• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9759 RON
  • USD4.7742 RON
  • GBP5.9774 RON
  • HUF1.2104 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Idén az őshonos a trendi

A 2016 május 17-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. Egyre többen keresik az őshonos gyümölcsfajtákat és egyre több faiskolás lát benne jövőt. Kerekes Csaba nagyenyedi faiskolással készült interjúnk. Majd a május közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Lassan tíz éve, hogy megalakult az Európai Élelmiszerlánc Parlament. Hogy miért és mivel foglalkozik, megtudjuk Dr. Búza László elnöktől. Egyre többen tartják fontosnak a helyi termékek fogyasztását. Nagy György székelyudvarhelyi vendéglátosnál jártunk mikrofonunkkal. Háromnegyed egy után nyereményjátékunk kérdése hangzik el, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

Hét országból érkezett szakértők találkoztak május 12-én, csütörtökön a Nyugati Régiófejlesztési Ügynökség (ADR Vest) temesvári székházában, hogy útjára indítsák az Innovatív hálózatok fejlesztése a mezőgazdasági ágazatban című európai projektet. A 2014–2020 Interreg Europe program keretében megvalósuló projektben hét európai regió vesz részt, Írországból, Észak-Írországból, Észtországból, Finnországból, Lengyelországból, Görögországból és Romániából. A Nyugati Régiófejlesztési Ügynökség (ADR Vest), a mezőgazdasági Kis- és Közép Vállalkozók, a temesvári Agrártudományi Egyetem, kutatóintézetek és civilszervezetek bevonását tervezi a projekt folyamatába, akiknek lehetőségük lesz külföldi tapasztalatcseréken, tanulmányutakon részt venni, átvenni a partner régióktól a jól bevált szervezési módszereket, technológiákat, innovatív eljárásokat. (Nyugati Jelen/Gazdaélet)

A vidéki környezetben élő fiatalok otthonmaradását, élhető jövőjük biztosítását és mezőgazdálkodásra való ösztönzését, valamint a fiatal farmvezető gazdák számának növelését célozza meg az a mezőgazdasági intézkedés, amelyet a szaktárca olyan, a negyvenedik életévüket be nem töltött, megfelelő mezőgazdasági képesítéssel rendelkező fiatalok számára írt ki, akik első alkalommal kívánnak farmvezetőként berendezkedni. A pályázónak egy megvalósítható üzleti tervet kell összeállítania, melyet a támogatás jóváhagyásának dátumától számítva legkésőbb 9 hónapon belül el kell kezdenie kivitelezni. A pályázónak azt is vállalnia kell, hogy a projekt lezárását, vagyis a gazdaság berendezését követően 18 hónapon belül aktív gazdává válik. (Krónika/Gazdaélet)

Környezetvédelmi és egészségügyi előírásoknak megfelelő trágyatárolókat kell építeniük azoknak az állattenyésztőknek, akik élni kívánnak a kisgazdaságok támogatását célzó pályázati lehetőséggel – közölte a Vidéki Beruházások Ügynöksége (AFIR). Az intézmény honlapján elérhető egy Excel-táblázat, mely szerint a pályázónak ki kell számítania, hogy mekkora felületű és űrtartalmú tárolót kell építenie 5–6 hónap alatt termelődő trágya tárolására. A pályázat benyújtásakor mellékelni kell az iratcsomóhoz a beépítésre kiszemelt terület tulajdonjogát igazoló okiratot. Amennyiben a terület nem a pályázó tulajdona, az iratcsomó leadásánál kérni fogják a telektulajdonos írásos beleegyezését is. A pályázónak az építkezéseket szabályozó 1991/50-es törvény szerint a tároló építésekor állandó vagy ideiglenes építkezési engedélyt kell kiváltania. A Vidéki Beruházások Ügynöksége közölte továbbá, azokon a településeken, ahol területrendezési osztály működik, kiállítják az engedélyt, viszont ahol nincs, ott a pályázónak a megyei tanács szakszolgálatához kell folyamodnia. Az építkezési engedélyt a pályázat utolsó kifizetésénél, illetve a második részlet igénylésekor kell felmutatni. (Krónika)

Újra elérhetővé tett több mint hatvan hagyományos magfajtát a Civitas Alapítvány a Hagyományos magok – a biodiverzitás megőrzésének kulcsa elnevezésű projekt keretében. A kolozsvári Eco Ruralis Egyesület és több székelyföldi gazdaság segítségével az elmúlt egy évben olyan fajokat is sikerült szaporítani, amelyeket a hetvenes években a franciaországi Kokopelli szervezet gyűjtött össze Erdélyben. A kísérleti kertekben borsó, paradicsom, káposzta, paszuly, tök, hagyma, saláta, uborka, kukorica nőtt, ezekről szaporították a vetőmagokat, melyeket ingyen osztottak szét a börzéken, így népszerűsítve az erdélyi, székelyföldi fajokat. Ez csak a kezdet – ígérik a kezdeményezők, hiszen idén már mintegy száz fajtát szaporítanak a kibővített lókodi kertben. (Krónika/Gazdaélet)

A romániai mezőgazdasági területek alig egy százalékán – 290 ezer hektáron – folyik biogazdálkodás a mezőgazdasági minisztérium honlapján elérhető felmérés szerint. Az adatok ennek ellenére dinamikus fejlődést mutatnak. 2014-ben már 60 százalékkal nagyobb területen termeltek biozöldségeket és -gyümölcsöket, mint öt évvel korábban, ez a tendencia azonban az előző évben megtorpant. A tavaly aktualizált felmérés szerint Romániában jelenleg 14 500 „ökogazda” termel zöldséget, gyümölcsöt úgy, hogy nem használ szintetikusan előállított növényvédő szereket. A piacra termelő gazdák terményeik 80-90 százalékát külföldön értékesítik, mert itthon még nem alakult ki a kereslet. A belső fogyasztás egyébként rendkívül alacsony Romániában más európai országokéhoz képest. A termés 90 százaléka Németország, Olaszország, Spanyolország, Nagy-Britannia és a skandináv országok piacain talál gazdára. Az export növekedése már eléri az évi 100 millió eurót. A legkeresettebb romániai biotermékek a gabonafélék, a méz, a gyümölcsök (főként erdei) és néhány feldolgozott termék, mint például a napraforgóolaj és a repceolaj. (Krónika)

Idén VIII. alkalommal szervezik meg a dísznövény kiállítást Kézdivásárhelyen. A rendezvény május 19-től 22-ig tart. A dísznövény termékbemutató mellett szakmai előadásokon is résztvehetnek a kiállítók és érdeklődők. (Gazdaélet)

Piaci árak:

A burgony kilója 1 lej 50 bani és 2 lej, az újburgonyáé 3 lej 50 bani, a fehér hagymáé 2 lej és 2 lej 50 bani, a vörös hagymáé 3 és 4 lej, a zöldhagyma kötése 80 bani és 1 lej, a fokhagyma kilója pedig 8 és 10 lej. A paprika kilója 6 lej és 8 lej, a paradicsomé 5 lej 50 bani és 8 lej, az uborkáé 2 és 3 lej 50 bani, a csípős paprika kilója 8 lej, a gomba kilójáért 10 lejt kérnek. A petrezselyemzöld, kapor és zellerzöld kötése 50 bani, a tárkony és csombord kötése 1 lej. A zeller darabja valamint a hónapos retek kötése 1 lej 50 bani és 2 lej, a petrezselyem kilójáért viszont 3 és 4 lejt kell fizetni. A szemes paszuly litere 8 és 10 lej, a murok kilójáért 3 lejt kérnek, a brokkoli kilója 6 és 8 lej, a tojás darabja ezen a héten 35 bani. Egy fej saláta 1 lej és 1 lej 50 bani. Az alma kilója 2 lej 50 bani és 4 lej, a körtéé 3 lej 50 bani és 6 lej, az eperé 12 lej, a szőlő kilója 8 lej és 10 lej, a sajté és az ordáé 16 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej. A virágpalánták és a zöldségpalánták ára 30 bani és 1 lej 50 bani között váltakozik.

Játékunk kérdése:

Mikor alakult meg az Európai Élelmiszerlánc Parlament?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2016 május 26-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro