
GAZDAÉLET – Csak magunkra számíthatunk
A 2020 szeptember 22-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Nem mindig a külföld jelenti a megoldást, itthon is boldogulhatunk. A kibédi Zakariás Botond Csaba fokhagyma-termesztővel beszélgetünk. A csíkdelnei Pál László fiatal gazdálkodó is úgy látja, hogy jobb ha a magunk gazdaságát gyarapítjuk. Majd a szeptember közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. A felsősófalvi Fecső József Attila mangalicákat tenyészt. Vele készült interjúnk. A gyimesbükki Antal Zoltán feladott a gazdálkodással, mert a vállalkozás teljes embert követel. Nála jártunk mikrofonunkkal.
Gazdahírek
Legkevesebb 700, legtöbb 5.000 eurós Covid-19 támogatásban részesíti a mezőgazdasági minisztérium azokat a burgonyatermelőket, valamint zöldség- és gyümölcstermesztőket, akik 30 árnál nagyobb parcellán fejtik ki tevékenységüket. Az egyszeri és rendkívüli, Covid-19-támogatást a fóliasátorban vagy üvegházban termelő zöldség- és gyümölcstermesztők legkevesebb 10 áras területeikre kapják. A válság-támogatás – a művelt területek nagyságának függvényében – lépcsőzetesen emelkedik. A plafonként megszabott 5.000 eurós támogatásra a pityókát 10 hektár fölött termesztő gazdálkodók jogosultak. A támogatást igénylő gazdákkal szemben általános elvárás, hogy szerepeljenek a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség ügyfeleinek táborában, illetve, hogy az egységes támogatási kérelmeiket az idénre is benyújtották. (Székely Gazda/Gazdaélet)
Két évet betöltött üszők és tehenek létszámához kötött egyszeri, uniós COVID-19 járványtámogatást kínál a hazai szarvasmarha-tartóknak a mezőgazdasági minisztérium. Az 5 és 90 közötti állománnyal rendelkező gazdák 1.000 és 7.000 euró közötti differenciált támogatásban részesülnek, míg a 91 főnél nagyobb tehénállománnyal bíró gazdaságok jószágonként 100 eurós támogatást igényelhetnek. Állományszám-függő differenciált támogatás jár a juh-és kecsketartóknak is: a támogatás esetükben 500 és 2.500 euró között mozog. (Székely Gazda/Gazdaélet)
A Hargita megyében bejegyzett háromszáz méhészetnek kevesebb mint harmada igényelte a tavaszi veszteségeik csökkentésére felkínált családonkénti 25 lejes „de minimis” támogatást. A kérelmét benyújtó 96 méhész 19.352 méhcsalád után 484 ezer lej támogatásra számíthat. A mezőgazdasági minisztérium költségvetéséből elkülönített támogatást a megyei szakigazgatóságok közvetítésével várhatóan még az ősz folyamán folyósítják. (Székely Gazda/Gazdaélet)
Ismét változott a mezőgazdasági külterületek adásvételét szabályozó törvény. Az elővásárlási joggal rendelkezők körébe a 40-dik életévüket be nem töltött fiatalok, továbbá a mezőgazdasági szakképesítéssel rendelkezők is bekerültek, míg a külföldiek földvásárlási jogát legalább egyéves, előzetes letelepedéshez kötik. Az új szabályokat október 13-tól alkalmazzák. (Székely Gazda/Gazdaélet)
Az agrártárca 2020-ban megjelent 200-as rendelete értelmében olyan vegyszerek alkalmazását engedélyezték, amelyek egyrészt a kis területeken termesztett növénykultúrák esetében alkalmazhatók – mint például a szeder, áfonya, ánizs, kömény, zöldségek, gyümölcsök –, másrészt a nagy kultúrákban – búza, kukorica, burgonya, ipari növények – ritkán, rendkívüli esetekben felbukkanó betegségek és kártevők elleni védekezésre használhatók. A szóban forgó növényvédő szerek használata esetleges, de az általuk elért védekezés a farmerek számára gazdasági előnnyel jár. (Háromszék/Gazdaélet)
Jó lett az idei krumplitermés Háromszéken, ám olcsó a burgonya. Jelenleg a krumpli termelői ára 45-50 bani kilogrammonként, ami éppen fedezi a termelési költségeket, és minimális jövedelmet szavatol a gazdáknak. Kovászna megyében átlag 22-23 tonna krumpli termett egy hektáron. A gazdák egy része ennél sokkal jobb termést ért el, 27-28 tonnát is kiszedtek egy hektárról, ám volt aki ennél sokkal kevesebbet, mindössze 18 tonnát. Az alacsony felvásárlási ár arra késztette a termelők egy részét, hogy lassítsák a betakarítás ütemét, abban bíznak, hogy az ár emelkedni fog. Tavaly szeptemberben 1 lej 20 baniért tudták eladni a krumpli kilogrammját, húsz banival drágábban mint egy évvel korábban. (Székelyhon/Gazdaélet)
Nyugat-Európában jellemzően nem történt változás a burgonyapiacon, egyelőre még a kereslet is visszafogott – tájékoztatja a gazdákat a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). A belga újburgonya mázsánkénti ára 2,50-3,00 euró. Hollandiában az árak továbbra is stabilak: 2,5 és 3 euró körül alakulnak, 100 kilónként. Németországban a korai és középkorai krumpli ára átlagosan 2 eurót csökkent. A kemény húsú, „A” főzési típusú mázsájáért 12,25 eurót, a puha, lisztes húsú „B” típusú mázsájáért 11 eurót fizettek. Nagy-Britanniában a gyengébb minőségű tételek ára mázsánkénti 4,5 és 5,5 euró között van, de a kiváló alapanyagnak számító fajták esetében akár a 7,7 – 8,8 eurót is kifizetik. Az Agria fajta még kiemelkedőbb: akár 15,5 eurót sem sajnálnak a kiváló minőségű alapanyag 100 kilójáért. (Székely Gazda/Gazdaélet)
Szeptemberben előbb Székelyudvarhelyen, majd Gyergyószentmiklóson is elindítja agrár-környezetgazdálkodási felkészítőit a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság. A néhány napos felkészítőkre azokat a gazdálkodókat várják, akik a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségtől (APIA) ökogazdálkodói (M10) és agrár-környezetgazdálkodási (M11) támogatási csomagokat igényeltek. A felkészítőket Székelyudvarhelyen ezen a héten tartják a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság Rákóczi Ferenc út 84. szám alatti kirendeltségénél, Gyergyószentmiklóson pedig szeptember 28. és október 3. között a Stadion utcai irodánál. A csíki gazdálkodóknak szóló felkészítőket Csíkszeredában október 5. és 9. között, a megyeháza épületében szervezik. A részvételi díj 150 lej. (Székely Gazda/Gazdaélet)
Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!
540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro