• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9759 RON
  • USD4.7742 RON
  • GBP5.9774 RON
  • HUF1.2104 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Nehéz hosszú távra tervezni

A 2018 november 13-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Fontos lenne a társulás, a közös értékesítés. Tánczos Barna szenátorral beszélgetünk. Nem tudnak hosszútávra tervezni a gazdálkodók, a változó törvénykezések miatt. A gyergyóalfalusi Gál Adélt kérdezzük. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Székelyvaja és környéke bővelkedik vadállományban – véli Nagy István vadőr. A házias ízeket keresik a vásárlók. Mózes Jolán kénosi szörp- és lekvárkészítő válaszol kérdéseinkre. Ezt követően méhészkedő hallgatóinkat a novemberi tennivalókra emlékezteti Bordi János havadtői méhész. Majd sorsolunk a hűséges hallgatóink között, de ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat is. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

Gazdahírek

Előlegként idén a direkt kifizetések 70 százalékát, a kiegészítő kifizetések 85 százalékát kapják meg a gazdák. A SAPS-támogatás teljes összege 478 lej hektáronként, az előleg 334 lej. A redisztributív kifizetés 1–5 hektárra 23 lej/ha, az előlege 16 lej/ha, 5–30 hektár fölött 234 lej/ha, az előlege 164 lej/ha. A klíma- és környezetbarát gazdálkodás támogatása 271 lej/ha, az előlege 190 lej/ha, a fiatal gazdák támogatása 120 lej/ha, ennek az előlege 84 lej/ha. A fiatal gazdák legtöbb 60 hektárra kaphatják meg ezt a támogatást. A juhok és kecskék termeléshez kötött támogatása 74 lej állatonként, az előleg 52 lej állatonként. (Háromszék/Gazdaélet)

Idén nem kapnak támogatás-előleget a termeléshez kötött szubvenciókat igénylő gazdák – jelentette ki Adrian Pintea, a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség vezérigazgatója az agroinfo.ro érdeklődésére. Az intézkedéssel a tavaly bekövetkezett áldatlan helyzetet próbálják elkerülni, mikoris tévesen számolták ki a szarvasmarhák termeléshez kötött támogatását, így a gazdáknak vissza kellett fizetniük pénzeket az ügynökségnek. Ha a szarvasmarhák támogatásából nem is kapnak előleget, a tehenészeknek is folyósítják a növénytermesztésben érvényes egyes támogatások előlegét. (Háromszék/Gazdaélet)

A kutyatulajdonosok az országos stratégiai program keretében térítésmentesen oltathatják be évente házőrzőiket, azonban csak akkor, ha néhány feltételnek eleget tesznek: ebből az egyik a kutyák egyedesítésére és azonosítására vonatkozik, de az ingyenességhez elengedhetetlen a helyi állatorvossal való együttműködés is. Ha valaki kutyáját az oltás napján nem hajlandó elvinni az e célra kijelölt helyre, vagy a portát felkereső állatorvost több ízben is zárt kapukkal fogadják, akkor előfordulhat, hogy az állatorvos ismételt kiszállásának költségei már a kutya tulajdonosát terhelik. Az országos stratégiai programból azonban csak a házőrzők veszettség elleni oltását finanszírozzák: a kutyák gilisztahajtása, féregtelenítése, parazita elleni kezelése már nem tartozik az ártámogatott szolgáltatások közé, vagyis ennek költségeit már a kutyatartó gazdáknak kell fizetniük. (Hargita Népe/Gazdaélet)

A vallásszabadság 450. évfordulójára 450 őshonos gyümölcsfacsemetét ültettek el a szentábrahámi unitárius papi- illetve iskolakertben. A híres gyümölcstermő vidéken élők utódait „édenkert” emlékezteti majd az 1568-as tordai országgyűlés jubileumára. Nyáron, egy hónap alatt, géppel kiásták a gödröket, hogy érlelődjön a termőhely, és a nyikómalomfalvi őshonos faiskolából, a megyei Vidékfejlesztési Egyesület támogatásával szerezték be a csemetéket. Az ültetést illetve a további gondozást elsősorban helybéli és a faluhoz kötődő vagy ragaszkodó családok vállalták, de részt vettek a környékbeli lelkészek és a hívek is. (Székelyhon/Gazdaélet)

Az Indagra 2018 nemzetközi vásár keretében a Vidéki Beruházásokat Finanszírozó Ügynökség (AFIR) bemutatott egy mobiltelefonos applikációt, amely révén bárkinek módjában állhat majd „szemrevételezni” a tanúsítvánnyal rendelkező élelmiszeripari termékek katalógusát (CPAC). Azokról a termékekről van szó, amelyek országos és európai szinten minőségi bizonylattal rendelkeznek. Mintegy 830 termékről van szó. (Hargita Népe/Gazdaélet)

Négy tejbegyűjtőt vásárolna meg a felszámolás alatt álló gyergyóremetei tejporgyártól a helyi gazdaszervezet. Céljuk megvalósításához a Hargita Megye Tanácsa Vidékfejlesztési Egyesületéhez nyújtottak be pályázatot. Csarnokvásárlási terveikhez közel 26 ezer lejes vissza nem térítendő támogatást kaptak. A kiszemelt négyből három tejbegyűjtőt jelenleg is bérelnek, amennyiben pedig sikeresen lebonyolítják az üzletet, a négy tejcsarnok felújítása lenne a következő lépés. Az épületben vízszerelési munkálatokra, a teraszokon pedig védőburkolat elhelyezésére van szükség, de egyéb tatarozási munkák is esedékesek a begyűjtőknél. (Hargita Népe/Gazdaélet)

Az Erdélyi Múzeum Egyesület Agrártudományi Szakosztálya 2018. november 17-én a Határtalan tudomány témájú Magyar Tudomány Napja Erdélyben 17. fórumához kapcsolódóan hagyományszerűen megtartja éves szakmai konferenciáját, amelynek ez alkalommal a Sapientia EMTE, Marosvásárhelyi Karának főépülete ad otthont. A magyar szaknyelv ápolása, művelése mellett a rendezvény célja egy olyan szakmai fórum biztosítása, amelyben a magyar ajkú hazai és külföldi szakemberek, egyetemi hallgatók és doktoranduszok megbeszélhetik/megvitathatják a szakma aktuális kérdéseit, rávilágíthatnak a jövőbeni kihívásokra, és javaslatokat fogalmazhatnak meg ezek megelőzésére, megoldására. A konferenciára olyan előadásokkal, illetve poszterekkel lehet jelentkezni, amelyek a tág értelemben vett agrártudományokhoz tartoznak, illetve más tudományterületek ehhez kapcsolódó témáját dolgozzák fel. (Közlemény/Gazdaélet)

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro