Egyénre szabott boldogtalanságok
Elise Wilk: Eltűntek című drámája a Yorick Stúdióban
A művészet, már a barlangrajzok idejében is, majd a többezer év alatt, mindig is a valóságra reflektált valamilyen módon. Ezt teszi napjainkban a film és ezt teszi a színház is. Minden művészet a kor követelményeihez, elvárásaihoz igazodik és persze alakítja is azokat. A történelem eseményeihez úgy kell viszonyulnunk, a felidézésnek olyan módját kell létrehoznunk, hogy az élő és éltető (is) legyen.
Elise Wilk: Eltűntek című drámája az erdélyi szászok tragédiáját mutatja be. De rajtuk keresztül, a svábok emigrációját, és mindazokét, akik elhagyják vagy elhagyni kényszerülnek otthonukat ebben a keleteurópai térségben. A produkció a Kultúraközi párbeszéd a kortárs dráma tükrében címet viselő projekt keretében jött létre Marosvásárhelyen, a Yorick Stúdió kezdeményezésében. A projekt következő produkciója egy olyan dráma lesz hamarosan, amely szintén az elvándorlást helyezi a középpontba, a Berlinben élő Kincses Réka révén.
Elise Wilk: Eltűntek című írását Sebestyén Aba vitte színre a Yorick Stúdióban, a hagyományhoz híven zömében fiatal művészekkel. Meghívott vendégként a Párizsban élő Szilágyi Enikő is szerepelt a produkcióban, aki három évtized után tért vissza Marosvásárhelyre. Több mint fél évszázad elevenedik meg a színpadon, elsősorban a szöveg, a párbeszédek révén. Minimális játékkal, színpadképpel, de annál kifejezőbb látvánnyal, szöveggel és zenével, illetve mindezek együttes hatásával.
A következő összeállításban Szilágyi Enikő színművésszel, a szerzővel, Elise Wilk-el, illetve Sebestyén Aba rendezővel beszélgetünk.
Szerkesztő: Szuszámi Zsuzsa