GAZDAÉLET
A 2013 augusztus 20-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. Nem könnyű a gazdálkodóknak. Ha egyesületbe tömörülnek talán könnyebb megoldani a problémákat. Sövér Mihályt, a gyergyóalfalusi Szarvasmarha-tenyésztők Egyesületének elnökét kérdezzük. Ezt követően kapcsoljuk a Marosvásárhelyi Meteorológiai Központot, ahonnan jövő keddig érvényes agro-meteorológiai előrejelzést hallhatnak. Majd az augusztus közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos praktikákkal szolgálunk. A szeszélyes időjárás ellenére is az állatok téli takarmányozására fel kell készülni. A gyimesfelsőloki Tankó Péter állattenyésztőnél jártunk. Udvarfalva virágtermesztőiről híres, de van, aki a zöldségtermesztésben sikeres. Nagy Ilona válaszol kérdéseinkre. Háromnegyed egy körül lesz nyereményjáték, majd marosvásárhelyi piaci árakat ismertetünk. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.
Gazdahírek:
A közelmúltban két Maros megyei településen Mezősályiban és Görgényadorjánon azonosítottak veszett háziállatokat, egy kutyát és egy tehenet. Mindkettő veszett rókával került kapcsolatba. Az állategészségügyi igazgatóság szakemberei a két településen az összes háziállatot beoltották veszettség ellen. A múlt hónapban a Maros megyei Állategészségügyi Igazgatóság munkatársai csalikat helyeztek el a rókalyukak környékén. 45 napra a csalik kihelyezése után több rókát kilőnek, hogy kielemezzék az akció hatékonyságát. (Gazdaélet)
Az elmúlt hónapban a Maros megyei élelmiszerbiztonsági ellenőrök 230 alkalommal vizsgálódtak vendéglátó egységeknél, vágóhidakon valamint hús- és tejfeldolgozókban. A helytelen működési feltételek miatt 4 esetben büntettek 3.800 lej értékben, 10 céget pedig felszólítottak a hiányosságok pótlására. Egy vendéglő működését felfüggesztették és 60 kg élelmet kivontak a forgalomból. Az ellenőrzések tovább folytatódnak főleg a turisták által gyakran látogatott egységekben. (Gazdaélet)
Több mint hétmillió tonna búza és rozs termett az idén Romániában 2,63 millió hektár nagyságú területen. Ez az elmúlt nyolc év legjobb termése – jelentette ki Daniel Constantin román mezőgazdasági miniszter. Románia az idén 2 százaléknál nagyobb gazdasági növekedésre számít, főként az export növekedésében és a jó mezőgazdasági évben bízva. Az idén kisebb területen termett árpa, de a hozam 23 év óta a legnagyobb lett, hektáronként 3,2 tonna, az idei árpatermés tehát 1,511 millió tonna. (7határ/Gazdaélet)
Maros megyében gazdag búzatermést takarítottak be, ami fedezi a megye éves kenyérszükségletét. Idén a megyében több mint 45.800 hektáron termesztettek gabonaféléket. Búzából 3.860 kg-os hektárhozamot értek el, de jó termést könyvelhetnek el árpából és tritikáléból is. Előbbiből 3.500-, utóbbiból 4.000 kg termett hektáronként. (Gazdaélet)
7 Hollandiából érkező járművet azonosítottak a Csalás Elleni Igazgatóság tagjai, amelyek hazai fantomcégekhez hoztak 147 tonna baromfihúst összesen 200 ezer euró értékben. Az ellenőrök olyan áruszállító autókat próbáltak meg lefülelni, amelyek csalás illetve adócsalás gyanúja alatt álló kereskedelmi egységekhez szállítottak árut. (AGERPRES)
Amióta Károly brit trónörökös delnei kaszálása bejárta a világsajtót, egyre több idegen jön kaszálni Csíkba és a Gyimesekbe. Lassan többen is lesznek, mint a helyi hagyományos gazdálkodók, de nem azért, mert előbbiek száma szaporodik: az itthoniak sorra hagynak fel a kaszálással. A hargitai kaszálók és azok fajgazdagságának híre az európai szakemberekhez is eljutott. Kutatások, tanulmányok születtek, amelyeket konferenciákon mutattak be. A kutatók egyértelműen elismerik: a fajgazdagság a hagyományos gazdálkodás eredményeként maradt fenn, mindennek az alapja a szénakészítés, ehhez azonban állatok kellenek. Megtévesztő lehet csak a statisztikai adatokat nézni, ezek szerint az elmúlt években nőtt az állatlétszám, így nincs okunk az aggodalomra. A gazdálkodási szokások azonban évről évre átalakulnak, ebben a tekintetben már nemcsak aggódni kell, hanem cselekvésre van szükség. (7határ/Gazdaélet)
Eddig mindenki többnyire egyénileg próbálta megőrizni az őszi terményt a földjein, Gyergyószentmiklóson viszont mostantól a helyi polgárőrség is besegítene. A szervezet vezetője szerint összehangolt tevékenységgel csökkenthető a károk mértéke. Ennek érdekében egy akciótervet dolgoztak ki a társasok vezetőivel, de kérik a gazdák közreműködését is. Az összefogás és hatékonyság érdekében várják a bejelentéseket a polgárőrség 0755-394-633-as telefonszámán. A gazdákat arra kérik, hogy amikor mennek ki saját parcelláik őrzésére, jelezzék ezt a polgárőrségnél is. Ez azért fontos, hogy a járőröző polgárőrök tudják, hol van saját földjét őrző személy, hol vannak a társas által megbízott éjjeliőrök. Ha szükséges, így tudnak erősítést küldeni, autós segítséget is nyújtani. (7határ)
25 százalékkal nagyobb lesz a bortermelés idén, mint 2012-ben. A szőlőtermesztők szerint nem csak több, de jobb minőségű borokat tudnak ebben az évben előállítani a kedvező időjárási körülményeknek köszönhetően. A legjobb termést Buzau, Vrancea és Temes megyében várják. Temes megyében például az elmúlt évben 10.000 kilogramm szőlőt takarítottak be hektáronként, idén ez várhatóan egy tonnával nőni fog. Románia több tízezer tonnát kezdett exportálni a külföldi országokba, Kínába, Oroszországba, Japánba és Dél-Koreába. Az év első három hónapjában több mint 2.500 tonnát adtak már el, ami 15 százalékkal több, mint a tavalyi év hasonló időszakában. Romániában egyébként mintegy 360 cég készít borokat. (DIGI24)
A hétvégén Gyulakután Falunapokat tartottak, melynek keretében idén is megszervezték a hagyományos borversenyt. 23 bormintát kellett rangsoroljon a zsűri, amiből 19 fehér és 4 vörös bor volt. Az értékelés után 7 bronz, 10 ezüst és 5 aranyérmet osztottak. A legnagyobb pontszámot Lukács Levente bora kapta, Varga Dénesnek viszont mindhárom bora díjazott lett. (Gazdaélet)
Tájékoztatjuk hallgatóinkat, hogy ma Szent István napi búcsút tartanak Csíkszentkirályon, Csíkajnádon és Gyímesközéplokon, Bogárfalván pedig ma és holnap tartják a Falunapokat. Augusztus 22-e és 25-e között Büdösfürdön az Ifjúsági fafaragó tábor zajlik, 24-én és 25-én Falunapokat tartanak Zeteváralján, vasárnap, augusztus 25-én Hodgyában falunapra, Székelyszentkirályon pedig búcsúra várják a helybelieket és az elszármazottakat – tudjuk meg a Hargita megyei Tanács és a Hargita megyei Agrárkamara által összeállított vásárnaptárból. (Gazdaélet)
Piaci árak Marosvásárhelyről:
Az akácméz kilója 25 és 26 lej, a vegyes mézzé 21 és 22 lej, a burgonyáé 2 lej, a káposztáé 1 lej 50 bani, a foghagyma kilója 15 lej, vörös hagymáé 3 és 4 lej, a fehér hagymáé 2 lej 50 bani és 3 lej. A karfiol kilója 4 és 6 lej, a töltenivaló paprikáé 2 lej 50 bani, a paradicsompaprikáé és a kápiáé 4 és 5 lej, az uborkáé 2 lej 50 bani és 3 lej, a paradicsomé 2 és 4 lej, a csípős paprika darabja 20 és 25 bani, a gombáért 8 és 9 lejt kérnek. A zeller darabjáért viszont 1 lej 50 banit és 2 lejt kell fizetni. A petrezselyemzöld és zellerzöld kötése 50 bani és 1 lej, egy fej saláta 2 lej 50 bani, a cékla kilója 3 lej, a főzőtöké 2 lej, a padlizsáné 1 lej 50 bani, a torma kilóját pedig 10 lejért vásárolhatjuk meg. A tejes kukorica csőjét viszont 50 és 80 baniért kínálják. A zöldpaszuly kilója 5 lej, a murokért 3 lejt, egy kötés petrezselyemért 2 lejt kérnek. A karalábé darabja 1 lej 50 bani és 2 lej, a tojás darabja ezen a héten 40 és 50 bani. Az alma kilója 2 lej 50 bani és 4 lej, a körtéé 5 lej, az őszibaracké 3 lej 50 bani és 5 lej, a nektariné 5 lej 50 bani , a görögdinnye kilója 1 lej, a sárga dinnyéé 2 lej 50 bani, a szőlőé 4 lej 50 bani és 6 lej 50 bani, a szilváé 3 lej, a juhsajté 18 lej, az ordáé 10 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej. (Dobos Levente Szilveszter)
Játékunk kérdése:
Hány taggal működik a gyergyóalfalusi Szarvasmarha-tenyésztők Egyesülete?
Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2013 augusztus 26-ig:
540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám, e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro