GAZDAÉLET – Megvalósult álmok
A 2018 december 11-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Ha nincs állami támogatás nem tudnak életben maradni a gazálkodók – véli Tollas Gábor székelyvajai farmer. A korondi Fábián Imre vállalkozó több lábon próbál megélni. Többek között gyümölcsprést is üzemeltet. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Sikertörténetünkben a lövétei Egyed Józsefet és vállakozását ismerhetjük meg. A kápolnásfalusi Lőrincz Zsolt újrahasznosítja a fát. Termékeiket határon túl is ismerik. Ezt követően sorsolunk a hűséges hallgatóink között, de ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat is. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.
Gazdahírek
Húst, tejet, zöldséget, gyümölcsöt, illetve más mezőgazdasági termékeket felvásárló és feldolgozó cégek nagyberuházásaira lehet nemsokára támogatást igényelni a magyar kormány által Székelyföld gazdasági fejlesztésére szánt jelentős összegű alapból. A mezőgazdasági termelők kisebb összegű támogatásokért is pályázhatnak. A magyar kormány korábbi, már kipróbált, hasonló gazdaságfejlesztési programok alapján biztosítja Székelyföldön ezt a lehetőséget. 2019-re 50 milliárd forintot különítettek el a Kárpát-medencei gazdasági fejlesztések részére, ennek felét, 25 milliárd forintot – 77 millió eurót, 357 millió lejt – a székelyföldi pályázatokra szánják. Nem nemzetiségi alapú pályáztatásról van szó, a cél az adott régió – jelen esetben Hargita, Kovászna és Maros megyék – gazdasági fejlesztése, ennek megfelelően bárki igényelhet támogatást. (Székelyhon/Gazdaélet)
Kétszázhatvan támogató szavazattal fogadta el a képviselőház azt a tervezetet, amelynek értelmében nem kell jövedelemadót fizetniük azoknak a természetes személyeknek, akik legtöbb két hektáron termesztenek gyógy-, illetve fűszernövényt – írja az Agerpres hírügynökség. Az adótörvénykönyv (2015/227-es törvény) 105-ös cikkelyét módosító tervezet értelmében a maximum kéthektáros területen termesztett gyógynövények és fűszernövények az adómentes bevételi források kategóriájába kerülnek. A törvény 2019. január elsején lép hatályba. (Székelyhon)
Hatvan falugazdász kezdte el tevékenységét novembertől a budapesti Agrárminisztérium támogatásával Erdélyben. A többségében fiatal, pályakezdő mezőgazdasági mérnökök munkájával nem mindenki elégedett, de abban egyetértés mutatkozik, hogy folyamatos képzéssel pótolható a tapasztalat hiánya. Ez a munkakör sok tapintatot és alázatot kíván, hiszen nehéz elmagyarázni egy idősebb gazdának, hogy az ő tudása fölött eljárt az idő. A 2016 őszén 12 mezőgazdasági szakemberrel életre hívott erdélyi hálózat kiállta az idők próbáját, az eddig részmunkaidős alkalmazásban dolgozó falugazdászok kiemelkedő teljesítményt nyújtottak. A Partiumtól a Székelyföldig több településen is szaktanácsadással és gazdarendezvények szervezésével foglalkoztak. Az utódállamok magyar gazdaszervezetei részéről érkező pozitív visszajelzések késztették arra a budapesti szaktárcát, hogy az eddig takaréklángon működő hálózatot megfelelő finanszírozással minden magyarlakta tájegységre kiterjesszék. (Krónika/Gazdaélet)
Kovászna megyében állattenyésztő telepek építésére, korszerűsítésére 165 millió eurót hívtak le idén a pályázók, ebből 54 millió eurót hegyvidéki pályázatokra különítettek el. A megyében hegyvidékről az állattenyésztés területén öt pályázatot nyújtottak be. Árapatakon és Kőröspatakon sertésfarm, Lemhényben húshasznú állatokat hizlaló telep építését vágópont és bemutatóüzlet létrehozásával, Hidvégen bikahizlaldát, Előpatakon pedig fejőstehénfarmot szándékoznak létrehozni a pályázók. A növénytermesztő farmok korszerűsítése összetevőnél 79 millió euró pályázható, ebből 26 millió euróért csak hegyvidéki pályázók szállhatnak versenybe. A nem hegyvidéki övezet pályázati kerete hamar kimerült, 67 pályázat érkezett be több mint 80 millió euró értékben. A hegyvidéki övezetnek elkülönített keretre eddig hat pályázatot töltöttek fel. Örvendetes, hogy a Dálnok Farm, a Feketeügy, a zabolai Burgonya és a torjai Burgonya útja szövetkezetek révén a megyében is megmozdultak hegyvidéki növénytermesztők. Mindenik pályázat tartalmaz építkezést, a tervezett befektetések értéke egyenként 2,5–2,6 millió euró között mozog. (Háromszék)
Noha számbelileg csökkent, minőségét tekintve sokat fejlődött Hargita megye mezőgazdasági gépparkja az elmúlt évtizedekben. Vannak ugyan még jócskán 25–30 éves, tehát öregnek számító traktorok a megyében, de pályázatok révén, illetve külföldi munkával keresett pénzből sok gazda vásárolt erős, modern traktorokat az elmúlt években. Valamivel kevesebb mint négyezer traktort tartanak nyilván a megyében, ezek közül 462 külföldi gyártmány, 3157 pedig hazai jármű, legnagyobb számban 65 lóerős gépek. A kimutatás szerint ugyanakkor 482 kombájn, ugyanennyi vetőgép, 263 permetezőgép, illetve 6 mobil öntözőrendszer is a megyei mezőgazdaság gépparkjának részét képezi. (Székelyhon)
Idén csak összetett, építkezést is magukban foglaló pályázatokat lehet még benyújtani. A pályázati tájékoztató füzet tartalmaz egy listát azon építkezésekről, amelyek által csökkenthető a mezőgazdaság károsanyag-kibocsátása. Ezek között található takarmánygyárak építése vagy korszerűsítése, gabonaszárítók építése, új állattartó telepek építése vagy a meglévők korszerűsítése, víz- és csatornahálózat kiépítése a gazdaságban, műtrágyatárolók építése, alternatív energiát termelő biogáztelepek létesítése, szélenergiát hasznosító létesítmények építése, trágyatárolók építése vagy korszerűsítése, ökogazdálkodást folytató gazdaságok korszerűsítése, állattartó telepeken pedig beruházások a termelési folyamat automatizálásába. (Háromszék)
Új, európai szinten elismert terméke van Romániának, a duna-deltai hagyományos készítmény, a dunai füstölt hering – tájékoztat a Román Rádió. Ez az öt, oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel rendelkező romániai termék egyike. A többi ilyen, európai szinten is elismert termék a barcasági füstölt busaszelet, a libánfalvi telemea, a szebeni szalámi és a topoloveni-i szilvalekvár. (Rador)
Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!
540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro