GAZDAÉLET – Keresett a hazai komló
A 2016 augusztus 9-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Kis pénzért nagyon sokat kell dolgozni a mezőgazdaságban. Kercuj János gyimesfelsőloki gazdálkodót kérdezzük. Majd az augusztus közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Kifizetődőbb, ha feldolgozzák a nyersanyagot a termelők. Iszlai Piroska göcsi gazdasszonynál jártunk mikrofonunkkal. Hazai komlóból készül az Igazi Csíki sör. Maros megyében van hagyománya a komlótermesztésnek. Lénárd Andrással készült interjúnk. Háromnegyed egy után nyereményjátékunk kérdése hangzik el, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.
Gazdahírek:
Június végén sürgősségi kormányrendelettel elfogadták a mezőgazdasági területek telekkönyvezésének módszertanát, amelynek értelmében a külterületek telekelését az Országos Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartó Hivatal finanszírozza. A polgármesteri hivatalok már igényelhetik az ingyenes telekkönyvezés finanszírozását. Azok az önkormányzatok, amelyeknek tulajdonában belterületek vannak, azokat is telekelhetik az országos program révén – áll a közleményben, mely szerint a közigazgatási egységek legtöbb 132.000 lejben részesülnek, az összköltségvetés pedig 90,7 millió lej. (Közlemény/Gazdaélet)
Augusztus folyamán falusi egységeket ellenőriz a Kovászna megyei Állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági Igazgatóság közösen a megyei rendőrfelügyelőséggel. Az ellenőrők az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági előírások betartását veszik gorcső alá. Ellenőrzik az élelmiszerüzleteket, bárokat, lakókocsiban működő kereskedelmi egységeket és más kereskedelmi pontokat. Az ellenőrzés célja a fogyasztásra nem alkalmas, közegészségügyre veszélyt jelentő termékek azonosítása és kivonása a forgalomból. (Háromszék/Gazdaélet)
Átlagon felüli búzatermés mellett alacsony terményár várható idén Romániában – hívta fel a figyelmet az Agrointeligenţa szaklap. A mezőgazdasági témákkal foglalkozó kiadvány szerint a nagy búzatermő vidékeken, az ország déli részén már 50 bani alá csökkent a búza kilogrammonkénti ára. A szaklap adatai szerint mintegy 15-20 százalékkal olcsóbb idén a búza, mint az előző évben. Románia egyre olcsóbban tudja értékesíteni a búzát a legnagyobb felvevőpiacán, Oroszországban is. Az Agerpres hírügynökség beszámolója szerint a Fekete-tenger térségében átlagon felüli termésről számolnak be a termelők, emiatt a román búza tonnájáért már csak 162 dollárt ajánlanak, az összeg pedig hétről hétre csökken. Európában egyébként a termény jelenlegi árfolyama szerint a tonnánkénti ár eléri a 170 eurót. (Krónika/Gazdaélet)
Kiemelt feladatként kezeli a magyar agrártárca a határon túli agrárkapcsolatok fejlesztését. A szaktárca 2015-ben 45 millió forinttal támogatta a határon túli partnerszervezetek által megvalósított főbb programokat. Ez az összeg idén több mint duplájára, 100 millió forintra emelkedett. A tárca támogatta a határon túli magyar agrárszervezetek létrehozását a Felvidék, Muravidék, Horvátország, Partium és Erdély területén. A Kárpát-medencei léptékű agrárfejlesztésnek, a vidéki térségek felemelkedésének, a szülőföldön való maradásnak az agrárium, a vidékfejlesztés a jövőben meghatározó területe kell hogy legyen – hangsúlyozta Nagy István a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára. (Krónika/Gazdaélet)
Az első fél évben 18 százalékkal nőtt a román kiskereskedelmi forgalom volumene a tavalyi hasonló időszakhoz képest. A szezonális és naptári hatással kiigazított érték szerint a bővülés 16 százalékos volt. A növekedés elsősorban az élelmiszer, az italok és a dohánytermékek eladásának köszönhető, amely 24,1 százalékkal bővült. A nem élelmiszerek értékesítése 16,4 százalékkal gyorsult, az üzemanyag eladása 11,4 százalékkal nőtt. Elemzők szerint tavaly és az idén a belföldi fogyasztás lett a román gazdasági növekedés fő hajtóereje. Bukarest az idén 4,2 százalékos gazdasági növekedésre számít, a tavalyi 3,8 százalék után. (Maszol.ro/Gazdaélet)
A térség igényeire reagálva ősztől vadgazda mérnöki mesterképzést indít Csíkszeredában a gödöllői Szent István Egyetem (SZIE). A levelező mesterképzést négy félévesre tervezik, így azok is el tudják végezni, akiknek nem lenne idejük nappali tagozatra járni. A 25 államilag támogatott és tíz költségtérítéses helyre olyan jelentkezőket várnak, akik agrárium, környezettudományok, biológiai tudományok egyetemi diplomával rendelkeznek. A kezdeményezők azért tartják szükségesnek a vadgazda mérnöki mesterképzés meghonosítását a Székelyföldön, mert mindennapos problémává vált a nagyvadak – elsősorban az elszaporodott, ám szűkülő életterű medve – megjelenése a településeken, ez folyamatos konfliktust eredményez. (Székelyhon)
Piaci árak:
Az újburgonya kilója 1 lej 50 bani és 2 lej, a fehér hagymáé 2 lej és 2 lej 50 bani, a vörös hagymáé 3 és 4 lej, a zöldhagyma kötése 1 lej, a fokhagyma kilója pedig 8 lej. A paprika kilója 6 lej és 7 lej, a paradicsomé 2 lej 50 bani és 4 lej, az uborkáé 2 lej és 2 lej 50 bani, a csípős paprika kilója 8 lej, a gomba kilójáért 10 lejt kérnek. A petrezselyemzöld, kapor és zellerzöld kötése 50 bani, a tárkony és csombord kötése 1 lej. A zeller darabja valamint a retek kötése 1 lej 50 bani és 2 lej, a petrezselyem kilójáért viszont 3 és 4 lejt kell fizetni. A szemes paszuly litere 8 és 10 lej, a murok kilójáért 3 lejt kérnek, a főzőtök kilója 3 lej, a tojás darabja ezen a héten 40 bani. Egy fej saláta 1 lej és 1 lej 50 bani. A sárgadinnye kilója 3 lej, a görögdinnyéé 2 lej, a csemegekukorica csője 1 lej, a zsengepaszuly és padlizsán kilója 4 ás 5 lej. Az alma kilója 2 lej 50 bani és 4 lej, a körtéé 3 lej 50 bani és 6 lej, a szőlő kilója 8 lej és 10 lej, a sajté és az ordáé 16 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej.
Játékunk kérdése:
Honnan szerzi be a komlót a csíkszentsimoni sörgyár?
Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2016 augusztus 26-ig:
540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro