GAZDAÉLET – Kevesen készítik a csángó bundát
A 2016 augusztus 16-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Az erdélyi magyarok nemcsak ismerik, de fogyasztják is a méztermékeket. Szőcs Edit szentgericei méhészt kérdezzük. Kevés fiatal választja fő foglalkozásnak a mezőgazdaságot. Iszlai Sándor göcsi gazdálkodónál jártunk mikrofonunkkal. Majd az augusztus közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Fontos, hogy ismerjük a növények egymásra kifejtett kölcsönhatását. Demeter Margit sándortelki gazdasszonnyal beszélgetünk. Szaktudás mellett, a lelkesedésből sincsen hiány a székelytompai Szövérfi családnál. Szövérfi Renáta sajtkészítővel készült interjúnk. Egyre kevesebben készítenek csángó bundát. A hidegségi Bartos Enikőéknél ez családi hagyomány. Háromnegyed egy után nyereményjátékunk kérdése hangzik el, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.
Gazdahírek:
Nemcsak a tavalyiakkal, hanem az idén igényelt, 2017-ben fizetendő területalapú és állattenyésztési támogatásokkal is problémái lesznek a gazdáknak. A március-július között benyújtott támogatásigénylések adminisztratív ellenőrzését ugyanis a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség még el sem kezdte – nyilatkozta Tánczos Barna szenátor a Hargita Népe napilapnak. A büntetés nélkül megejthető módosítások időszakából emiatt biztosan kifutnak a gazdák és amikor az APIA jövőre a hibát észleli késő lesz és a gazdák büntetésre számíthatnak. (Hargita Népe/Gazdaélet)
Sürgősen változtatni akar az állatorvosi szolgáltatások rendszerén a mezőgazdasági minisztérium, ennek érdekében a szaktárca új tervezetet dolgozna ki, és tárgyalásokat kezdeményezne az ágazat szakembereivel. A legoptimálisabb megoldás az lenne, ha az állattartók kiválaszthatnák a farmot ellátó szakembert, aki az állatok egészségügyi ellátását biztosítaná, valamint kibocsátaná a szükséges bizonylatokat. A szaktárca azt is tervbe vette, hogy bővíti az állatorvosi körzetek és az állategészségügyi hatóság helyi irodáinak hálózatát. (Krónika/Gazdaélet)
Két év kihagyás után ismét állatonként 2.500 lejes berbécsvásárlási minimis-támogatással igyekszik kedveskedni a hazai juh- és kecsketenyésztőknek a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium. A vissza nem térítendő támogatásra azok a gazdák jogosultak, akiknek birtokában legkevesebb 60 anyajuh vagy anyakecske van. A támogatás révén egy-egy apaállat vásárlását harminc anyajuhra, illetve húsz anyakecskére számolják, ám a törzsállomány a juhok esetében nem haladhatja meg a 700, kecskék esetében pedig a 350 fős egyedszámot. (Hargita Népe/Gazdaélet)
Az Erdélyi Pálinka Lovagrend képviselői a Földművelésügyi Minisztérium illetékeseivel folytatott megbeszélés után bíznak benne, hogy hamarosan Erdélyben is használhatják a pálinka terméknevet. A következő – szeptember közepére tervezett – megbeszélésig a minisztérium munkatársai összeállítanak egy memorandumot, és elindítják az eredetvédelem erdélyi kiterjesztésének folyamatát. Ma csak a Magyarország területén, és Ausztria négy tartományában készített gyümölcspárlatot lehet pálinka terméknévvel forgalomba hozni. Az erdélyi pálinkakészítők azt kérték, hogy a pálinka megnevezést a történelmi Erdély, Bánság és Partium mind a tizenhat megyéjében használhassák a minőséget szavatoló pálinkafőzők. (Népújság/Gazdaélet)
Kovászna megyében három helyi Leader-csoport működik: az Alutus, a Progressio és az Angustia. Nemrég mindhárom egyesület sikeresen pályázott a 2014–2020-as időszakra szóló fejlesztési stratégiával, a lehetséges 100 pontból 80 felett teljesítettek. A Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökséghez benyújtott pályázattal az Alutus 1,83, az Angustia 1,92, a Progressio pedig 2,02 millió eurót nyert, amit mezőgazdaságra és vidékfejlesztésre fordíthatnak. (Háromszék/Gazdaélet)
Az OTP Bank biztosítja a jövőben a székelykeresztúri tejüzem beruházási és működési hiteleit az eddig hitelező Transilvania Bank helyett. A váltás egy új, félmillió lejes hitelvonal megnyitásával, illetve a kamatteher havi 6-8 ezer lejes csökkentésével jár. Az üzem a gazdák irányába felhalmozott tejpénztartozását is rendezni fogja a közeljövőben. (Gazdaélet)
Egy év kihagyás után augusztus 20-án második alkalommal szervezik meg Csíkkarcfalván, a helyi futballpályán a csíki berbécsvásárt, amelyre hívják a hargitai valamint a környező megyék juhtenyésztő gazdáit. A szakmai előadások mellett fajtabemutató, juhnyírás és körömpucolási bemutató is várja a látogatókat. (Gazdaélet)
Piaci árak:
A burgonya kilója 1 lej és 1 lej 50 bani, a fehér hagymáé 2 lej és 2 lej 50 bani, a vörös hagymáé 3 és 4 lej, a zöldhagyma kötése 1 lej, a fokhagyma kilója pedig 8 lej. A paprika kilója 3 lej és 5 lej, a paradicsomé 2 lej 50 bani és 4 lej, az uborkáé 1 lej és 1 lej 50 bani, a csípős paprika kilója 6 lej, a gomba kilójáért 9 lejt kérnek. A petrezselyemzöld, kapor és zellerzöld kötése 50 bani, a tárkony és csombord kötése 1 lej. A zeller darabja valamint a retek kötése 1 lej 50 bani és 2 lej, a petrezselyem kilójáért viszont 3 és 4 lejt kell fizetni. A szemes paszuly litere 7 és 8 lej, a murok kilójáért 3 lejt kérnek, a főzőtök kilója 2 lej, a tojás darabja ezen a héten 40 bani. Egy fej saláta 1 lej és 1 lej 50 bani. A sárgadinnye kilója 2 lej és 2 lej 50 bani, a görögdinnyéé 1 lej, a csemegekukorica csője 50 bani, a zsengepaszuly kilója 3lej, a padlizsáné 1 lej és 2 lej. Az alma kilója 2 lej 50 bani és 4 lej, a körtéé 3 lej 50 bani és 5 lej, a szőlő kilója 4 lej és 7 lej, a sajté és az ordáé 16 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej.
Játékunk kérdése:
Mivel foglalkozik a székelytompai Szövérfi Renáta?
Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2016 augusztus 26-ig:
540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro