GAZDAÉLET – Oltassuk be az állatokat veszettség ellen
A 2016 december 20-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. Az állatok oltása elengedhetetlen, a gazdák mégsem veszik komolyan. Dr. Antal Lilla csíkkarcfalvi állatorvossal készült interjúnk. A szerves trágyára is szüksége van a termőföldnek. Dr. Sziebert Istvánnal, a Magyar Állatorvosok Világszervezetének az elnökével beszélgetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Egyre nagyobb az érdeklődés a húsmarha iránt. Lázár Zsolt a csaracsói farm vezetője válaszol kérdéseinkre. Kevesen foglalkoznak a laskagomba termesztésével, pedig nagyobb igény lenne rá. Kacsó István nyárádszeredai kertészmérnököt kérdezzük. Háromnegyed egy után nyereményjátékunk kérdése hangzik el, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.
Gazdahírek:
Élősködő fonálféreggel fertőzött sertésekre bukkantak a húsminták bevizsgálása során az állatorvosok az ország több megyéjében is. A december 1-e és 13-a közötti időszakban összesen 14 trichinellás sertést találtak. Ebből 9 házisertés, a többi pedig a vadászat során elejtett vaddisznó volt. A trichinellás eseteket Bákó, Kolozs, Galac, Olt, Szatmár, Suceava, Teleorman és Vrancea megyéből jelentették. Az élősködővel fertőzött állatokat a hatóság elkobozta és megsemmisítette. A pórul járt állattartókat az állam, az állat aktuális piaci értékén kártalanítja. A bevizsgálatlan sertéshús fogyasztása miatt decemberben 28 személy szorult korházi kezelésre, mindannyian a trichinella-fertőzés jeleit mutatták. (Hargita Népe/Gazdaélet)
December 30-ig fogadják a mezőgazdasági, valamint gyümölcstermelői csoportok támogatására benyújtott pályázatokat a Vidéki Beruházásokat Finanszírozó Ügynökség megyei kirendeltségei. Az Országos Vidékfejlesztési Terv 9.1-es alintézkedésén a mezőgazdasági termelői csoportok támogatására 4,9 millió eurós, míg a 9.1a jelű alintézkedésen belül a gyümölcstermelői szervezetek részéről 2,2 millió eurós keretösszegre várják a pályázatokat. Olyan termelői csoportok pályázhatnak, akiket a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium 2014. január elseje után ismert el, ám támogatásban korábban még nem részesített. (Hargita Népe/Gazdaélet)
Támogatást kérhetnek a Brassó megyei gazdák mezőgazdasági vállalkozások korszerűsítésére a 2014-2020 közötti Országos Vidékfejlesztési Program keretén belül. Ebben a szakaszban modern öntözőberendezések létesítését, megújuló források termelését- és felhasználását támogatják térítésmentes alapokból. Az idei évre 150 millió eurót utaltak ki erre a célra. Az összeg felét a növénytermesztés, másik felét az állattenyésztés ágazatában osztják szét. A Brassó Megyei Kereskedelmi és Iparkamaránál működő tanácsadó központnál ingyenes útbaigazítást biztosítanak azoknak, akik meg szeretnék pályázni az alapokat. (Rador)
Kiemelt támogatásban részesíti jövő esztendőtől a mezőgazdasági minisztérium azokat a juhosgazdákat, akik törzskönyvezett, termelés-ellenőrzött állományal rendelkeznek, vagy anyajuhaikat legalább törzskönyvezett, minőségi berbéccsel fedeztetik. Számukra előbbi esetben egyedenként 17 eurós, utóbbi kapcsán 13 eurós támogatást ajánlanak, ám az uniós támogatási tételeket 2020-ig évről évre két euróval növelnék. (Hargita Népe/Gazdaélet)
Politikai állásfoglalást fogadtak el a tisztességtelen forgalmazói magatartás visszaszorításáról és a gazdálkodók ellátási láncbeli helyzetének erősítéséről az Európai Unió tagállamainak mezőgazdasági miniszterei. Az ágazati szereplőknek az áringadózások miatti kockázatot igazságosabban kell viselniük, emellett növelni kell a piacok átláthatóságát is. (Hargita Népe/Gazdaélet)
Január elsejétől több információt találunk a bolti áruk címkéjén. Az Európai Bizottság új elvárásainak megfelelően, a címkéken tájékoztatást kell nyújtani például a termék zsír- és sótartalmáról, az allergén anyagokról, mint például a szója, a dió, a laktóz, valamint a származási országról – jelentette be a Fogyasztóvédelmi Hatóság igazgatója, Paul Anghel. A helytelen címkézés 1.000 és 10.000 lej közötti bírságot, az információk szándékos visszatartása 5 és 50 ezer lej közötti bírságot vonhat maga után. (Kolozsvári Rádió)
Kerékpárokkal és szakkönyvekkel jutalmazza a Kiskertész-programban legeredményesebben szereplő diákokat a Hargita megyei önkormányzat vidékfejlesztési egyesülete. A nagydíjat idén a salamási általános iskola tanulójának, Todorán Ivácson Jácintának ítélték oda, aki már át is vehette a kirdemelt kerékpárt és könyvcsomagot. A bírálóbizottság 13 településről 11 gyermeket részesít I., II. és III. díjban, 15 kisdiák munkáját dícsérettel, míg a mikroszkópokkal három osztályközösség erőfeszítéseit ismerik el. A díjakat még a téli vakáció kezdete előtt próbálják eljuttatni minden nyertesnek. (Hargita Népe/Gazdaélet)
Játékunk kérdése:
Milyen gombát termeszt Kacsó István nyárádszeredai kertészmérnök?
Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2016 december 22-ig:
540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro