Cseke Attila: A magyar közösséget érintő ügyek feladása számunkra nem opció
Gőzerővel zajlanak a kormányalakítási tárgyalások, a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ, valamint a nem magyar nemzeti kisebbségek képviselői megállapodtak az Európa-párti koalícióban, azonban e körül még számos kérdőjel van.
Az új kormányban: a Szociádelmokrata Párt hét, a Nemzeti Liberális Párt négy, a Mentsétek meg Romániát Szövetség három, az RMDSZ pedig két minisztériumot kap. Az azonban még nem dőlt el, hogy melyik párt melyik minisztériumot kapja, és a leendő miniszterek nevéről is folynak még viták.
A létrejött koalíció csak akkor marad meg, ha lesz közös elnökjelölt, aki politikailag függetlennek kell lennie, és nem a pártelnökök egyike – hangsúlyozta a központi sajtó politikai forrásokra hivatkozva. Az RMDSZ is támogatja a közös államfőjelölt indítását. Kelemen Hunor szövetségi elnök az SZKT-n azt mondta, a leendő kormánynak az év végéig meg kell határoznia a tavaszi választások menetrendjét. Véleménye szerint a 2025-ös állami költségvetés elfogadása, amely a kiadások és a bürokrácia csökkentésén alapul, szintén prioritást kell, hogy élvezzen. Eközben a gazdasági szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a jövő évi költségvetési számítások veszélyeztethetik a koalícióra készülő pártok közös államfőjelöltjének stratégiáját. Szerintük az új koalíció ugyanis a Cotroceni-palotában egy Európa-párti államfő beiktatásának üllője és a költségvetési hiánycél csökkentésének szükségességének kalapácsa közé szorulhat. Az elemzők kiemelik, hogy a kormánypártok által a tárgyalóasztalra dobott részszámok megijesztik a tárgyalópartnereket.
A 2025-re kitűzött, a GDP 7%-át kitevő költségvetési hiánycélt az év elején meghatározott nyugdíj- és béremelések hatása fenyegeti. Ezek kifizetéséhez jövőre további 43 milliárd lejre lenne szükség. A legfrissebb becslések szerint a kormány csak 18 milliárd lej pluszra számíthat, amely várhatóan az adóbehajtás hatékonyságának a javulásából származik. A fennmaradó 25 milliárdra nem sok és nem szerencsés alternatíva van: vagy a költségvetési kiadások teljes reformja, vagy az adók emelése.
A kormányprogram összeállításakor a koalíciós pártok lehető legtöbb kérésének eleget kell tenni, de mindenkinek kell engednie is – jelentette ki a Naprakész című műsorunkban Cseke Attila. Az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője, aki részt vesz a koalíciós tárgyalásokon, hangsúlyozta azonban, hogy a magyar közösséget érintő ügyek feladása az RMDSZ számára nem opció. Arra kérdésre, hogy az államfő kit kell megbízzon kormányalakítással, Cseke Attila azt válaszolta: az új kormány megalakításakor figyelembe kell venni a polgárok által adott irányt, és a Szociáldemokrata Pártnak kell megkapnia a miniszterelnöki posztot, mint a legtöbb képviselővel rendelkező pártnak. Az RMDSZ-es szenátor ugyanakkor arról is beszélt, az lenne a méltányos, ha december 21-én Klaus Iohannis államfő lemondana manádtumáról – annak ellenére, hogy a kialakult helyzetre való tekintettel az Alkotmánybíróság meghosszabbította azt az új államfő megválasztásáig – és átadná helyát a szenátus most megválasztandó elnökének.
Cseke Attila, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője, volt fejlesztési miniszter a Naprakész vendége.