• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9747 RON
  • USD4.5814 RON
  • GBP5.9156 RON
  • HUF1.2165 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Hatékonyabb értékesítés egy kis ötlettel

A 2019 július 16-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Biztosra megy az értékesítéssel a mezőmadarasi Bakaló János. Előre tudja, hova kerül a megtermelt zöldség. Vele beszélgetünk. Nem a legsikeresebb az idei év méhész szemmel nézve, de a marosszentgyörgi Kilyén Ferenc mégis bizakodó. Majd a július közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Minden pályázatot és lehetőséget kihasznál a nagygalambfalvi Petre Imre. Nála jártunk a Gazdaélet mikrofonjával. Sikertörténetünkben a homoródalmási Sándor Kálmán Huba sajtkészítőt és vállalkozását ismerhetik meg. Ezt követően sorsolunk a hűséges hallgatóink között, de ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat is. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek

Tizennyolc megye 77 településén 192 afrikaisertéspestis-gócot tartanak nyilván – közölte az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság. További hat megyében csak vaddisznóknál mutatták ki a kórt. Az intézmény tájékoztatása szerint eddig 369.505 sertést pusztítottak el. A fertőzést ugyanakkor 1.552 vaddisznónál is kimutatták. Országos szinten eddig 1.240 fertőzési gócot sikerült felszámolni és 8.774 sertéstulajdonost kártalanítottak ez idáig. Nekik összesen 252 millió lej kártérítést utaltak. Az afrikai sertéspestis 2017. július 31-én jelent meg először Romániában, Szatmár megyében. (Agerpres)

Támogatást kapnak azok a mezőgazdasági termelők, akik fiatalokat alkalmaznak gazdaságaikban. Az állami támogatás folyósítását a 2018-ban hozott 336-os törvény teszi lehetővé, ennek alkalmazási módszertanát a 2019-ben elfogadott 325-ös kormányhatározat szabja meg. Az előírások értelmében a program a fiatalok mezőgazdaságban, élelmiszeriparban és akvakultúrában való alkalmazását hivatott támogatni meg nem határozott vagy legalább egy évre érvényes, meghatározott időszakra szóló munkaviszony mellett. A támogatást egy évig folyósítják az alkalmazónak, ha legalább két negyven évnél fiatalabb alkalmazottal köt munkaszerződést. A munkáltatónak legalább engedélyezett magánszemélyi státussal kell rendelkeznie. A támogatás havi értéke a következőképpen alakul: felsőfokú, mezőgazdasági, élelmiszeripari vagy akvakultúrai tanulmányokkal rendelkezők esetében 1000 lej; szakirányú, középfokú végzettséggel rendelkezők, valamint a rövid távú mezőgazdasági szakmai képzést elvégzők esetében 750 lej; képzés nélküliek esetében 500 lej. (Háromszék)

Elkészítette 2019-re és 2020-ra vonatkozó, Summer 2019 nevű jelentését az Európai Bizottság, amelyben többek között a gabonatermesztéssel kapcsolatos adatokra is kitérnek. Ezek szerint a kedvezőtlen időjárás ellenére nőni fog az Európai Unió gabonatermelése. Ezzel szemben a becslések szerint tavalyhoz képest csökkenni fog a gabonával bevetett területek összfelülete, amely 56 millió hektár lesz – áll a jelentésben. (Háromszék/Gazdaélet)

Az EU várható gabonatermése 311 millió tonna lesz, ami átlagon felüli, kétszázalékos növekedést jelenthet. A Dániát és Lengyelországot sújtó szárazság, a Romániát és Franciaországot érintő jelentős csapadékmennyiség ellenére a búza tekintetében 142 millió tonna termésre számítanak. A várható árpatermés 60 millió tonna, kukorica esetében 69 millió tonnára számítanak. A durumbúza részaránya csökken ugyan, de így is 8,5 millió tonnás össztermést jeleznek előre az elemzők. (Háromszék/Gazdaélet)

Néhány visszalépés mellett előnyös változásokat is eredményeztek a kataszteri és a földtörvény újabb módosításai: tovább könnyítettek egyes eljárásokon, illetve az is lehetővé vált, hogy a házak körüli területek, beleértve a gazdasági épületeket, udvarokat és kerteket, 6000 négyzetméterig egy egyszerű hatósági bizonyítvánnyal telekkönyveztethetők legyenek. Hiába azonban a rengeteg könnyítés, ha a törvények biztosította jogokkal nem élnek az önkormányzatok, erre pedig bőven akad példa Székelyföldön. (Székelyhon/Gazdaélet)

Sok a nadrágszíjparcella, lassan halad a tagosítás – a szakemberek a nagyobb mezőgazdasági területek kialakítását szorgalmazzák. A jobb termőképességű földeket könnyebb tagosítani, a gyengébb szántóföldek pedig országszerte parlagon állnak – ez jellemző a több millió nadrágszíjparcellából álló román mezőgazdaságra. Szakemberek szerint különböző kedvezményekkel és a mezőgazdasági területek államilag támogatott betáblázásának felgyorsításával lehetne rávenni a gazdákat a nagyobb méretű mezőgazdasági területek kialakítására. Az európai uniós és a hazai statisztikák egyaránt arra figyelmeztetnek, hogy a romániai mezőgazdasági területek túlaprózottak, ami drasztikusan csökkenti az agrárium profittermelő képességét. (Krónika/Gazdaélet)

Egyre több gazdacsalád foglalkozik Erdélyben kézműves termékek előállításával. Ma már ezek forgalmazására szakosodott vásárok és boltok igyekeznek összehozni termelőt és vásárlót egyaránt. Az ipari mennyiségben kínált termékeknél jóval drágább kézműves választék gyors terjedésének azonban egyelőre határt szab a magas ár és a kereskedők érdektelensége. (Krónika/Gazdaélet)

Sok gazdaközösség szeretné, ha a közelében kisvágóhíd működne, ahol nemcsak a sürgősségi állatvágásokat oldanák meg, hanem a helyi feldolgozásra kerülő marhát, disznót vagy birkát is le tudnák vágni. Az állattenyésztésben szép eredményeket elérő Hargita és Kovászna megyében például egyetlen vágóhíd sem üzemel, a gyergyószentmiklósit nemrég zárta be tulajdonosa, de az észak-erdélyi megyék sem állnak sokkal jobban. A három vágóhíddal rendelkező Maros megye ilyen szempontból éllovas, de itt is nagy a leépülés, hiszen húsz évvel ezelőtt a megyében negyven, kisebb és nagyobb vágóhíd működött. (Krónika/Gazdaélet)

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro