GAZDAÉLET – Tegyünk az álmainkért
A 2021 május 4-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Ne a külföldi munkát, a gyors meggazdagodást válasszuk, itthon is becsületesen meg lehet élni. A kotormányi Sándor Gábor fiatal gazdálkodóval beszélgetünk. A magyarfülpösi Csuka István gazdálkodó sem adja fel az ősi birtokot. Itthon próbál boldogulni. Majd a május elején esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. A csíkszentdomokosi lovas napokat idén is szeretnék megszervezni. A részletekről Albert Alfonz Pál alpolgármestert kérdezzük. Továbbra is gond a juhgyapjú értékesítése. Az oroszhegyi Nagy Etelka válaszol kérdéseinkre.
Gazdahírek
Az Vidéki Beruházásokat Kifizető Országos Ügynökség sajtóközleményben hozta az érintettek tudomására, hogy a 6.1-es (fiatal gazdák megtelepedési támogatása), a 6.2-es (vidéki szolgáltatások létrejöttének támogatása), a 6.3-as (kisgazdaságok támogatása) és a 19.2-es (Leader-program) intézkedések sikeres pályázói a járványtani helyzet miatt kérés alapján időszakosan felfüggeszthetik a kifizetési szerződéseiket, meghosszabbítva az üzleti tervben meghatározott beruházások és vállalások megvalósításának határidejét. A megvalósítási időszak általában 36 hónap. A pályázók a szerződések felfüggesztésére vonatkozó kérésüket online küldhetik el, vagy személyesen iktathatják azokat a megyei vidékfejlesztési hivataloknál. Mellékelni kell azokat a dokumentumokat, amelyek bizonyítják, hogy a beruházások, illetve vállalások megvalósítása nem volt lehetséges a járványtani helyzet miatt. Ugyanígy kérhető a felfüggesztés beruházás esetében is, ha például gépvásárlásnál a gyártónak nem sikerült legyártania és leszállítania a megrendelt gépet, vagy ha nem sikerült időben megszerezni a megfelelő hatósági dokumentumokat. Az igényelt felfüggesztési idő lejárta után a szerződés tovább folytatódik, a szerződésben szereplő utolsó megvalósítási határidőhöz hozzáadódik a felfüggesztés időtartama. (Háromszék/Gazdaélet)
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség megkezdte a 2020-as mezőgazdasági kampányra vonatkozó növénytermesztési és állattenyésztési országos átmeneti kifizetések (az úgynevezett ANT-k) kifizetésének engedélyeztetését. A szarvasmarhákra vonatkozó kifizetések keretösszegét a 2021-ben megjelent 434-es sürgősségi kormányrendelet, a növénytermesztési és juh-, illetve kecskeágazatra vonatkozó keretösszeget a 2021-ben megjelent 435-ös sürgősségi kormányrendelet szabja meg. A szántóföldi növénytermesztésnél 5,98 eurót kapnak hektáronként, az ipari feldolgozásra szánt kender hektárjára 5,6 eurót, a dohány hektárjára 790,57 eurót, a komló hektárjára: 181,3 eurót, a cukorrépa hektárjára pedig 32,15 eurót. A termeléshez nem kötött támogatás tejelő szarvasmarháknál 0,42 euró a tej tonnája után, a termeléshez nem kötött támogatás húshasznú szarvasmarháknál 1,03 euró egyedenként, a termeléshez nem kötött támogatás juhoknak, kecskéknek pedig 2,25 euró egyedenként. A kifizetések lejben történnek, a Központi Európai Bank 2020. szeptember 30-i árfolyamán, 1 euró 4 lej 87 banis árfolyamon. (Háromszék/Gazdaélet)
Idén is támogatják a fokhagymatermesztőket. A pályázatokat a mezőgazdasági igazgatóságokhoz kell benyújtani. 2021-ben hektáronként 3000 euró segítséget nyújtanak a termesztőknek. A nemzeti átmeneti támogatás keretösszege 2021-ben több mint hárommillió euró, azaz tizenötmillió lej. A fokhagymát június 15. és november 22-e között kell értékesíteni, az ezt igazoló okiratokat pedig november 29-ig kell benyújtani az igazgatóságokhoz, majd ezt követően utalják át a pénzt a gazdáknak. Mint ismeretes, azok a mezőgazdászok pályázhatnak e támogatásra, akik legkevesebb 3000 négyzetméter felületen, 10 négyzetméterenként legalább 3 kg fokhagymát termesztenek, és ezt hivatalosan piacon vagy valamelyik mezőgazdasági termékforgalmazón keresztül igazoltan értékesítik. (Népújság/Gazdaélet)
Noha az országos osztályozási rendszerben gyengébb besorolásúnak számít a Hargita megyei talaj, ez leginkább az értékelési szempontokkal magyarázható. A valóságban egyáltalán nem rossz a talaj minősége, a növényi biodiverzitás kifejezetten jó, a talajszennyezettség pedig szinte ismeretlen fogalom a megyében. Talajjavítási teendőkre azonban itt is szükség lenne a hegyvidéki területek sajátossága miatt, ezt azonban egy ideje elhanyagolják a tulajdonosok. A savanyú kémhatású hegyvidéki területeken talajjavítási munkálatokra lenne szükség. Öt osztályba sorolhatók a különböző talajtípusok, Hargita megyében többnyire a negyed- és ötödosztályba tartoznak a földterületek. Ez a besorolás gyengének számít ugyan, de Hargita megye esetében leginkább azért, mert itt nagy kiterjedésű havasi legelők vannak, az osztályozási rendszer viszont azt méri, hogy a legfontosabb mezőgazdasági növénykultúrák, többnyire gabonafélék termesztésére mennyire megfelelő a talaj. Ha rendeltetésük szerint értékeljük a területeket, akkor nagyon sok jó minőségű legelő és kaszáló van a megyében. Országszerte Hargita megyének van a legtöbb ilyen területe. A megyén belül egyébként a különböző talajtípusok szempontjából vannak eltérések, hiszen Csík- és Gyergyószék hegyvidéknek számít – de még medencén belül is vannak különbségek –, Udvarhelyszék viszont dombvidék, ott kedvezőbbek a csapadék- és hőmérsékleti körülmények a földműveléshez. A talaj tisztasága szempontjából is kifejezetten jó helyzetben van a megye, szinte ismeretlen fogalom itt a talajszennyezettség. A talajszennyezés minimális, nem voltak nagy szennyezések korábban sem. A nagyipari zónák környékén vannak problémák az országban, vagy az alföldön, ahol rengeteget műtrágyáztak, de Hargita megyében egyik sem jellemző. Kisebb helyi szennyezések ugyan akadnak, egy régi tyúkfarm környékén vagy az egykori, le nem betonozott trágyatelepek körül, ahol nitrátszennyezés tapasztalható, de ezek nem jelentősek. (Székelyhon/Gazdaélet)
A számos figyelmeztetés ellenére évről évre visszatérő problémát jelent az avar, a gyepterületek és a nádasok égetése, pedig amellett, hogy törvénytelen, és a bírság mellett támogatások megvonásával is járhat, számos egyéb káros hatása is van. Az illetékesek folyamatosan ellenőrzéseket végeznek, de nehéz visszaszorítani a jelenséget. (Székelyhon/Gazdaélet)
A helyi horgászokkal összefogva alakított ki saját halneveldét Korondon a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület, amely a vidéken őshonos sebespisztráng-populáció gyarapítását tűzte ki célul. Ennek megvalósítása érdekében ötvenezer ivadékot vásároltak a Görgény folyó forrásánál lévő, laposnyatelepi halneveldéből. A társulat tagjai és a horgászok azt tervezik, hogy ősszel vagy jövő tavasszal engedik szabadon a pisztrángokat az ügykezelésükben lévő patakokban, hiszen ekkorra már 7-10 centiméteresek lesznek. A telepítéssel egyrészt a helyi, illetve a máshonnan érkező horgászoknak kedveznek, ugyanakkor az ökoszisztéma helyreállításához is hozzájárulnak. Szigorú szabályozáshoz kötik vidékünkön a sebes pisztráng horgászatát. Ezeket a szerencsés esetben 3-4 kilogrammosra is megnövő halakat ugyanis csak április elsejétől szeptember 30-ig, hétvégente és ünnepnapokon lehet kifogni szigorúan műcsalit használva. A húsz centiméter alatti példányokat pedig kötelezően vissza kell engedni. (Székelyhon/Gazdaélet)
Gazdasszony képzést szervez a csíkmadarasi Garden Proiect kertészet. A résztvevők növénykarbantartás, növényvédelem, növénytársítás, tápanyag-utánpótlás, talaj előkészítés, vetőmagok, palánta készítés témakörben gazdagíthatják tudásukat. Oktató: Ferencz Lehel gyergyóújfalusi kertészmérnök lesz. A képzést május 13-án és 14-én d.u 5 és este 8 óra között, május 15-én reggel 9 és d.u 4 óra között tartják. A helyek száma korlátozott. További részletekért hívják a 0371-107-430-as telefonszámot vagy keressék fel a Garden Proiect Facebook oldalát. (Közlemény/Gazdaélet)
Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!
540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro