GAZDAÉLET – Elterjedőben az okos házak
A 2019 április 9-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Elterjedőben vannak nálunk is az okos házak. Páll Tibor csíkszeredai vállalkozóval beszélgetünk. Majd az április közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. A minőségi terméknek mindig van piaca. A firtosváraljai Bálint Istvánnal készült interjúnk. A hétvégén, április 13-án és 14-én tojás írást tanítanak Gyimesfelsőlokon. Ennek kezdeményezőjét Tankó Editet kérdezzük. Ezt követően sorsolunk a hűséges hallgatóink között, de ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat is. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.
Gazdahírek
Kárpótolta a gazdákat a tavaszi időjárás az elmúlt év őszére jellemző erős szárazság miatt, így a földművelők nagyrészt már elvégezték az őszről tavaszra maradt szántási munkákat Hargita megyében. Jól haladnak a gazdák a tavaszi búza és a zab vetésével is, előbbi mintegy negyven, utóbbi ötven százalékban már el van vetve, továbbá a zabhoz hasonlóan ugyancsak takarmánynövényként felhasznált bükköny elvetésével is jól állnak a gazdák. Kedvezők a körülmények, nem túl nedves a föld, a földművelők megkezdték a műtrágyaszórást, a talaj előkészítését, sőt egyes helyeken már a megye fő terményének számító burgonya elültetésébe is belefogtak a gazdák. Eddig mintegy 280 hektáron van földben a burgonya. (Székelyhon/Gazdaélet)
Sokak számára meglepetést okozott az uniós mezőgazdasági pályázatok legutóbbi elbírálása, ugyanis kiderült, hogy egyetlen egyéni agrárvállalkozó sem nyert, csak szövetkezetek. A gyors váltást az indokolta, hogy az uniós tagállamok közül Romániában a gazdák csupán kevesebb mint egy százaléka szövetkezik, szemben a holland gazdák száz százalékával, miközben az uniós átlag 34 százalék. A mezőgazdasági minisztérium februártól új országos szövetkezési programot indított útjára. Szövetkezésre vennék rá a gazdákat, mert mai formájában versenyképtelen a romániai mezőgazdaság – mondják a szakemberek. (Krónika/Gazdaélet)
Három- és hatezer lej bírságot kockáztatnak azok a magánszemélyek, akik meggyújtják a szántóföldeken elszáradt növényzetet, a jogi személyiséggel rendelkezőket ugyanakkor 25 és 50 ezer lej közötti bírsággal is sújthatják. A hatályos jogszabályok mellett azonban nem bizonyul járható útnak a tarlótüzet okozók megbírságolása, a bíróságon ugyanis szinte lehetetlen rájuk bizonyítani a kihágást. Egyedül a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) tud kellemetlenkedni a szántóföldjüket tűzzel tisztítóknak. Jellemzően azokon a mezőgazdasági területeken gyújtanak leginkább tüzet az emberek, amelyekre nem igényeltek támogatást. A támogatás esetleges elvesztése kellő mértékben elrettentő erővel bír. (Hargita Népe/Gazdaélet)
Húsvéthoz közeledve, ismét kérhetik az ideiglenes bárányvágópontok nyitásának engedélyezését a szakhatóságtól a juh- és bárányhús értékesítésében érdekelt gazdák. Hargita megyéből tavaly, a feltételeket teljesítve a Kászonok mellett Felsősófalváról és Csíkszentmiklósról jelezték vágópontnyitási szándékaikat a gazdák. (Hargita Népe/Gazdaélet)
Április 12-e és 14-e között tartják a III. dísznövény kertészeti kiállítást és vásárt a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Marosvásárhelyi Kar koronkai kampuszának arborétumában. A rendezvény fő célja népszerűsíteni a mindennapi életünk minőségét meghatározó kertkultúrát, lehetőséget teremteni az érdeklődőknek, hogy közvetlenül találkozhassanak a dísznövénytermesztőkkel és a kertész szakma más képviselőivel, valamint az érdeklődők minőségi kínálatból választhassanak a tavaszi kertészkedéshez. (Közlemény/Gazdaélet)
Ötödik alkalomhoz érkezett a Sapientia EMTE Kertészmérnöki Tanszékének munkaközössége által elindított Erdélyi Kertész és Tájépítész Konferencia. A rendezvényre április 12 és 13 között, a Sapientia EMTE marosvásárhelyi kampuszában kerül sor. Szó lesz többek között a zöldségtermesztésről, a borról, a rovarölő szerek hatékonyságáról, de a mezőgazdasági táblák célszerű elhelyezkedéséről is. (Gazdaélet)
Április 13-án, szombaton Székelyudvarhelyen a Küküllő Szállodában szervez szakmai napot a Mangalica Tenyésztők Egyesülete és a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete. A rendezvény keretében magyarországi és térségi szakemberek vitatják meg az ágazat jelenlegi helyzetét és jövőbeli lehetőségeit. A rendezvénnyel kapcsolatban a 0756-726-298-as telefonszámon vagy a sinka.arnold@szekelygazda.ro e-mail címen lehet érdeklődni. (Gazdaélet)
Vasárnap, április 14-én délelőtt 10 órától immár negyedik alkalommal szervezik meg a tojásíró versenyt kiállítással együtt a gyimesi Xilopal üzlet ez alkalomra berendezett szakműhelyében. A verseny és kiállítás célja a hagyományőrzés, illetve a népi tudás fiataloknak történő átadása. Az érdeklődők további részletekért hívják a 0769-066-815-ös telefonszámot vagy keressék fel a Degustarium facebook oldalát. (Közlemény/Gazdaélet)
Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!
540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro