• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9759 RON
  • USD4.7742 RON
  • GBP5.9774 RON
  • HUF1.2104 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Ha mindenki becsülettel dolgozik, van haladás

A 2019 április 30-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Megoldódott az öntözési lehetőség Háromszéken. Orbán Miklóssal, az AgroSic Közösségek Közti Társulás igazgatójával beszélgetünk. A helyi termelőket próbálja felkarolni a gyimesbükki Degustarium. Pál Dámián válaszol kérdéseinkre. Majd az április végén, május elején esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Úgy érdemes méhészkedni, ha az életformává válik. A székelyudvarhelyi Tőkés Attila méhészt kérdezzük. Sikertörténetünkben a homoródszentpáli Gábor Balázs fafaragót ismerhetik meg. Ezt követően sorsolunk a hűséges hallgatóink között, de ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat is. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek

Miután az elmúlt két hétben 20 százalékkal drágult, az elkövetkező időszakban további 30-40 százalékkal emelkedhet a sertés- és szárnyashús ára. Ezt közleményben jelentette be az állattenyésztők országos szövetsége. Szerintük ez annak a következménye, hogy Románia importfüggő országgá vált, a hazai állattenyésztési ágazat pedig a csőd szélén áll. Az állattenyésztők országos szövetsége szerint a húsipari termékek lassan luxuscikknek számítanak a hazai lakosság számára. Felhívják a figyelmet arra, hogy a hazai állattenyésztőktől függetlenül a román húspiac egyszerűen ellenőrizhetetlenné vált, egyre több a kartellgyanús ügylet, így a hazai termelők eleve hátrányból indulnak a versenyben. Szerintük ha a nyugati tulajdonban levő nagyáruházak az importtal nem tették volna tönkre a hazai tenyésztőket, most nem kellene ilyen drasztikus arányú áremelkedéssel számolni. (Híradó)

Az Európai Unió csak a mezőgazdasági termékeknél 275 milliárd eurós forgalmat bonyolított le 2018-ban az unión kívüli országokkal. Az Eurostat adatai szerint ez az uniós külkereskedelem 7 százalékát teszi ki. Az uniós kivitel 137 milliárd eurót tett ki, míg a behozatal 138 milliárd euró értékben történt, így a mezőgazdasági termékek külkereskedelmi hiánya gyakorlatilag elhanyagolható. 2002 és 2018 között a mezőgazdasági termékek kereskedelme ebben a relációban több mint kétszeresére bővült, nagyobb mértékben az export. A termékek volumenét tekintve, tavaly az unió 151 millió tonnát importált, míg a kivitel 99 millió tonnára tehető. (Háromszék)

Az Európai Bizottság 365 milliárd eurót irányoz elő mezőgazdaságra a következő költségvetési időszakban, amiből Románia 20,4 milliárd eurót kap. Ez egyébként több mint az előző ciklusban, hiszen 2007-2013 között 13,8 milliárdot, 2014-2020 között pedig 19,4 milliárdot kaptunk. Tehát összességében nő a támogatási alap, viszont gazdaságonként 100 ezer euróban akarják maximalizálni a lehívható támogatás összegét. Ez az erdélyi gazdákat nem érinti annyira, azonban drasztikusan érinti az ország más térségeiben több ezer hektáron gazdálkodókat. A másik baj az, hogy a mi országunk ehhez úgy áll hozzá, hogy Bukarestben a miniszter ajtaján nem a kisgazda, hanem a nagygazda kopogtat, ezért általában a szaktárca ez utóbbiak lobbiját viszi tovább. Ez a 100 ezer eurós felső határ csak az alaptámogatásra érvényes. Nekünk viszont Erdélyben a sok pénz nem az alaptámogatásból jön be, hanem a többiből. (Hargita Népe/Gazdaélet)

Hargita megye dobogós a Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) által folyósított mezőgazdasági támogatások lehívásában, és ez azért van így, mert az önkormányzatoktól a gazdaszervezeteken át egészen az APIA alkalmazottjaiig széleskörű összefogással segítik a gazdákat. (Hargita Népe/Gazdaélet)

Huszonkilenc osztályközösség és nyolcszáznál is több egyéni tanuló nevezett be a Vidékfejlesztési Egyesület Kiskertész-programjának idei kiírásába. A napokban kiosztott vetőmagcsomagokban a korábbi öt helyett ezúttal nyolc zöldségféleséget találhatnak a veteményező kedvű kiskertészek. A kerti munkáknak kedvező időjárás okán a megye enyhébb éghajlatú vidékein a kapott magokat már el is veteményezték a tanulók. Elsőként a Székelyudvarhely és Székelykeresztúr környéki, majd a csíki és gyergyói, végül pedig a Maroshévíz térségében levő települések tanintézményeit keresték fel a vetőmagokat tartalmazó csomagokkal a közhasznú egyesület képviselői. (Hargita Népe/Gazdaélet)

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro