• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9759 RON
  • USD4.7742 RON
  • GBP5.9774 RON
  • HUF1.2104 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – A szakmai tudásra szükség van

A 2019 november 19-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Pénteken, november 15-én XV. alkalommal szerveztek agrártudományi konferenciát a Magyar Tudomány napja Erdélyben rendezvény keretében. Ezúttal a helyszín Sepsiszentgyörgyön volt. A Gazdaélet is jelen volt az előadásokon. A vártnál alacsonyabb a cukorrépa termés Kovászna megyében. Könczei Csaba, a Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője nyilatkozik mikrofonunk előtt. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. A csíkmadarasi kertészet olyan területeken is próbálkozik, amiről mások csak álmodoznak. János Ferdinánd kertészmérnök válaszol kérdéseinkre. Az ünnepek előtt keresettebb a mézeskalács. A székelyudvarhelyi Gálfi Gyöngyikével beszélgetünk. A korondi fazekasok a kerti edényekből tartják fenn vállalkozásukat. Ilyés Sándor fazekasnál jártunk. Ezt követően sorsolunk a hűséges hallgatóink között, de ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat is. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek

Mintegy huszonegyezer gazda esetében jóváhagyták már az idei területalapú, illetve agrár-környezetgazdálkodási támogatások előlegeinek a kifizetését Hargita megyében. Ötezer igénylőnek a támogatáselőlege még nincs előütemezve. Egy részük ellenőrzés alatt áll, elképzelhető, hogy esetükben a pénzátutalás megkésik. Az előlegeket november végéig kell átutalják a gazdák számláira. Alaptámogatásként idén hektáronként 102,6 eurós juttatásra jogosultak az igénylők. Hargita megyében idén mintegy 26 ezer gazda igényelte a területalapú támogatást, országszerte pedig összesen közel 850 ezer. (Székelyhon/Gazdaélet)

Székelyföld legjobb pálinkáit díjazták péntek este a sepsiszentgyörgyi Fidelitas Szálló konferenciatermében megtartott gálán. “A székely pálinkakultúrában az elmúlt egy évtizedben fordulat történt, ezt bizonyítja a 93 személytől benevezett több mint 200 pálinka. A lehangoló, ízesített, égetett szeszektől eljutottunk a táji pálinkák föléledéséhez, az újra sokszínű és sokízű pálinkakultúrához” – mondta Tamás Sándor, a Kovászna megyei önkormányzat elnöke. A szakmai zsűri húszpontos rendszerben, vakbírálat alapján értékelte a Kovászna, Hargita és Maros megyéből benevezett szilva-, barack-, málna-, áfonya-, alma-, birsalma-, bodza-, cseresznye-, feketeribizli-, fenyő-, körte-, madárberkenye-, meggy-, szeder-, szőlő-, törköly- és sütőtökpálinkát. Dezső Tibor, a rendezvény szakmai partnere, pálinkabíráló és -készítő kifejtette, meglepetés volt, hogy ilyen sok magánszemély készít minőségi pálinkát, amelyek bármelyik világversenyen megállnák a helyüket. Székelyföld legjobb szilvapálinkája az uzoni Kovács Ferenc biogyümölcsből készült pálinkája lett. A csíkdelnei János A. Előd és Vass Csongor málnapálinkáját választották Székelyföld legjobb pálinkájává. A zsűri ugyanakkor minden olyan székről hirdetett győztest, ahonnan legkevesebb húsz minta érkezett. A Székelyföldi Pálinkamustrán 28 bronz, 42 ezüst és 39 arany fokozatú pálinkát díjaztak. Minden résztvevő bírói értékelőlapot kapott a párlat erősségeiről és gyengeségeiről. A versenyt jövőben is megszervezik, akkor a kereskedelmi főzdéket is megszólítják. (Székelyhon/Gazdaélet)

Átlépte Kovászna megye határát a tizenhetedik alkalommal megszervezett háromszéki kolbászparádé. A szombaton lezajlott Székelyföldi Kolbászfesztiválra hetvenhárom csapat nevezett be. A helyiek és a turisták számára szervezett, a székely kultúrához, gasztronómiához kapcsolódó programok a szórakozás mellett a közösségépítést is szolgálják – mondta el Grüman Róbert, a társszervező Kovászna Megye Tanácsának alelnöke. A zsűri a bírálás során értékelte a szervezettséget, a tagok öltözetét, az alapanyagok előkészítését, az asztali dekorációt, a higiéniát, a kóstolásnál pedig az étel ízét és tálalását figyelte. A versenyen győzött az észszerűség, a kiegyensúlyozott ízű kolbász – jelentette be dr. Sikó-Barabási Sándor, a Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője a Maros megyei önkormányzat csapatának fődíjas kolbászát. A Szabó Árpád vezette nyertes csapat hagyományos recept alapján készített kolbászt, nyereményük részvételi lehetőség a jövő évi Csabai Kolbászfesztiválon. Különdíjban a Víz-ügyesek csapata részesült. (Székelyhon/Gazdaélet)

Átlagosan 200 ezer lej vissza nem térítendő támogatáshoz jutnak a Start-Up Nation gazdaságfellendítő projekt 2017–2020-as programja révén a nyertes pályázók. Közülük már többen a pénzt is megkapták, mások a költségvetés-kiegészítés után számíthatnak erre. A program keretében Hargita, Maros és Fehér megyékben 13 350 pályázatot bíráltak el és több mint 600 szerződést kötöttek. A sikeres pályázóknak egy évük van vállalkozási tervük megvalósítására ahhoz, hogy hozzájuthassanak az elnyert összeghez. A három megyében eddig 45 sikeres pályázó iktatta kérvényét az összeg kifizetésére, közülük 16-nak fizetett is a hivatal, a többinek akkor fizet, amikor a kormány jóváhagyja a költségvetés-kiegészítést. (Székelyhon/Gazdaélet)

Vászonszatyrot osztogattak a hétvégén a napi piacon a marosvásárhelyi Rotary Téka Klub tagjai és önkéntesei, illetve fonott kosárral mentek a vásárba, hogy bemutassák, így is lehet vásárolni, nincs szükség műanyagzacskókra. A marosvásárhelyi klub civil szervezetekkel és médiapartnerekkel szövetkezve hosszú távú programot tervez. Elsőként a vásárlókat szólította meg a hétvégi akciójával, jövőre pedig iskolásoknak, egyetemistáknak szóló, többlépcsős projektet tervez a fenntartható fejlődés és környezettudatos életvitel témában. (Székelyhon/Gazdaélet)

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro