Életünk stációi Hajdú Szabolcs trilógiájában
Párkapcsolatok szövevényes útvesztőibe enged betekintést Hajdú Szabolcs: Kálmán nap című filmje, amelyet Marosvásárhelyen is láthatott a közönség az AlterNative Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon.
A produkció egy trilógia középső része, az Ernelláék Farkaséknál című film folytatása, a Kálmán nap után pedig az Egy százalék indián következik, amelynek Magyarországon nemrég volt a bemutatója. A trilógia mindegyik része színházi/lakásszínházi produkcióként is működik, Magyarországon rendszeresen játsszák.
A szereposztás ugyanaz, legalábbis kezdetben ugyanazokkal a színészekkel indult. Hogy a Kálmán nap című filmben és az Egy százalék indiánban már nem Hajdú Szabolcs felesége és alkotótársa, Török-Illyés Orsolya jelenik meg, az már, válásuk miatt, az élet számlájára írható.
Hajdú Szabolcs, 2015-ben, az Ernelláék Farkaséknál bemutatója kapcsán úgy nyilatkozott: Megpróbálunk magunkról beszélni. A vágyainkról, a kételyeinkről, a szorongásainkról. A hétköznapjainkról, a családról, a gyerekekről, a szüleinkről. Talán ha magunkról beszélünk, sok mindenki másról is beszélünk. Nem vagyunk különlegesek. A problémáink hasonlóak. A dolgok itt vannak körülöttünk csak meg kell ragadni őket, és elmesélni valahogy.
Ezeknek a dolgoknak az elmesélése zajlik három színházi előadás és film keretében. Látszólag nem nagy dolgok, csupán apróságok, amelyek viszont összeállnak és családok, barátságok, kapcsolatok történetének elemzését, válságait, buktatóit, helyrerázódásait, továbbalakulását tárják elénk mélységes őszinteséggel.
Nincsenek hatalmas, izgalmas és mozgalmas cselekmények ezekben a forgatókönyvekben, csupán maga az élet, olykor banális párbeszédek szintjére redukálva, amelyek viszont mindig felszínre hozzák a kapcsolatok groteszkségét, az emberi gyarlóságokat, önzéseket, vágyakat, küzdelmeket.
Hajdú Szabolccsal beszélgetünk a Kálmán nap ürügyén a trilógiáról.
Szerkesztő: Szuszámi Zsuzsa