GAZDAÉLET – XIX. Kertésznap Nyárádszeredában
A 2021 március 9-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, A hétvégén XIX. alkalommal szervezték meg a hagyományos Kertésznapokat Nyárádszeredában. Ott készült összeállításunk. A hétvégén Csíksomlyón a Jakab Antal Tanulmányi Házban zajlott a Csík-környéki biogazdák találkozója. Rodics Gergely, az Agri-Cultura-Natura Transylvaniae Egyesület vezetője tájékoztat. Majd a gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Nagy területen zajlik gazdálkodás Baróton és a hozzá tartozó településeken. Benedek-Huszár Jánost, Barót polgármesterét kérdezzük. A nyugdíjas éveket is hatékonyan próbálja eltölteni a mezőzáhi Felei Károly. Ő válaszol kérdéseinkre. A húsmarha tenyésztés talán kifizetődőbb és kevesebb munkával jár. A marosmagyarói Berzsnei Andor Attila fiatal gazdálkodóval beszélgetünk.
Gazdahírek
Az ország mezőgazdasági potenciáljának, az exportlehetőségek növelésének és kihasználásának érdekében a kormányprogram több intézkedést is megfogalmaz. Továbbra is támogatják a mezőgazdasági termelést országos és európai uniós forrásokból. Fenntartják a piaci köztes, többlettermelő ágazatokat – biotermelés, hagyományos termékek. A gazdák ezután is megkapják a területalapú támogatásokat. Támogatásban részesülnek a termelői csoportok, az Országos Méhészeti Program is folytatódik, ugyanakkor tájékoztatási kampányt folytatnak a mezőgazdasági termékek népszerűsítése érdekében – beleértve a bort is. (Háromszék/Gazdaélet)
Május 17-ig fogadják az erdő-környezetvédelmi kötelezettségvállalásokra vonatkozó 15, illetve 15.1-es alintézkedés negyedik kiírásának a pályázatait, amelyeket az Országos Vidékfejlesztési Program keretében finanszíroznak. Az intézkedés keretében lehívható összeg 22.318.866 euró. Pályázni lehet mezőgazdasági és nem mezőgazdasági területek erdősítése, erdősávok létrehozására, kiegészítő kifizetésekre az önkéntes módon agrárkörnyezeti kötelezettségvállalást eszközlő gazdák számára, azok számára, aki önkéntesen vállalják az ökológiai termelési gyakorlatok és módszerek alkalmazását és fenntartását valamint a gazdálkodást természeti vagy egyéb szempontból kedvezőtlen adottságú területeken. (Hírek/Gazdaélet)
Egymilliárd lejt, vagyis a 2020-as tavaszi vetéseket ért aszálykárok megtérítését követelik a hazai gazdák a kormánytól, a frissen elfogadott költségvetésben viszont e célra nincs elkülönített összeg. A Gazdák Ereje Egyesület szerint a hatalom parlamenti képviselői megsemmisítő csapást készülnek mérni a román gazdák tízezreire, veszélyeztetve a román mezőgazdaságot és a lakosság élelmezésének biztosítását a 2021-es évben. A mezőgazdasági termelők szerint az aszálykárokra fizetett kártérítések nem helyeznek nyomást a költségvetési deficitre, sőt gazdasági fellendülést eredményeznek, és a pénzügyminisztérium év végéig visszakapja ezeket az összegeket adók és illetékek formájában. (Székely Gazda/Gazdaélet)
Az elit, szaporítással foglalkozó vagy pedig anyanevelésre szakosodott méhészetek családonként évi 10, illetve 20 kiló cukorlepény-vásárlási támogatásra lesznek jogosultak, de változás várható a védőruházatra és méhészeti eszközvásárlásra kínált támogatás terén is, amit ezentúl egy helyett két alkalommal vehetnek igénybe a méhészek. A vándorméhészek kérésére a szaktárca a PNA-támogatással vásárolható utánfutók és emelő, rakodó berendezések körét a méhészeti konténerekre, pavilonokra is kiterjeszti, továbbá 150-ről 75 méhcsaládra kívánják csökkenteni azt az állomány-küszöböt is, ami fölött térítésmentessé válnak a méhészeti laborvizsgálatok költségei. A romániai méhészek támogatására a PNA keretében a minisztérium tavaly 50,21 millió lejt fordított, idénre a rendelkezésre álló támogatási keretösszeget 50,232 millió lejben, 2022-re pedig 50,186 millió lejben határozzák meg. (Székely Gazda/Gazdaélet)
A Székely Gazdaszervezetek Egyesületének egyik kiemelt irányvonala a „bioszékely” program, amelynek célja a biogazdálkodás fellendítése a Székelyföldön, hiszen a három székelyföldi megye összterületének 35%-a Natura 2000-es tájvédelmi terület. A székelyföldi megyékben mintegy 20.000-25.000 gazda részesül földalapú támogatásban. Ez jövedelmet, megélhetést biztosít számukra. Jól működik a közbirtokosság is, ahol szintén a közösségek részesülnek a megtermelt javakból. Székelyföldön olyan gazdaságokat kell létrehozni, amelyekben egy-egy család el tudja végezni a munkát, és akkora jövedelemre tesznek szert, amiből kényelmesen megélhetnek. Ezért is igyekeznek meghonosítani, népszerűsíteni a biogazdálkodást, mert olyan termékeket állíthatnak elő, amelyekért a kisgazdaságok esetén is megfelelő árat fizet a vásárló. Egy 20-50 állományból álló, gépesített szarvasmarha-tenyésztő farm saját munkaerővel egy négytagú család számára elegendő jövedelmet hoz. Nem utolsósorban erősíteni kell a „Székely termék” mozgalmat. Létre kell hozni ezen belül egy prémium termékcsoportot, amely arról szól, hogy nagyon szigorúan ellenőriznek minden, e védjeggyel forgalmazott terméket, a termelőtől a fogyasztóig. Jelenleg vannak olyan hústermékek, amelyek ezzel a névjeggyel kerülnek a polcokra, de nem lehet tudni, honnan származnak. Vannak már olyan, minőségi szolgáltatást nyújtó vendéglátóipari egységek, ahol kizárólag helyi kézműves termékeket, sajtokat kínálnak, például a háromszéki kastélypanziók. A kettőt összekapcsolva a „Székely termék” nem csak élelmiszeripari, hanem minőségi idegenforgalmi védjegy is lehet. (Népújság/Gazdaélet)
Agrárkönyvtárat alapít a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete (SZGE). A téka Sepsiszentgyörgyön az Olt utca 17. szám alatt, a kereskedelmi kamara földszintjén kap helyet. A polcokra agrárszakkönyvek, folyóiratok, más szakkiadványok kerülnek, a mezőgazdaság minden ágazatából és erdészeti témával is. A könyvtár anyagának gyarapítására magánszemélyek adományait is várják, magyar, román vagy más nyelvű kiadványokat lehet felajánlani. Az ajándéknak szánt könyveket személyesen lehet leadni a falugazdászok irodájában. Lehetőség van arra is, hogy a falugazdászok a felajánló lakcíméréről vegyék át az adományt, a szándékot a 0756-726-285-ös telefonszámon lehet bejelenteni. Ugyanakkor felveszik a kapcsolatot kiadókkal, agrárintézményekkel, és kérni fogják a hozzájárulást a könyvtár gyarapításához. (Háromszék/Gazdaélet)
Március 18-án és 19-én zajlik Csíkmadarason a IV. Kertészeti szakmai napok és konferencia rendezvénysorozat a Garden Proiect kertészetnél. A tervezett témák között szerepel a szövetkezetek létfontossága, az organikus tápanyagutánpótlás, az integrációs fejlesztési lehetőségek a székelyföldi mezőgazdaságben, Bogyós gyümölcsök telepítése és termesztése valamint a fóliasátrakról is tartanak előadást.(Gazdaélet)
Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!
540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro