GAZDAÉLET – Van burgonya, de alacsony az ára
A 2020 szeptember 29-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Oda kellett figyelni a növényvédelemre a burgonyánál is, ha jó termést akartunk elérni. Bartos Gyula torjai burgonyatermesztővel beszélgetünk. Bővült a gyimesközéploki tejfeldolgozó termékskálája. László Miklóst, a feldolgozó titkárát kérdezzük. Majd a szeptember végén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Gyergyócsomafalván fogyóban az állatállomány. Czirják Lehel állatorvossal készült interjúnk. A csíkborzsovai állattartók gépesítették a gazdaságukat, mivel nehezen lehet munkaerőt találni. Szakács Vilmos, a Szarvasmarhatartók Egyesületének elnöke válaszol kérdéseinkre. Az oroszhegyi Nagy Enikő Máréfalva és Homoródfürdő között félúton kínálja termékeit az átútazóknak, akik közül sokan visszatérő vásárlók.
Gazdahírek
Az aktuális Vidékfejlesztési Program (PNDR) 6.1-es intézkedésének folyó kiírására elkülönített 43 millió eurós keretösszeg több mint felére még nem nyújtottak be pályázatot a gazdák. A legnagyobb csalódást a külföldön élő vagy külföldön mezőgazdasági munkát vállaló fiatalok hazacsábítására hivatott intézkedés okozza, mivel a célra elkülönített 20 millió euróra eddig csupán 4 pályázat érkezett. Ezekben összesen 170 ezer eurónyi finanszírozást kérnek üzleti terveik megvalósítására a diaszpórából hazatelepedni vágyó fiatal mezőgazdászok, mezőgazdasági vendégmunkások. A 6.1-es intézkedésre október 15-ig nyújthatják be pályázataikat azok az első farmalapításra vállalkozó gazdálkodók, akik még nem töltötték be 41-dik életévüket. A pályázatok benyújtásához és elbírálásához megkövetelt minőségi pontszámküszöböt az AFIR a minimálisan elvárt 25 pontra csökkentette. (Székely Gazda/Gazdaélet)
Országos szinten 56 mezőgazdasági szakközépiskola támogatásáról döntött a mezőgazdasági minisztérium. A célra szánt 10 millió lejből a szakoktatáshoz szükséges gépek, eszközök beszerzése valósítható meg. A támogattak listáján Hargita megyéből sajnos csak egyetlen oktatási intézmény, a gyergyószentmiklósi Batthyányi Ignác Szakközépiskola szerepel. A támogatott iskolák száma Székelyföld térségében sem nagy, a gyergyószentmiklósi intézményen kívül Kézdivásárhelyen az Apor Péter, Szászrégenben a Ioan Bojor, valamint Marosvásárhelyen a Traian Săvulescu nevét viselő szakközépiskola részesül kormánytámogatásban. (Székely Gazda/Gazdaélet)
Egy év alatt 1,5 százalékkal, 3,6 millió egyedre apadt a hazai sertésállomány. A tenyészkocák száma ennél is aggasztóbb mértékben, 5,6 százalékkal fogyatkozott. A múlt esztendőben Románia 420 millió euró értékben importált sertéshúst, jobbára Spanyolországból, Németországból, Magyarországról és Lengyelországból. Hogy mennyit? Azt pontosan nem tudni, de azt igen, hogy a hazai termelés a fogyasztói szükségleteknek alig 25-30%-át fedezte, legalábbis ezt állítják a piaci elemzők. (Székely Gazda/Gazdaélet)
A kiváló adottságok ellenére is Romániának csak öt olyan árufélesége van, amely esetében a kivitel meghaladja a behozatalt: a gabonafélék, a különböző magok és magvak, az élő állatok, a rostokból és vesszőből font áruféleségek, s egyes kézműipari termékek esetében. A prímet a gabona viszi, mely a szóban forgó szegmens összexportjának 35%-át teszi ki. (Székely Gazda/Gazdaélet)
Hargita megyéből mind a 24 támogatásra jogosult szarvasmarhatartó élt a rendkívüli, állatonkénti 100 eurós válságtámogatás igénylésének lehetőségével. Azokról a gazdákról van szó, akik 91 tehénnél és két évet betöltött üszőnél nagyobb állománnyal rendelkeznek. A válságtámogatásra a megyéből egy sertésfarm, egy szárnyastelep, továbbá egy pulykanevelő farm is jogosult. (Székely Gazda/Gazdaélet)
Legtöbb egy héten belül kézhez kapják a méhészeti támogatásokat a Hargita megyei igénylők, a mezőgazdasági igazgatóság ugyanis már átutalta az összegeket. A méhcsaládonként 25 lejes de minimis támogatást a méhészek veszteségeinek enyhítésére biztosította a kormány. A kormány közel 38 millió lejt különített el erre a célra. (Székelyhon/Gazdaélet)
Ismét változott a mezőgazdasági külterületek adásvételét szabályozó törvény. Az elővásárlási joggal rendelkezők körébe a 40-dik életévüket be nem töltött fiatalok, továbbá a mezőgazdasági szakképesítéssel rendelkezők is bekerültek, míg a külföldiek földvásárlási jogát legalább egyéves, előzetes letelepedéshez kötik. Az új szabályokat október 13-tól alkalmazzák. (Székely Gazda/Gazdaélet)
Az agrártárca 2020-ban megjelent 200-as rendelete értelmében olyan vegyszerek alkalmazását engedélyezték, amelyek egyrészt a kis területeken termesztett növénykultúrák esetében alkalmazhatók – mint például a szeder, áfonya, ánizs, kömény, zöldségek, gyümölcsök –, másrészt a nagy kultúrákban – búza, kukorica, burgonya, ipari növények – ritkán, rendkívüli esetekben felbukkanó betegségek és kártevők elleni védekezésre használhatók. A szóban forgó növényvédő szerek használata esetleges, de az általuk elért védekezés a farmerek számára gazdasági előnnyel jár. (Háromszék/Gazdaélet)
A Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság folytatja agrár-környezetgazdálkodási felkészítőit. A néhány napos felkészítőkre azokat a gazdálkodókat várják, akik a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségtől (APIA) ökogazdálkodói (M10) és agrár-környezetgazdálkodási (M11) támogatási csomagokat igényeltek. A felkészítőket ezen a héten Gyergyószentmiklóson a Stadion utcai irodánál tartják. A csíki gazdálkodóknak szóló felkészítőket Csíkszeredában október 5. és 9. között, a megyeháza épületében szervezik. A részvételi díj 150 lej. (Székely Gazda/Gazdaélet)
Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!
540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro