Egy kiállítás és egy élet képei
Tárlatvezetés Márton Árpáddal 80+1 kiállításán
Márton Árpád nyolcvanadik születésnapi tárlata Csíkszeredában, a járvány miatt, egy évet késett. Az igazi különlegességnek számító kiállítás képeinek egy része, most már visszakerült Márton Árpád műtermébe, oda, ahol sok-sok évig rejtőzködtek. Egy részüket azonban a művész a Csíki Székely Múzeumnak adományozta. Olyan munkák voltak ezek, amelyeknek 80 százalékát a művészen kívül még senki nem látta. Rajzok, grafikák, illusztrációk, akvarellek, pasztellek, nyomatok, és tempera. Nem a kiforrott művész köszönt vissza a falakról, hanem egy olyan összetett és útját kereső egyéniség, akiből az évtizedek alatt Márton Árpád lett. Ez a tárlat nyújtott alkalmat arra is, hogy olyan képek is a falakra kerüljenek, amelyeket a régi rendszer, fél évszázaddal ezelőtt, nem engedett volna meg.
A tárlat inkább tematikailag és technikailag vezetett végig bennünket az elmúlt évtizedeken, mintsem kronológiai sorrendben. A régi munkák mellett azonban a jól ismert pasztellek is láthatók voltak, az életműben elfoglalt szerepük okán, vagy csak azért, mert motívumrendszerük korábbi csírái is megjelentek fiatalkori képeken.
A következő beszélgetés a teljesség igénye nélkül készült a kiállítás helyszínén, teremről teremre sétálva és elidőzve a képek előtt, olykor régebbi történeteket felidézve a mappák mélyéről előkerült hihetetlenül izgalmas képek kapcsán Márton Árpáddal.
Szerkesztő: Szuszámi Zsuzsa