GAZDAÉLET – A fagyi mindig menő
A 2021 május 11-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Romániában is elkezdődött a mezőgazdasági összeírás. Romfeld Zsolttal, a Hargita megyei Mezőgazdasági Igazgatóság ügyvezető igazgatójával beszélgetünk. A Gyimes völgyében is kezd kiöregedni a gazdatársadalom. Ambrus Róbert Imrénél jártunk a Gazdaélet mikrofonjával. Majd a május közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. A csíkszentdomokosi malom az utóbbi években sok fejlesztésen ment keresztül. A részletekről Izsák Elemér tulajdonost hallhatják. A sóváradi Bíró Kinga kézműves fagylat készítésében látta a jövőt, és úgy tünik bejöttek a számításai. Az illatos üröm nem hiányozhat kertjeinkből. Most akár ingyen is szert tehetnek rá. Dán József jeddi nyugalmazott állatorvos válaszol kérdéseinkre.
Gazdahírek
A tejhasznú szarvasmarha-tenyésztőknek jóváhagyott, úgynevezett Covid-19 támogatásokat május 15-e után kezdik el kifizetni. Az egy szarvasmarhára juttatott támogatás 142 lej 8 bani lesz. Az egyedenkénti támogatást az ország 1,28 millió fős állományára járó 182,70 millió lejes támogatási keret alapján számolták ki. Az értékesített tej tonnája után további 232,3 lejes támogatást várhatnak a gazdák. (Háromszék/Gazdaélet)
Idén is támogatják a fokhagymatermesztőket. A pályázatokat a mezőgazdasági igazgatóságokhoz kell benyújtani. 2021-ben hektáronként 3000 euró segítséget nyújtanak a termesztőknek. A nemzeti átmeneti támogatás keretösszege 2021-ben több mint hárommillió euró, azaz tizenötmillió lej. A fokhagymát június 15. és november 22-e között kell értékesíteni, az ezt igazoló okiratokat pedig november 29-ig kell benyújtani az igazgatóságokhoz, majd ezt követően utalják át a pénzt a gazdáknak. Mint ismeretes, azok a mezőgazdászok pályázhatnak e támogatásra, akik legkevesebb 3000 négyzetméter felületen, 10 négyzetméterenként legalább 3 kg fokhagymát termesztenek, és ezt hivatalosan piacon vagy valamelyik mezőgazdasági termékforgalmazón keresztül igazoltan értékesítik. (Népújság/Gazdaélet)
Tizenegy, Erdélyben előállított élelmiszer és ital rendelkezik eddig az Európai Unió által elismert eredetmegjelöléssel, illetve földrajzi jelzéssel. Újabb romániai élelmiszeripari termék kapott oltalom alatt álló földrajzi jelzést. Az Európai Bizottság döntése értelmében Cașcavalul de Săveni néven bekerült az EU földrajzi árujelző nyilvántartásába a Botoșani megyében előállított, 60 napon át érlelt, enyhén kesernyés, dióaromájú sajtféleség. Ezzel nyolcra nőtt az uniós földrajzi árujelző rendszerekkel védett romániai élelmiszerek száma. Ezek között négy erdélyi van: a szebeni szalámi, a szebeni juhtúró (telemea), a libánfalvi juhtúró és a barcasági füstölt pettyes busa. (Maszol.ro/Gazdaélet)
Nemrégiben a vajdasági Zentán tartott búzaszentelési ünnepséggel megkezdődött a Magyarok kenyere – 15 millió búzaszem program idei rendezvénysorozata. A nyitóeseményt minden évben más-más határon túli térségben szervezik meg. A Magyarok kenyere program augusztus 20-hoz, az új kenyér ünnepéhez kapcsolódik, kifejezi a magyar nemzet összetartozását, és jelentős karitatív szerepet is kapott. A program keretében Magyarország összes megyéjéből, valamint a Kárpát-medence magyarlakta területeiről összegyűjtik a felajánlott búzát, majd az ünnepélyes összeöntés és őrlés után készítik el az augusztus 20-i ünnepi kenyeret. Ez a program az élet tiszteletén át köti össze az embereket, és a lélekben egyesült magyarság képes túlélni minden nehézséget. (Népújság/Gazdaélet)
Jelentősen eltér településenként az alapélelmiszerek ára Romániában – számolt be az economica.net. A gazdasági portál a burgonyából, sárgarépából, hagymából, fokhagymából, tejből, túróból és tojásból álló fogyasztói kosár árát hasonlította össze városonként az Országos Statisztikai Hivatal adatai alapján. Elemzésük szerint ezekért a termékekért Bukarestben átlagosan 53 lejt, Zilahon 78,4 lejt, Kolozsváron 68 lejt, míg Temesváron 63 lejt kell fizetni. A magyarázat az, hogy egy kilogramm krumpli ára településtől függően 1,13 és 2,75 lej között váltakozik Romániában. Egy kilogramm hagyma pedig mindössze 2 lejben kerül Tulceán vagy Botoşani-ban, míg Déván, Csíkszeredában vagy Nagyváradon akár 5 lejt is kell fizetni érte. Hasonlóképpen egy tojás ára 90 bani Aradon vagy Călăraşi-ban, míg Bákóban vagy Botoşani-ban 1,5 lejért árulják. (Maszol.ro)
Gazdasszony képzést szervez a csíkmadarasi Garden Proiect kertészet. A résztvevők növénykarbantartás, növényvédelem, növénytársítás, tápanyag-utánpótlás, talaj előkészítés, vetőmagok, palánta készítés témakörben gazdagíthatják tudásukat. Oktató: Ferencz Lehel gyergyóújfalusi kertészmérnök lesz. A képzést május 13-án és 14-én d.u 5 és este 8 óra között, május 15-én reggel 9 és d.u 4 óra között tartják. A helyek száma korlátozott. További részletekért hívják a 0371-107-430-as telefonszámot vagy keressék fel a Garden Proiect Facebook oldalát. (Közlemény/Gazdaélet)
Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!
540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro