
Az iszlamizmus kiszolgálásával vádolják az egyetemi tanárokat, oktatókat. A terrorizmus vagy az értelmiségellenes háború idejét éljük? Erőss Gábor
A francia egyetemek “kiszolgálják” az iszlamista-baloldali szövetséget – állította Jean Michel Blanquer oktatási miniszter, azokban a napokban, amikor Emmanuel Macron, a legutóbbi terrortámadás után harcot hirdetett az iszlamista terrorizmus ellen. Az oktatási miniszter szavai mély felháborodást keltettek az akadémiai szférában, többen úgy nyilatkoztak: Blanquer a francia állam ellenségeiként, vagy elárulóiként állította be az egyetemi tanárokat, diákokat. Jean-François Bayart szociológus egyenesen úgy fogalmazott, a francia állam részrehajló, iszlamofób és ez a politika nem oldja, hanem tovább súlyosbítja a már meglévő konfliktusokat.
Új fejezetet nyit-e ez a franciaországi vita az európai értelmiség-ellenes politikai intézkedések történetében? A rendpárti, vagy az integráció és együttműködéspárti politikáé a jövő, ha a radikalizmus megfékezése a cél? Hogyan hathat az európai biztonságpolitikára ez az egyre kiszélesedő francia konfliktus? Erőss Gábor szociológussal beszélgettünk, aki diákként is, tanárként is ismeri a francia felsőoktatást, és aki az azonnali.hu oldalán beszélt arról, miért csatlakozott a Blanque nyilatkozata ellen tiltakozókhoz.