• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9759 RON
  • USD4.7742 RON
  • GBP5.9774 RON
  • HUF1.2104 RON
Fotó: Molnár Dénes/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Gyümölcsből is lehet pálinkát főzni

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

A 2018 május 29-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Sorozatban nyeri az aranyérmeket és a nagydíjakat termékeivel a sepsiszentgyörgyi Potio Nobilis pálinkárium. Dezső Tibor társtulajdonost kérdezzük. Majd a május végén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Sikertörténetünkben az erdőszentgyörgyi Jakab Erzsébet nyugalmazott óvónővel ismerkedünk meg, aki korsótökből készít használati- és dísztárgyakat. Ezt követően sorsolunk a hűséges hallgatóink között, majd a marosvásárhelyi piaci árakat ismertetjük. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek

Hüvelykujjnyi rovarok sokaságáról számolnak be azok, akik Gyergyó térségében a ditrói–güdüci zónában, illetve Vasláb és Katorzsa között jártak a napokban. Minden bizonnyal szöcskeinvázióról van szó – állítják a szakemberek. Délről érkezhettek a meleg, száraz éghajlatot kedvelő rovarok. A gazdálkodók abban reménykednek, hogy a nagyszámú populáció nem vándorol át a kaszálókról a termesztett növényekre, mert akkor óriási károk keletkezhetnek. Ferencz Lehel kertészmérnök a rovarokról készült felvételeket látva elmondta, nagy valószínűséggel nyerges szöcskéről (Ephippigera ephippiger) beszélhetünk, olyan fajtáról, amelyet Romániában eddig nem írt le senki. Tudni lehet e fajról, hogy a száraz, meleg klímájú vidékeket kedveli, és főként növényevő, ami azt jelenti, hogy kisebb rovarok fogyasztása is része étrendjének. Megtörténhet, hogy valamilyen kultúrnövénnyel lett behozva erre a vidékre, és a kedvező klimatikus körülmények vezettek elszaporodásához. (Székelyhon/Gazdaélet)

Augusztus végéig láttamoztathatják a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség megyei központjaiban életjáradék-könyvecskéiket a mezőgazdasági területeik eladása vagy bérbeadása nyomán életjáradékra jogosult idős gazdák. A 2017-es esztendőre járó, idén folyósítandó juttatásra az életjáradék-programban részt vett, de időközben elhalálozott személyek hozzátartozói is jogosultak. Ez esetben az életjáradék-könyvecskéhez a halotti bizonyítvány eredeti és fénymásolt változatát, a személyigazolvány másolatát, továbbá a hagyatékozást, örökösödést tanúsító közjegyzői dokumentumot is csatolni kell. Az évente fizetett életjáradék nagyságát a bérbe adott területek után hektáronként 50 euróban, míg az eladott földterületek után hektáronként 100 euróban állapítják meg. (Hargita Népe/Gazdaélet)

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

Az biztos, hogy előbb-utóbb vissza kell fizetniük a gazdáknak az uniós állattenyésztési támogatásként kapott többletpénzeket, de azt senki sem tudja, hogy a visszafizetés mikor és miként történjen. Haschi András, az APIA Hargita megyei vezetője szerint az idő előrehaladta miatt a legjobb és legegyszerűbb megoldás immár az lenne, ha a tavalyra kifizetett többlettámogatást az érintett gazdák idei évi előlegösszegeiből tartanák vissza. (Hargita Népe/Gazdaélet)

Oroszország a világ legnagyobb almaimportőre, mert a helyi fajták gyorsabban megromlanak, mint az Európában vagy Kínában termesztettek. Ráadásul a vásárlók többnyire jobban is szeretik az importált gyümölcs ízét. Amikor az orosz agrár-élelmiszeripari csoport, az AFG 2015-ben úgy döntött, hogy növeli a termelést, 143 ezer almafát hozatott. Hogy honnan, azt pontosan nem lehet tudni csak azt, hogy 3000 kilométerről, de a lényeg az, hogy a Kaukázushoz közeli gyümölcsöstől 8 ezer tonnát várnak, ha termőre fordul. (Hargita Népe/Gazdaélet)

Sepsiszentgyörgyön szervezik az ország első barbecue fesztiválját június 8-a és 10-e között, amelyet összekötnek a több éves múltra visszatekintő AgroFeszt nevű rendezvénnyel, amikor városba költözik a falu. Az újabb gasztronómiai fesztivál célja, hogy Székelyföld turisztikai központjává tegyék Háromszéket, hiszen az ilyen rendezvények idevonzzák az érdeklődőket a környékről, de határon túlról is. A Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője, Könczei Csaba szerint azáltal, hogy városba költöztetik a falut, és a városi gyerekekkel megismertetik a mezőgazdálkodás minden oldalát, hozzájárulnak a város és vidék közti különbségek elsimításához. Ugyanakkor rá szeretnének mutatni a helyi értékekre és termékekre valamint az egészséges táplálkozásra. Számításaik szerint a rendezvény által az agrárium irányába tudják terelni a fiatalok érdeklődését is, hiszen ez az ágazat jelenleg munkaerőhiánnyal küszködik, a gazdák nehezen találnak közép- és felsőfokú, szakirányú végzettséggel rendelkező alkalmazottakat. (Maszol.ro/Gazdaélet)

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro