• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9759 RON
  • USD4.7742 RON
  • GBP5.9774 RON
  • HUF1.2104 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Kitartó munkával lehet sikert elérni

A 2019 július 23-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, A siker titka a genetikai állomány javítása. Szikszai János lövétei fiatal gazdálkodónál jártunk. Majd a július közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Van aki ragaszkodik a megszokott, kedvelt ízekhez, más viszont bátran kipróbálja az újdonságokat – vallja a székelyszentléleki tejfeldolgozó munkatársa Fábián János. A székelydályai Fülöp Szabolcs bivalysajt készítéssel foglalkozik. A garantált minőséghez elengedhetetlen, hogy az állatok takarmányának készítésénél is jelen legyen. Ezt követően sorsolunk a hűséges hallgatóink között, de ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat is. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek

Több napja rettegésben tart a Hargita megyei Siklódon egy juhos gazdát egy medve. A férfi esztenája körül esténként ólálkodó nagyvad már több állatát elpusztította, de károkat okozott a szomszédos Maros megyei településeken is. Kis Csaba mintegy 450 juhot és 50 tehenet gondoz a Siklódtól 500 méterre lévő esztenáján. (Maszol/Gazdaélet)

Egy medve Csíkpálfalván is garázdálkodik. Két gazdánál is kárt okozott, egyik helyszínen egy nyúlketrec fedelét törte össze, és el is pusztított egy állatot, a másiknál pedig tizenegy méhkaptárt zúzott össze. A településen kezd eluralkodni a pánik, az illetékes vadásztársaság kérni fogja a nagyvad kilövését. (Székelyhon/Gazdaélet)

A közelmúltban egy csíksomlyói családi ház udvarára hatolt be éjjel a medve. Szétdúlta az udvaron található méhkaptárak egy részét, és megdézsmálta az ott talált mézet. Az elmúlt napokban több százan kaptak a RO-Alert rendszeren keresztül figyelmeztető üzenetet arra vonatkozóan, hogy medve ólálkodik a lakóhelyük közelében. Nemcsak Hargita megyében okoz fejtörést a hatóságoknak és a lakosságnak a medvék jelenléte. Marosvásárhely környékén szinte napi szinten jelzik a medve jelenlétét, a vadállatok méhkaptárokat, gyümölcsösöket tesznek tönkre. A Marosszentgyörgyhöz tartozó csejdiek és tófalviak az elmúlt napokban többször jelezték, hogy medve jár a települések közelében, egy gazdaságból egy disznót is elvitt a nagyvad. (Híradó)

Bár Bukarestben a miniszterek tanácsán és Brüsszelben a hasonló platformon egyértelműen megfogalmazták, hogy Romániának fel kell lépnie a medvekérdés rendezése érdekében és az emberi életet meg kell védenie, a környezetvédelmi minisztérium egyelőre csak látszatintézkedéseket tesz a medvekérdés rendezése érdekében. A hónap elején tartott közmeghallgatás után csupán évi 140 medve kilövésére adtak engedélyt, holott a székelyföldi hatóságok szerint ennek triplájára lenne szükség. Hargita Megye Tanácsa sajtószolgálatának tájékoztatása szerint Hargita megye esetében sajátos szabályozást kell kidolgoznia a minisztériumnak, hiszen Romániában sehol nincs annyi áldozat, mint ott. A megyei önkormányzat átgondolt, szakmailag megalapozott menedzsmentterv elkészítését kéri évek óta a Környezetvédelmi Minisztériumtól, amely magába foglalja a medvekárok megelőzésétől a kárpótlásig a nagyvad és az ember együttélésének minden részét. (Híradó)

Tovább nőhet a sertéshús és a belőle készülő készítmények ára az elkövetkező hónapokban, mivel a sertések felvásárlási ára szárnyal a Kínát sújtó afrikai sertéspestis járvány miatt. Akár tíz év is eltelhet, amire Kína – a világ legnagyobb sertésfogyasztójaként – kiheveri az állományát alaposan megtizedelő járvány következményeit. Az afrikai sertéspestis nem csak Kínában, hanem Európában is jelentős károkat és kiesést okoz a sertéstenyésztőknek. A vágott sertések európai árszintje jelenleg meghaladja kilogrammonként az 1,8 eurót és egyes előrejelzések szerint a harmadik negyedévben elérheti a 2 eurót kilogrammonként. A sertéspestisjárvány legnagyobb nyertese a baromfiágazat lesz. Nyerni fognak a tojás, a marhahús és halászati termékek is, hiszen állati fehérjére mindenképpen szüksége van a kínai fogyasztóknak. A kínai kereskedők Németországból, Spanyolországból valamint az Amerikai Egyesült Államokból érkező szállítmányokkal igyekeznek kielégíteni a megnövekedett keresletet. (Hargita Népe/Gazdaélet)

Havi viszonyításban 13 százalékkal, éves összehasonlításban pedig 0,3 százalékkal nőtt májusban a romániai tejüzemek által megrendelt és feldolgozott nyers tej mennyisége – derül ki az Országos Statisztikai Intézet jelentéséből. A hazai tejfeldolgozók májusban 111 765 tonna nyers tejet vettek át a termelőktől, miközben áprilisban a feldolgozott nyers tej mennyisége még 98 912 tonna volt. Ugyanakkor a külföldről rendelt tej részaránya 11 százalékkal csökkent. Májusban 6723 tonnát dolgoztak fel a tavaly májusban feldolgozott 9870 tonnával szemben. (Hargita Népe/Gazdaélet)

Négymillió eurós beruházásból biogáztermelő állomást létesített Brassó megyében az Olympus tejfeldolgozó üzem. A Höltövény településen, a tejfeldolgozó szomszédságában épült gáztelep óránként 600 köbméter biogáz előállítására is képes, a mellérendelt gáztározó-kapacitás pedig 2 ezer köbméteres. A beruházás nyomán a szenyvíz és tejipari melléktermék átalakításából nyert biogázt a tejfeldolgozó üzem hőenergia-előállítására hasznosítják. (Gazdaélet)

Július 31-ig nyújthatják be gyógyszer-, család-, méhanya-, valamint kaptárvásárlási elszámolásaikat a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökséghez a támogatásra vágyó méhészek. Hargita megyében 20-25 méhész jelentkezésére számítanak. Amúgy a méhészeti támogatást igénylők száma Hargita megyében évről évre csökken. (Gazdaélet)

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro