• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9728 RON
  • USD4.4760 RON
  • GBP5.8944 RON
  • HUF1.2617 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Nincs az a pénz, ami a családot pótolná

A 2021 február 16-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Fogyasszunk minél több mézterméket egészségünk érdekében. Barthalis Zoltán bibarcfalvi méhészt kérdezzük. A siménfalvi Mircse András fiatal gazdálkodó lát jövőt a gazdálkodásban. Ő válaszol kérdéseinkre. Majd a gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. A felsősófalvi Molnár Dénes munkája mellett gyümölcstermesztéssel foglalkozik. Ha dönteni kell, ő is az itthont választja a külföld helyett. A székelyudvarhelyi Helyénvaló bolt egyre több helyi termelő által készített termékkel várja látogatóit. Molnár Judit adminisztrátorral készült interjúnk.

Gazdahírek

Bő hozammal akarja megnyitni idén a hazai gazdák előtt a mezőgazdasági, farmfejlesztési pályázati pénzcsapokat a mezőgazdasági minisztérium. A várhatóan június közepén induló kiírások alkalmával mind a fiatal gazdák, mind a kisgazdaságok, mind pedig a hegyvidéki szarvasmarhatartó farmok számára ajánlanak vissza nem térítendő fejlesztési támogatásokat. (Székely Gazda/Gazdaélet)

Az országos vidékfejlesztési ügynökség újra meghirdette a fiatal gazdák megtelepedésének 40, illetve 50 ezer eurós támogatására a pályázatokat azon ifjak számára, akik hazajönnének külföldi tartózkodásukból és itthon mezőgazdasági vállalkozást szeretnének elindítani. A pályázható keretösszeg 20 millió euró, a pályázatokat május 4-ig lehet letenni, illetve feltölteni az ügynökség számítógépes rendszerébe. Az intézkedés pályázhatóságát másodszor indítják el, a tavalyi kiíráson mindössze tíz, 41 év alatti fiatal tett le pályázatot. Ráadásul az elbírálás során mindenik pályázatot kifizethetetlennek ítélték. A mostani keretösszeg gyakorlatilag közel 500 fiatal támogatására lenne elegendő. De egyelőre nem tolakodnak az érintettek, hogy éljenek a lehetőséggel. (Háromszék/Gazdaélet)

Országos szinten iktatták az első három pályázatot hegyvidéki kis vágóhidak és húsfeldolgozók létesítésének támogatására. A pályázatok feltöltésének határideje március 31. A mezőgazdasági termékek feldolgozásánál csak a hegyvidéki állattenyésztők pályázhatnak, a 12,9 millió euró célirányosan a kis kapacitású vágóhidak, illetve húsfeldolgozók létesítésére fordítható. A legtöbb 300 ezer eurós támogatás épület építésére, húsfeldolgozó gépek, gépsorok, árucsomagoló és címkézőfelszerelések, állatszállító és hűtős termékszállító járművek vásárlására költhető. Továbbá a termékforgalmazó üzletek felszerelésének vásárlása és a termékek reklámozásának költségei is elszámolhatók a támogatási pénzből. Reklámozásra a kapott támogatás legtöbb 5 százaléka költhető el, ami nem haladhatja meg a 30 ezer eurót. Az intézkedés 50 százalékban önrészes, vagyis a befektetés teljes értékének felét saját forrásból kell biztosítani. Viszont abban az esetben, ha szövetkezet vagy termelői csoport pályázik, csak 30 százaléknyi önrész szükséges. Az eddig letett pályázatokat szövetkezetek nyújtották be, két Fehér megyei és egy suceavai szövetkezet, mindenik a maximális 300 ezer eurót igényelte. (Háromszék/Gazdaélet)

Hargita Megye Tanácsának Vidékfejlesztési Egyesülete 2020 őszén írt ki pályázatot hivatalosan bejegyzett szarvasmarha-, juh- és kecsketenyésztők helyi és megyei egyesületei tevékenységének támogatására és fejlesztésére. A pályázaton sikeresen vett részt a Csíkbánkfalvi Állattenyésztők Egyesülete, akik a felszereltségi szint növelésére adták be támogatási kérelmüket. A pozitívan elbírált pályázat segítségével mobil, mérleggel ellátott kezelőkalodát szereztek be az egyesület részére. A beruházás teljes összege mintegy 20 ezer lej. Ennek az eszköznek a segítségével biztonságosabbá tehetők a különböző állategészségügyi kezelések az azt végző személyek és az állatok részére is. A kaloda elsősorban a 16 gazdát tömörítő egyesület tagjainak állatállományát szolgálja, de a községben, a megfelelő szabályok betartásával, bárki igénybe veheti. Csíkbánkfalván jelenleg mintegy 250–300 szarvasmarhát tartanak. (Székely Gazda/Gazdaélet)

Több mint két évtizede, hogy napirenden van az új típusú mezőgazdasági termelőszövetkezetek létrehozása. A hazai jogszabályok a szövetkezés tekintetében jobbára megfelelő keretet biztosítanak, s az előremutató tapasztalatokban sincs hiány, de ennek ellenére úgy tűnik, hogy a társulási szándék nincs kellőképpen ösztönözve. Tavaly országos szinten 176 új mezőgazdasági szövetkezet jött létre, ami 20%-kal kevesebb, mint a 2019-ben megalakítottak száma. Talán sokatmondó, hogy míg 2014-ben körülbelül 700 mezőgazdasági termelőszövetkezet tevékenykedett az országban, a múlt esztendő végén az Országos Kereskedelmi Törzskönyvi Hivataltól (ONRC) származó adatok szerint számuk megközelítette az 1800-at. Amúgy ez a szám bizonyos értelemben ingadozó, mert évközben megtörténhet, hogy megszűnnek szövetkezetek, és törlik is őket a nyilvántartásból, vagy az is, hogy nemigen fejtenek ki tevékenységet, azaz „inaktivitásban” leledzenek. A 2019-es esztendő végén például bejegyeztetett mezőgazdasági termelőszövetkezetek száma 1600 volt, azok közül pedig csak 1419 volt működőképes. (Székely Gazda/Gazdaélet)

Hiába csökkent tavaly mind a kivitel, mind a behozatal, mégis több mint 1 milliárd euróval, 18,38 milliárd euróra nőtt 2020-ban az ország külkereskedelmi mérleghiánya. A deficitből 2,6 milliárd eurót sajnos a mezőgazdaság és az élelmiszeripar hozott össze. Tavaly a hazai élelmiszer- és élőállatexport 4311,9 millió euró volt, ami 9,3%-kal kevesebb, mint 2019-ben, az import viszont 6,1%-kal növekedett, elérve a 7181,8 milliárd eurót. (Székely Gazda/Gazdaélet)

Megugrott a gabona ára a Fekete-tenger térségében. A hazai exportőrök január 28-án 290 dollárt kértek a búza tonnájáért, az árpáért pedig 245 dollárt. A térség két másik nagy exportőre, Ukrajna és Oroszország esetében 293, illetve 294 dollár volt a búza, s 262, illetve 230 az árpa ára. 2020 júniusában a búza tonnájáért csak 210 dollárt fizettek, időközben tehát közel 40 százalékkal nőtt az ára. Január második felében, egyetlen hét alatt 12 százalékkal emelkedett a gabona ára. (maszol/Gazdaélet)

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro