kapcsoljuk a Marosvásárhelyi Meteorológiai Központot, ahonnan jövő keddig érvényes agro-meteorológiai előrejelzést hallhatnak. Majd az október közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos praktikákkal szolgálunk. Kerekes Edit szentegyházi óvónő, szabadidejében Peteken tartózkodik. Gazdálkodásról, eltevésekről és bútorfestésről is kérdeztük. A hagyományos termékek iránt egyre nagyobb a kereslet. Sikertörténetünkben Bocskor Istvánt a csíkszentmártoni pékség tulajdonosát és vállalkozását ismerhetik meg. Szépvizen a hétvégén kerül sor a hagyományos káposztavásárra. Előzetesünkben erről hallhatnak. Háromnegyed egy körül lesz nyereményjáték, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Fotó: foodandwine.hu (4)

Gazdahírek:

Elkezdődött a rókák veszettség elleni oltásának új kampánya. A Kovászna Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság a vadászterületek kezelőivel együtt végzi a többlépcsős akciót. Első lépésként 982 oltóanyagot tartalmazó csalit helyeznek ki a települések, vízfolyások, állóvizek közelében lévő rókakotorékokhoz. Október 23-a és 26-a között repülővel szórják a csalit. A hatóság plakátokkal figyelmeztet az esetleges veszélyre. Ha valaki kibontott, eltörött csalit talál, kesztyűs kézzel tegye műanyag zacskóba, majd értesítse a legközelebbi állatorvost – mondják a szakemberek. A rókák a veszettség legfontosabb forrását jelentik, a vírust emberre, háziállatra is terjeszthetik. A megyében hozzávetőleg ezer rókaegyedet tartanak számon. (Háromszék)

Tavaly 4,8 százalékkal 16,9 millió köbméterre nőtt a kitermelt fa mennyisége 2011-hez képest, ebből 5,8 millió köbméter tűlevelű volt, 5,2 millió köbméter pedig bükkfa. A legnagyobb kitermelés az ország észak-keleti régiójában történt, tájékoztat az Országos Statisztikai Intézet. A fakérget külön termelték ki, ennek mennyisége 809.000 köbméter volt, tehát megközelíti az előző évben kitermelt mennyiséget. A kitermelt gömbfa 57,5 százalékát, azaz 2,2 százalékponttal többet, mint 2011-ben, feldolgozták fűrészárunak. A falvakon történő építkezésekre 810.000 köbméter fát használtak fel, tűzifának pedig 4,7 millió köbmétert. (Nyugati Jelen)

Románia 300 millió euró értékben exportált az idén búzát, kétszer annyit, mint 2012-ben, amikor a külföldi piacokon történt eladásokból 146 millió euró folyt be – jelentette ki Daniel Constantin mezőgazdasági miniszter. Idén nagyobb volt a búzatermés, az árak pedig alacsonyabbak a tavalyi árakhoz képest, amikor nagy szárazság volt, és az árak csaknem megkétszereződtek 2011-hez képest. Tavaly 25-30 euró volt a gabona ára a farmokon, most a tőzsdén 60-70 euró – mondta Nicolae Sitaru, a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületei Ligájának alelnöke. A termelők nem értik, miért vannak olyan nagy különbségek a tőzsdei árak és a farmok árai között. (Gazdaélet)

Az idei méztermés egy „normális év” 70 százalékára tehető, de mindenképpen jobb a 2012-es évinél – nyilatkozta Ioan Fetea, az Országos Méhészeti Egyesület (OME) elnöke. Romániában 30-40 ezerre tehető a méhészek száma, ezek 60 százaléka tagja az Országos Méhészeti Egyesületnek. Az egyesület 1958-ban alakult, az ország negyven megyéjében működik fiókszervezete, ahol saját értékesítési felületekkel is rendelkeznek. (Gazdaélet)

A juh- és kecsketenyésztőkre is kiterjesztette a területalapú támogatás terhére igényelhető bankhitel-lehetőséget a Mezőgazdasági, Intervenciós és Kifizetési Ügynökség. A hitelt azoktól a bankoktól lehet felvenni, amelyekkel az APIA ez ügyben szerződést kötött, listájuk megtalálható az ügynökség honlapján. (Gazdaélet)
Csalódással tértek haza a 43. Méhészeti Világ Kongresszusról, az APIMONDIÁ-ról a székelyföldi méhészek: mint mesélik, a házigazdák megbuktak szervezésből. A pénteken záruló kiállításon két dolog volt szembetűnő: a masszív kínai jelenlét és a műanyag kaptárok kínálata. A kiállítás több újdonságot is felvonultatott, azonban szakmai szemmel nézve várakozáson alul maradt a rendezvény – nyilatkozta a 7határ internetes gazdaportálnak Lázár Tibor, a Hargita Megyei Méhészegyesület elnöke. A Hargita Megyei Méhészegyesülettől 41 személy vett részt a szakmai úton. A csapat számára a szállás és étkezés körül kialakult bonyodalmakat csak tetőzte az, hogy be kellett verekedniük magukat a rendezvényre. Az elnök elmondta: rendőrségi feljelentést tettek, majd a helyi rendőrség bevonásával csapdát is kellett állítaniuk azoknak a csalóknak, akik a csoporttól elvett pénz fejében nem a beígért szolgáltatásokat nyújtották és további pénzügyi követeléseik is voltak. A feljelentés és a csapdaállítás után végül rendőrkézre kerültek a csalók. (7határ)

A hétvégén, Székelyudvarhelyen kerül megszervezésre az első pék-cukrász szakmai találkozó, amelyen magyarországi és erdélyi cégek képviseltetik magukat. A rendezvény kétnapos, az első napon szakmai konferenciára, kiállításra és pék-cukrász bálra kerül sor, a második napon erdélyi termelő egységek, valamint turisztikai látványosságok meglátogatására nyílik lehetőség. A találkozón résztvevő pékek hoznak egy-egy kenyeret, amit a történelmi egyházak képviselői Böjte Csaba vezetésével megszentelnek. Ezzel tisztelegnek a jelenlévők a világ legfontosabb élelmiszere, a kenyeret előállító ember munkája előtt, de jelképesen az erdélyi és az anyaországi emberek összetartozását is demonstrálni szeretnék. A rendezvénnyel ünnepli a „Kenyér Világnapját” az erdélyi pékszakma. (Gazdaélet)

Tájékoztatjuk hallgatóinkat, hogy október 12-én Parajdon baromvásárt tartanak, 13-án pedig Lővétén kerül sor az őszi állatvásárra. Október 14-én Bélborban őszi vásárt szerveznek, 15-én Parajdon kirakóvásárra várják az érdeklődőket – tudjuk meg a Hargita megyei Tanács és a Hargita megyei Agrárkamara által összeállított vásárnaptárból. (Gazdaélet)

Piaci árak Marosvásárhelyről:

Marosvásárhelyen az akácméz kilója 25 és 26 lej, a vegyes mézzé 20 és 21 lej, a burgonyáé 2 lej, a káposztáé 1 lej és 2 lej, a vöröshagyma kilója 3 és 4 lej, a fehér hagymáé 2 lej 50 bani és 3 lej, a zöldhagymáé 1 lej és 1 lej 50 bani, a foghagyma kilója 10 lej. A karfiol kilója 2 és 4 lej, a töltenivaló paprikáé 2 lej 50 bani és 3 lej, a kápiáé és a paradicsompaprikáé 4 és 5 lej, az uborkáé 3 és 3 lej 50 bani, a paradicsomé 3 lej és 4 lej, a csípős paprika darabja 20 és 25 bani, a gombáért 10 és 12 lejt kérnek. A zeller darabjáért viszont 2 lejt kell fizetni. A petrezselyemzöld és zellerzöld kötése 50 bani és 1 lej, a cékla kilója 2 és 3 lej, a padlizsáné 1 lej 50 bani és 2 lej, a torma kilóját pedig 10 lejért vásárolhatjuk meg. A tejeskukorica csője 80 bani és 1 lej, a sütőtök kilója 1 lej 50 bani és 2 lej. A zöldpaszuly kilója 7 és 8 lej, a murokért 2 és 3 lejt, a petrezselyem kötéséért 2 lejt kérnek. A karalábé darabja 2 lej, a tojás darabja ezen a héten 40 és 50 bani. Az alma kilója 2 lej és 4 lej, a körtéé 3 lej és 5 lej, a baracké 5 lej és 6 lej, a szőlőé 2 és 5 lej, a dióbélé 20 lej, a sajté 18 lej, az ordáé 9 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej. (Dobos Levente Szilveszter)

Játékunk kérdése:

Hány éve kezdte el működését a csíkszentmártoni pékség?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2013 október 14-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro