GAZDAÉLET – A túlzott gondoskodás megöli az orchideákat
A 2017 június 27-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, A Gyimesekben is egyre nehezebb a gazdálkodás, de vannak, akik nem adják fel. Tankó Péter gyimesfelsőloki gazdálkodónál jártunk. A csíkszentgyörgyi Péter Zoltán harangozóként gazdálkodik. Bár az idejét a harangozáshoz kell igazítsa, nem szeretne változtatni. Ezt követően a június végén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. Majd a gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Sikertörténetünkben Vajna András székelyudvarhelyi dísznövénytermesztőt és vállalkozását ismerhetik meg. Legtöbbször a túlzott gondoskodással öljük meg az orchideákat. Kovács Mariann szigetszentmiklósi orchidea forgalmazó válaszol kérdéseinkre. Háromnegyed egy után nyereményjátékunk sorsolását ejtjük meg, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.
Gazdahírek:
Támogatásban részesülnek azok a tejtermelő gazdák, akik legkevesebb három, legtöbb kilenc szarvasmarhával szerepelnek az országos gazdasági jegyzékben, ugyanakkor igazolniuk kell, hogy 2015 április 1-e és 2016 március 31-e között legkevesebb négy tonna tejet adtak el. A támogatás feltétele az is, hogy szerepelniük kell az állategészségügyi jegyzékben és rendelkeznek egy tejfeldolgozó egységgel kötött szerződéssel, ami bizonyítja, hogy a megtermelt tejet értékesítik. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium erre a támogatásra országos szinten közel 24 millió 285 ezer lejt különített el. A támogatást 2017. szeptember 30-ig utalják át a gazdáknak. (Gazdaélet)
Plusztámogatást kapnak a törzskönyvezett, termelésellenőrzés alatt álló állataikra a hazai juh- és szarvasmarha-tenyésztők. Az uniós kiegészítő támogatási jogcímek előre tervezett összegeihez képest a juhaik után 5 euróval, a bivalyaikra 25 euróval, a fejőstehenekre 37 euróval, míg a húsmarháik után 71 euróval nagyobb támogatás üti a minőségi állománnyal rendelkező gazdák markát. A 2016-os esztendőre járó támogatási tételek folyosítását a napokban már el is kezdte a Kifizetési és Intervenciós Ügynökség. (Hargita Népe/Gazdaélet)
A hazai kiskereskedelem 10 százalékkal bővül ebben az évben, ez jóval az európai átlag fölött van, az ugyanis 1,5 százalék. A magyarországi kiskereskedelem 6 százalékkal nő, Horvátországban 4 – 4,5 százalékos növekedésre számítanak a szektorban. Lengyelország is az európai átlag fölött teljesít, 5 százalékos eredménnyel. A hazai számok azonban csak az érem egyik oldalát mutatják. A tíz százalékos növekedés ellenére a vásárlóerőnk gyenge, Ukrajnához, Bulgáriához, Szerbiához, Bosznia-Hercegovinához, Macedóniához, Albániához és részben Törökországhoz hasonló. Az országos szint fölött teljesít a főváros, valamint Kolozs, Temes, Arad, Fehér, Szeben, Brassó, Prahova és Arges megyék. (maszol.ro/Gazdaélet)
A hazai méhészeti ágazat idei és következő két esztendei támogatásáról szóló csomagról hónapok óta semmilyen tájékoztatást nem kapnak a szakegyesületek, miközben július végére már a 2017-es támogatásokhoz szükséges elszámolásaikat kellene benyújtaniuk a méhészeknek. Az a méhész, aki a programon keresztül az idén vásárolt méhcsaládok, anyák, kaptárok után visszaigényelhető támogatásra számít, nem tudja mitévő legyen. A Méhészeti Program elfogadásának halogatása, nem más, mint az ágazat pofoncsapása – véli Lázár Tibor a Hargita Megyei Méhészegyesület elnöke. (Hargita Népe/Gazdaélet)
Románia a hatodik legnagyobb búzatermesztő az Európai Unióban, idén rekordnagyságú, 7,5 millió tonnásra becsült terméssel, ám ennek ellenére, a sütőipari termékek importja az elmúlt öt évben értékében megduplázódott. Az Uniós statisztikai hivatal, az Eurostat adatai szerint 2016-ban az ágazat külkereskedelmi mérleghiánya 150 millió euró volt. A szakemberek szerint a behozatal és a kivitel értéke közti majd 700 millió lejes különbségért elsősorban a multinacionális áruházláncok által nagy tételben importált fagyasztott termékek felelősek, melyeket helyben sütnek meg és friss áruként hoznak forgalomba. (maszol.ro/Gazdaélet)
Tavaly mintegy 10 milliárd lej értékben vásároltunk sütőipari termékeket. Az ágazatban körülbelül 6000 cég működik, a piacvezető, melynek termékei ott vannak az erdélyi boltokban is, a Vel Pitar, 350 millió lej körüli éves árbevétellel. A sütőipar a hazai gazdaság azon kevés területe közé tartozik, ahol a belföldi tulajdonban levő vállalkozások vannak túlsúlyban. A fogyasztás felpörgése következtében idehaza egyre nagyobb a kereslet a külföldön gyártott élelmiszerekre. Négy év leforgása alatt az élelmiszerimport értéke 1 milliárd euróval nőtt. Az Országos Statisztikai Hivatal adatai szerint Románia tavaly 6,51 milliárd euróért importált mezőgazdasági és élelmiszeripari termékeket, a kivitel értéke pedig 557,4 millió euróval kevesebb volt. (maszol.ro/Gazdaélet)
Elkészült a szépvízi káposztáskertek öntözésére 20 hektáron kiépített vezetékrendszer. A Nád-dűlői kisparcellák ingyenes locsolására a gazdák 340 csaptelepet vehetnek igénybe. A beruházáshoz szükséges 190 ezer lejt részben a Szépvízért Egyesület által elnyert pályázati támogatásból, részben a szépvízi, csíkszentmiklósi és borzsovai közbirtokosságok 10-10 ezer lejes adományából, részben pedig a káposztatermelő lakosok árankénti 30 lejes hozzájárulásából teremtették elő. (Hargita Népe/Gazdaélet)
Játékunk kérdése:
Mióta foglalkozik dísznövénytermesztéssel a székelyudvarhelyi Vajna András?
Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2017 július 22-ig:
540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro