• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9759 RON
  • USD4.7871 RON
  • GBP6.0070 RON
  • HUF1.1992 RON

GAZDAÉLET – Nagyban érdemes álmodni

A 2018 szeptember 25-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, 25 éve van jelen a piacon a Székelyföldi üzletlánc. Fazakas Attila ügyvezető igazgatóval beszélgetünk. Jó ötlet volt málnatermesztésbe vágni. Ifj. Benedek Mihály homoródkarácsonyfalvi méhészt, málnatermesztőt kérdezzük. Majd a szeptember végén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Egyre többen tenyésztik a székely nyúlat. Dr. Rákossy Zsigmond csíkpálfalvi állatorvossal, a székely nyúl nemesítőjével készült interjúnk. Van aki továbbvigye a családi cserző műhelyt Zetelakán. Csíki Balázs, a vállalkozás fiatal tagja mondja majd a részleteket. Ezt követően sorsolunk a hűséges hallgatóink között, de ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat is. Majd elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

Gazdahírek

A Greenpeace Romania jelentése szerint tavaly országos viszonylatban 12.487 illegális favágást azonosítottak a hatóságok. 32 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. A legtöbb törvénytelen vágás – 2016-hoz hasonlóan – tavaly is Maros megyében történt, ahol 1511 eset került nyilvántartásba. Második helyen Brassó áll 762, harmadik Olt megye 730 esettel. Országos szinten az illegális vágások okozta kár meghaladja a 41 és fél millió lejt. A cselekmények besorolása is romlott. 8461 esetben minősült bűncselekménynek, ami bő 62 százalékkal több. Az esetek száma azonban nem annyira releváns, hiszen előfordul, hogy 1-2 köbméter törvénytelenül kitermelt fáról van szó, máskor meg több száz, néha ezer köbméterről. Ebből a szempontból Kolozs, Máramaros és Szeben megye vezeti a sort. Ebben a három megyében regisztrálták az egész országban illegálisan kitermelt famennyiség csaknem 54 százalékát. Kolozs megye első helyen áll több mint 46.000 köbméterrel. (Kolozsvári Rádió)

Idén közel 50 millió lej értékben igényeltek támogatást a romániai méhészek az Országos Méhészeti Program keretében. Tavalyhoz képest csaknem ezerrel nőtt az igénylők száma, mintegy 5.300 méhész összesen 48,5 millió lejre nyújtott be igénylést. Az idei program költségvetése 34 millió lej, ami részben az állam, részben az Európai Unió büdzséjéből kerül ki. Mivel jelentősen nőtt az igénylések száma, a támogatás összege ezzel arányosan csökkenni fog, hogy minden kérelmező részesülhessen belőle. Országos szinten a 900.000 méhcsaláddal rendelkező mintegy 40.000 méhész évi 22.000 tonna mézet termel. Ezzel a mennyiséggel Románia a harmadik helyet foglalja el az európai országok rangsorában. (Agerpres/Gazdaélet)

Az őszi tarlóégetési szezon ugyan még nem kezdődött el, de a mezőgazdasági parcellák gyufával való takarítását nem is ajánlják senkinek. Ellenkező esetben a területalapú támogatás bánhatja. A tűzoltóság feljelentés vagy gyújtogatás esetén kérheti azoknak a leégetett területek tulajdonosainak a beazonosítását, amely parcellákat területalapú támogatásra jelöltek. Ha be tudják azonosítani, az illető gazda sajnos könnyen elveszítheti a támogatást, függetlenül attól, hogy tarlón vagy kaszálatlan területen gyújtott alá a növényi szármaradványoknak. (Hargita Népe/Gazdaélet)

Csak ideiglenesen tiltják meg a sertéstartást azokban a gazdaságokban, amelyekben afrikai sertéspestises fertőzési gócok alakultak ki. Amint a jelenség megszűnik, ismét lehet sertéseket tartani, a megfelelő állat-egészségügyi előírások tiszteletben tartásával – mondta Petre Daea agrárminiszter. Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság tájékoztatása értelmében 13 megye 227 településén 927 afrikai sertéspestis-gócot azonosítottak eddig, és 311.869 sertést semmisítettek meg a fertőzés miatt. (Agerpres/Gazdaélet)

Nő a biotermékek piaca. A becslések szerint az ágazat idén 30%-os növekedéssel zár 2017-hez lépest, ami 20 millió eurós forgalmat jelent. Legkeresettebbek a természetes élelmiszerek, kozmetikumok, étkezési kiegészítők. Ennek ellenére Romániában kevésbé népszerűek az ilyen termékek, Európa többi országához viszonyítva. A biotermékek piaca mindössze 3 és fél %-os az élelmiszerek esetében és 2%-os a pipere-cikkek esetében. A legnagyobb biotermék felvásárló Dánia, Luxemburg és Svájc. (Kolozsvári Rádió/Gazdaélet)

A székelyudvarhelyi Városi Sportcsarnok és környéke ad helyet október 4-e és 7-e között megrendezésre kerülő Őszi vásár elnevezésű rendezvénysorozatnak. Ezen rendezvény, ami a tavaly is nagy sikernek örvendett, az idén is színes programajánlattal várja az érdeklődőket, így például Székely termékek fesztiválja, hagyományos termékek vására és koncertek is lesznek. (Hargita megye Fejlesztési Ügynöksége)

Október 12-e és 13-a között kerül megrendezésre a Csíkszéki Mézfesztivál és a Hagyományos Termékek Őszi Vására. Látogassanak el az őszi vásárra és válogassanak a hagyományos- és helyi termékekből, valamint a méhészeti termékek színes kínálatából. (Hargita megye Fejlesztési Ügynöksége)

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro